Bitcoin predstavuje druhý najlepší týždeň v histórii, keď sa retailoví a inštitucionálni používatelia hromadia

Market Watch Weekly je prehľad kryptotrhov a vývoja každý týždeň.

Po siedmich týždňoch po sebe idúcich ziskov zaznamenal bitcoin (BTC) druhý najvyšší týždenný záver, aký kedy dosiahol, na úrovni 18 448 dolárov, podľa ceny indexu OKEx BTC. Údaje z Coin Metrics ukazujú, že trhová kapitalizácia bitcoinu tiež minulú sobotu dosiahla nové historické maximum 347 miliárd dolárov, čím prekonala rekord z decembra 2017.

Trhová kapitalizácia BTC - 23/23Trhová kapitalizácia bitcoinu. Zdroj: Metriky mincí

Keďže cena BTC vzrástla minulý týždeň o 14,35%, vzlietli aj hlavné altcoiny. Minulý týždeň nedeformovali bitcoiny iba spoločnosti TRON (TRX), Bitcoin Cash (BCH) a Bitcoin SV (BSV), zatiaľ čo XRP je najlepším hráčom a zaznamenáva obrovský týždenný zisk 62,84%. Nasledovali natívne tokeny OKB od Cardano (ADA) a OKEx so ziskom 43,63%, respektíve 34,04%. Ostatné hlavné altcoiny všeobecne zaznamenali nárast o 20% až 30%.

Týždenné výnosy hlavných kryptomien, 11/16–11/22.Týždenné výnosy hlavných kryptomien, 11/16–11/22. Zdroj: TradingView

Spolu s pokračujúcim rastom ceny súhrnný otvorený záujem o futures na BTC presiahol 7 miliárd dolárov a dosiahol ďalšie historické maximum podľa skresliť údaje. Spoločnosť OKEx skončila na prvom mieste v zozname s OI vo výške 1,18 miliárd dolárov, zatiaľ čo OI spoločnosti CME prvýkrát prekročila hranicu 1 miliardy dolárov.

S pokračujúcim vzrastajúcim tempom trenduje miera financovania neustálych swapov na burzách smerom nahor. Nárast miery financovania je veľmi viditeľný od 20. novembra, čo naznačuje, že retailoví investori prenasledujú cenovú rally a podmienky sa krátkodobo prehrievajú.

Zatiaľ čo pozitívne miery financovania znamenajú, že dlhy sú dominantné, stagnujúce ceny pri nadmerne vysokých mierach financovania môžu spôsobiť, že sa túžby zmiernia, čo povedie k ostrým korekciám.

Bitcoinové permanentné swapové financovanieTrvalé swapové financovanie BTC. Zdroj: zošikmenie

Medzitým CME zverejnila najnovšie (k 17. novembru) bitcoinové futures údaje o polohe dňa 21. novembra. Bitcoin počas tohto vykazovaného obdobia pokračoval v raste a optimizmus trhu sa rozširoval.

Otvorený záujem sa zvýšil z 11 311 na 11 509 a udržal si dvojtýždňové prírastky, zatiaľ čo celkový OI ešte neprekročil hodnotu spred dvoch týždňov. To možno považovať za znak zvyšujúcej sa neochoty ísť dlho, keď už trh zaznamenal značné zisky.

Podľa správy sa dlhé pozície správcov aktív zvýšili z 832 na 845 a krátke pozície poklesli zo siedmich na štyri. Zároveň sa dlhé pozície pákového efektu zvýšili z 5 097 na 5 305 a krátke pozície zo 7 881 na 8 097. Ostatné účty podliehajúce oznamovaniu znížili svoje pozície na dlhých aj krátkych pozíciách, čo signalizuje opatrenia na kontrolu rizika. Celkovo však inštitucionálni investori na trhu zostávajú na vzostupe.

Údaje o futures na bitcoinové bitcoiny CME – počet pákového efektu, dlhy vs. šortky. Zdroj: Quandl

V sektore DeFi, napriek nedávnym exploitom, mnoho tokenov DeFi stále rastie na vysokej úrovni už tri týždne po sebe, pretože bitcoiny neustále narastajú. Jedným z najlepšie fungujúcich bol yearn.finance (YFI), a to až o takmer 40%. Jadrový tím a vývojári YFI pokračujú v budovaní očakávaného Túžte po trezoroch V2, zatiaľ čo token je vďaka vysokej volatilite cien obľúbený medzi aktívnymi obchodníkmi.

Odmeny Uniswapu (UNI) sa skončili minulý utorok a ako sme si všimli v našom poslednom Market Watch Weekly, fondy sa kvôli vyšším výnosom presúvajú do SushiSwap (SUSHI). Odtok videl, že sa celková hodnota uzamknutej SushiSwap rýchlo zvýšila, a token tiež každý týždeň ocenil 33%.

Týždenné výnosy hlavných tokenov DeFi, 11/16–11/22Týždenné výnosy hlavných tokenov DeFi, 11/16–11/22. Zdroj: TradingView

Na druhej strane UNI stratilo 3,26%, čo z neho urobilo najhoršie fungujúci DeFi token týždňa. Medzitým sa testuje mechanizmus riadenia komunity Uniswap a vo štvrtok klesol Uniswap z najväčšieho protokolu DeFi z hľadiska TVL na piate miesto. To viedlo k opätovnej diskusii medzi účastníkmi trhu o potrebe stimulačných systémov.

Celkovo však TVL DeFi ekosystému dosiahla dnes nový rekord 14,59 miliárd dolárov. Spoločnosť Lending Protocol Maker (MKR) získala prvé miesto, keďže TVL projektu vzrástla na 2,71 miliárd dolárov, podľa DeFi Pulse.

Celková hodnota uzamknutá v DeFiCelková hodnota uzamknutá v DeFi. Zdroj: DeFi Pulse

Do budúcnosti tento týždeň

CBOE Volatility Index (VIX) sa pohybuje okolo 22 – dolná hranica jeho nedávneho rozsahu už dva týždne – a akonáhle sa vráti nad 25, bude existovať korekčný tlak na rizikové aktíva, ako sú akcie a bitcoiny. Tento štvrtok je tiež Deň vďakyvzdania, po ktorom nasleduje predĺžený víkend, a sviatky môžu ovplyvniť inštitucionálne nákupy kryptomien.

Spustenie Etherea 2.0 prichádza začiatkom decembra a trh sleduje vývoj. Podľa Štartovacia podložka Eth2, 292 672 ETH je už vsadených a počíta sa.

Na spustenie bloku genézy je potrebných minimálne 524 288 ETH a tento proces teraz vykazuje známky akcelerácie, čo tiež spôsobuje prudký nárast dopytu po ETH..

Cena ETH presiahla 570 dolárov, čo bola silná úroveň odporu, a čoskoro môže vyskúšať ďalší odpor na hodnote 618 dolárov. Nižšia úroveň podpory sa však stále pohybuje okolo 550 dolárov.

Vsadená celková hodnota ETH 2.0 vs. cena ETHVsadená celková hodnota ETH 2.0 vs. cena ETH. Zdroj: CryptoQuant

Nie ste obchodníkom v OKEx? Naučte sa, ako začať obchodovať!

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map