Bitcoin prekonáva tradičné aktíva, zatiaľ čo DeFi naďalej rastie

Market Watch Weekly je prehľad kryptotrhov a vývoja každý týždeň.

Keď do konca tohto mesiaca zostávajú tri obchodné dni, finančné trhy sú dnes čoraz viac poháňané skôr globálnou politikou centrálnych bánk ako fundamentmi. Riziko rastu silnejšieho dolára zvyšuje tlak na ceny mnohých aktív, čo má za následok S.&Index P 500 zaznamenáva štvrtý rovný týždeň poklesov. Cena zlata sa medzitým tiež prepadla z otváracej ceny minulého týždňa z 1 950 dolárov na 1 860 dolárov. V porovnaní s tým však bitcoin (BTC) za posledný týždeň klesol iba o 0,61% a po víkendovej demonštrácii je späť nad 10 800 dolárov, podľa spotovej ceny OKEx BTC.

Celkovo trhová kapitalizácia kryptomeny vzrástla štyri priame dni po výpredaji 23. septembra a vrátila sa na úroveň okolo 350 miliárd dolárov podľa Údaje CoinGecko.

Graf BTC Spot 1w od spoločnosti OKEx – 28. september. Zdroj: OKEx, TradingView

Kým bitcoin bol silný, hlavné altcoiny boli minulý týždeň zmiešanou taškou. Cardano (ADA) bol na čele s týždenným ziskom 15,09% a spoločnosti Chainlink (LINK) a Bitcoin SV (BSV) vykázali zisky asi 10%.

Polkdot (DOT) minulý týždeň stratil ďalších 7%, poklesol zo 4,70 USD na nízkych 3,90 USD a potom sa vrátil späť na 4,30 USD. Cena éteru (ETH) sa prepadla v dôsledku výpredaja v decentralizovanom finančnom sektore v polovici týždňa a neodskočila tak silno ako bitcoin, keď za týždeň poklesla o 4,46%. Je pozoruhodné, že jednomesačná realizovaná volatilita éteru sa teraz prudko zvýšila na 112%, zatiaľ čo mesačná implicitná volatilita klesla na 61%, čo hovorí o kolísaní cien na trhoch.

Týždenné výnosy z hlavných kryptomien, 9/21 – 9/27. Zdroj: TradingView

CME taktiež vydala najnovšie (k 22. septembru) bitcoinové futures údaje o polohe 26. septembra ceny bitcoinov zaznamenali počas tohto vykazovaného obdobia veľký zásah a otvorený záujem klesol z historického maxima 9 383 na 8 426, pri ktorých dlhé pozície držané účtami správcov aktív prudko poklesli zo 717 na 285. To ukazuje že krátkodobá cenová korekcia významne ovplyvnila optimizmus trhu.

Podľa správy sa na účtoch s využitím pákového efektu znížili ich dlhé pozície z 2 819 na 2 280, zatiaľ čo krátke pozície poklesli z 5 224 na 4 480. Medzitým, čo sa týka ostatných účtov, ktoré sa majú oznamovať, dlhé pozície klesli z 1 653 na 1 580 a krátke pozície poklesli z 2 766 na 2 062. Veľké zníženie skratov pravdepodobne vyvolali činnosti zamerané na zisk.

Celkovo môžeme vidieť, že prudká cenová korekcia v poslednom sledovanom období vyvolala opatrenia na kontrolu rizika zo strany inštitucionálnych investorov a veľký počet dlhých pozícií bol uzavretý. Budeme aj naďalej sledovať, ako inštitúcie reagujú na víkendové zdražovanie cien v nasledujúcom sledovanom období.

Údaje o futures na bitcoiny CME – počet ďalších vykazovaných dlhov vs. šortiek. Zdroj: Quandl

Údaje z Bybt relácie Trust Greycale Bitcoin Trust (GBTC) kúpil za posledných sedem dní 17 100 BTC, čím sa jeho celková bitcoinová pozícia zvýšila na 449 900 BTC. Táto akumulácia do istej miery vysvetľuje, prečo cena bitcoinu neklesla ďalej napriek silným medvedím očakávaniam trhu minulý týždeň.

Bitcoinové pozície spoločnosti Grayscale Investment. Zdroj: Bybt

Sektor DeFi sa minulý týždeň ochladil aj po rozmachu Uniswap (UNI), a hoci sa po výpredaji v polovici týždňa odrazil, veľa tokenov stratilo viac ako 10% svojej hodnoty. UNI poklesla o 9,92%, zatiaľ čo jej vidlicový projekt SushiSwap (SUSHI) poklesol o 18,34%. Najhoršie však dopadli ekosystémové tokeny TRON (TRX), pričom Jackpool.finance (JFI) a SUN poklesli o 32,22%, respektíve 31,60%. To dokazuje, že podkladová hodnota TRONu nie je taká spoľahlivá ako Ethereum.

Synthetix (SNX) minulý týždeň prudko vzrástol o 27,44% v dôsledku prijatia riešení škálovania vrstvy 2. Protokol je naplánovaný na ďalšiu implementáciu návrhu s názvom Deneb 29. septembra. Medzitým sa ročná finančná podpora (YFII) zvýšila o 10,85%.

Týždenné výnosy z hlavných tokenov DeFi, 21. 9. – 27. 9.. Zdroj: TradingView

Podľa DeBank, decentralizovaná burza Uniswap si dnes ráno udržala rekordnú celkovú hodnotu uzamknutej hodnoty 2,2 miliardy dolárov, pred Makerom (MKR) a Curve (CRV).

TVL všetkých protokolov DeFi dnes dosiahla ďalšie historické maximum 14,74 miliárd dolárov, čo naznačuje, že boom DeFi pokračuje aj napriek výpredajom v polovici týždňa.

Celková hodnota uzamknutá v protokoloch DeFi – 9/28. Zdroj: DeBank

Do budúcnosti tento týždeň

Medzi hlavné udalosti tohto týždňa patrí prvá utorňajšia debata o prezidentských voľbách v USA a hlasovanie v Snemovni reprezentantov o návrhu Demokratickej strany na druhé kolo stimulov pandémie skôr, ako snemovňa v piatok prejde. Pokiaľ ide o globálne aktíva, stále existuje značná neistota, pokiaľ ide o technické vzorce a základy.

V krypto priestore, "Mint Rush" udalosť prebieha pre Flamingo, nový protokol DeFi vyvíjaný tímom Neo Global Development (NGD) pre Neo blockchain. Používatelia OKEx sa môžu akcie zúčastniť vložením svojho OKB cez Jumpstart Mining a získať FLM.

Nie ste obchodníkom v OKEx? Naučte sa, ako začať obchodovať!

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map