Bitcoin prežíva odliv BitMEXu, výpredaje spoločnosti Trump COVID-19 a DeFi

Market Watch Weekly je prehľad kryptotrhov a vývoja každý týždeň.

Minulý týždeň mal niekoľko tvrdých noviniek, a to tak pre kryptoprostor, ako aj pre finančné trhy všeobecne. Zatiaľ čo sme prvýkrát videli pokles cien bitcoinov po tom, čo americké regulačné orgány oznámili poplatky za výmenu populárnych derivátov BitMEX, sentiment na trhu ešte viac potlačil americký prezident Donald Trump, ktorý pozitívne testoval COVID-19. 

Bitcoin aj akciové trhy však vo všeobecnosti zaznamenali rýchle zotavenie. The S&Index P 500 ukončil svoje štvortýždňové poklesy a zvýšil sa na 3348, zatiaľ čo bitcoiny (BTC) sa po poklese na 10 380 dolárov vrátili v čase tlače späť nad 10 650 dolárov.

Celková trhová kapitalizácia kryptomeny, ktorá po správach BitMEX klesla na zhruba 341 miliárd dolárov, sa tiež odrazila a predstavuje takmer 347 miliárd dolárov podľa Údaje CoinGecko.

Spotová cena BTC spoločnosti OKEx, 1 W graf – 10/5. Zdroj: OKEx, TradingView

Hlavné altcoiny boli minulý týždeň zmiešaným vreckom. Zatiaľ čo väčšina bola porazená, XRP viedla s týždenným ziskom 2,46%, nasledovaným litecoinmi (LTC) so ziskom 1,03%.

Spoločnosť Chainlink (LINK) zaznamenala minulý týždeň veľkú korekciu, keď poklesla o 12,78%, zatiaľ čo ceny éteru (ETH) klesli o 1,05% a Polkadot (DOT) o 2,54%.

Týždenné výnosy hlavných kryptomien, 9 / 28–10 / 4. Zdroj: TradingView

BitMEX je svedkom odtokov BTC

Minulý týždeň po CFTC došlo k masívnemu odlevu BTC z BitMEXu spoplatnené Majitelia BitMEXu Arthur Hayes, Ben Delo a Samuel Reed s nelegálnym prevádzkovaním obchodnej platformy s krypto derivátmi a porušovaním predpisov proti praniu špinavých peňazí.

Od oznámenia CFTC bolo z BitMEXu prevedených viac ako 45 000 BTC – zhruba v hodnote 477 miliónov dolárov – s rezervami BTC burzy klesá 27%, na zhruba 120 000 BTC.

Zostatok BTC na BitMEX. Zdroj: Glassnode

Najväčší negatívny čistý tok Stalo 2. októbra, kedy bolo vybraných 44 000 BTC a približne 30% z nich bolo prevedených na spoločnosti Gemini a Binance v rovnakých sumách.

Čistý objem prevodu BTC z / do BitMEX. Zdroj: Glassnode

Okrem poklesu jeho bilancie BTC došlo aj k výrazný pokles v otvorenom záujme spoločnosti BitMEX o trvalé futures kontrakty BTC. Otvorený záujem klesol zo zhruba 600 miliónov dolárov na úrovne okolo 450 miliónov dolárov – najnižší od mája 2020.

Bitcoinové otvorené záujmy vo večných futures na BitMEX. Zdroj: Glassnode

Výpredaj DeFi pokračuje

Výpredaj DeFi pokračoval minulý týždeň, pričom väčšina tokenov stratila viac ako 10% svojej hodnoty. Najhoršie dopadli spoločnosti Yearn.finance (YFI) a jej vidlica DFI.money (YFII), ktoré stratili 37,72% a 41,45% svojej hodnoty. Výpredaje sú do veľkej miery riadené incidentom okolo Eminence.finance, nedokončeného protokolu DeFi, ktorý spustil zakladateľ YFI Andre Cronje. Nálada je taká, že napriek dodatok Uniswap (UNI) na protokol Compound (COMP), oba tokeny utrpeli predajný tlak a tento týždeň zaznamenali pokles o 22,87%, respektíve 13,11%.

Ekosystém TRON však získal minulý týždeň podporu po systéme TRON spustenie JustWrapper uskutočňovať anonymné transakcie. JustSwap (SUN), iniciatíva DeFi od Justina Sunu, bol minulý týždeň jedným z najlepších, ktorý získal, s hodnotou vyššou ako 8,65%. Maker (MKR) a Balancer (BAL) boli minulý týždeň ďalšími najlepšími hráčmi. Ich hodnoty stúpli o 11,34%, respektíve o 8,71%.

Týždenné výnosy hlavných tokenov DeFi, 9 / 28–10 / 4. Zdroj: TradingView

Podľa Dune Analytics, mesačný objem obchodov Uniswap dosiahol v septembri 15,3 miliárd dolárov, čím prekonal 13,6 miliárd dolárov z Coinbase za rovnaké obdobie.

Medzitým celková hodnota zamknutá v protokoloch DeFi minulý týždeň mierne poklesla na 14,12 miliárd dolárov, pričom prvé tri miesta majú spoločnosti Uniswap, Maker a Curve.

Celková hodnota uzamknutá v protokoloch DeFi – 10/5. Zdroj: DeBank

Do budúcnosti tento týždeň

Očakáva sa, že Európska centrálna banka zverejní svoje vyhlásenie o menovej politike týkajúce sa jej rozhodnutia o nákupe aktív 8. októbra. USA medzitým tento týždeň oznámia dva ekonomické ukazovatele – počiatočné nároky na nezamestnanosť a zásoby ropy. Na ázijskom trhu oznámi Japonsko svoje medzikvartálne údaje o HDP aj 8. októbra.

Účastníci trhu budú tiež pravdepodobne sledovať zotavenie prezidenta Trumpa COVID-19 a politické udalosti vedúce k voľbám.

V krypto priestore bude Ethereum Classic realizovať volalo sa 51% riešenie útoku "MESS" na svojej sieti 10. októbra a pokúša sa odstrániť akýkoľvek motív zisku pre hackerov. Najhorší výkon medzi DeFi tokenmi minulý týždeň, yearn.finance, oznámil nadchádzajúce spustenie aplikácie Vault v2, ktorá špecifikuje štruktúru odmien jeho riadenia.

Nie ste obchodníkom v OKEx? Naučte sa, ako začať obchodovať!

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map