Bitcoin zostáva na vzostupe, pretože trh čaká na stiahnutie a obchodníci začnú zvyšovať zisky

Futures Friday je týždenný prehľad štvrťročných bitcoinových futures na OKEx.

Bitcoin (BTC) je teraz v siedmom týždni cenového zhodnocovania, pričom posledná rally sa začína v pondelok tohto týždňa a v stredu dosiahla maximum 18 485 dolárov, podľa ceny indexu OKEx BTC. Zatiaľ čo BTC index v súčasnosti predstavuje 18 225 dolárov, OKEx Quarterly Futures (BTCUSD1225) sa obchodujú okolo úrovne 18 475 dolárov s prémiou 250 $ alebo zhruba 1,40% nad cenou indexu.

V minulotýždňovom článku Futures Friday sme si všimli, ako obchodné dáta OKEx ukázali, že bitcoin má stále priestor na rast aj napriek obavám z maloobchodu, a ak bude cena schopná prelomiť úroveň odporu 16 000 dolárov, môže pokračovať v silnej dynamike.

Tento týždeň síce cena stúpla o takmer 2 000 dolárov, niekoľko obchodných údajov OKEx sa však stále neprehrieva a investori sú opatrní, či sa cena blíži k vrcholu tejto fázy. Pomer požičiavania k dozabezpečeniu tiež významne poklesol, keď obchodníci so spotovým pákovým efektom začali brať zisky. Stále vysoký otvorený záujem medzitým tiež prinútil obchodníkov čeliť riziku.

Kúpna sila od inštitúcií je však stále silná a je hlavnou hnacou silou neustáleho rastu bitcoinu. K 18. novembru sa spravované aktíva spoločnosti Grayscale Bitcoin Trust zvýšili na 10 miliárd dolárov z 1,9 miliárd dolárov na začiatku roka, čo predstavuje nárast približne o 426% v roku 2020.

Štvrťročné futures na OKTC BTC (BTCUSD1225), 20. novembra o 8:00 UTC Zdroj: OKEx, TradingView

Čítanie obchodných údajov OKEx

Navštívte stránku s obchodnými údajmi OKEx a preskúmajte viac ukazovateľov.

Pomer BTC dlhý / krátky

Na rozdiel od minulého týždňa bol pomer dlhých / krátkych BTC tento týždeň zhruba v súlade s pohybom cien, aj keď s určitým oneskorením. V podstate to odrážalo skutočnosť, že maloobchodníci prenasledujú cenové skoky a poklesy.

Pomer sa v pondelok dostal na spodnú hranicu 0,75, keď štvrťročná cena futures prekročila 17 000 dolárov a vo štvrtok ráno dosiahla týždenné maximum 0,93, keď cena dosiahla 18 000 dolárov. V súčasnosti tento pomer stále neodráža sentiment maloobchodných FOMO, čo je dobré znamenie pre ďalší rast cien.

Čas zberu dát: 11/13 6:00 am UTC do 20/20 11:00 6:00 UTC

Pomer dlhá / krátka porovnáva celkový počet používateľov otvárajúcich dlhé pozície a otvorených krátkych pozícií. Pomer je zostavený zo všetkých futures a permanentných swapov a dlhá / krátka strana používateľa je určená ich čistou pozíciou v BTC.

Na trhu s derivátmi je vždy, keď je otvorená dlhá pozícia, vyvážený krátkou pozíciou. Celkový počet dlhých pozícií sa musí rovnať celkovému počtu krátkych pozícií. Ak je pomer nízky, znamená to, že viac ľudí drží trenírky.

BTC základ

Keďže štvrťročné futures majú vypršať asi o mesiac, úrovne poistného začali klesať v dôsledku vplyvu časového úpadku. Napriek zvýšeniu ceny BTC o 2 000 dolárov tento týždeň zostáva úroveň poistného porovnateľná s úrovňou 250 dolárov z minulého piatku, čo je 1,45%, čo je stále zdravé a odráža to býčie sentiment. 

Čas zberu dát: 11/13 6:00 am UTC do 20/20 11:00 6:00 UTC

Tento ukazovateľ zobrazuje štvrťročnú cenu futures, cenu spotového indexu a tiež základný rozdiel. Základ konkrétneho času sa rovná štvrťročnej cene futures mínus cena spotového indexu.

Cena futures odráža očakávania obchodníkov od ceny bitcoinu. Ak je základ kladný, znamená to, že trh je býčí. Ak je základ negatívny, znamená to, že trh je na vzostupe.

Základ štvrťročných futures môže lepšie naznačiť dlhodobý trhový trend. Ak je základ vysoký (pozitívny alebo negatívny), znamená to, že existuje viac priestoru na arbitráž.

Otvorený záujem a objem obchodovania

V stredu bitcoin rýchlo vysledoval 1 000 dolárov po dosiahnutí nedávneho maxima, čo viedlo k likvidácii veľkého počtu dlhých pozícií. Potom cena prešla do fázy konsolidácie s výraznou krátkodobou volatilitou.

To sa prejavilo aj na zmene otvoreného záujmu, keď OI v stredu dosiahol historické maximum 1,2 miliardy dolárov, potom rýchlo klesol na 1,1 miliardy dolárov. OI sa však dnes opäť oživil a teraz sa opäť nahromadil na 1,186 miliardy dolárov.

Agregovaný otvorený záujem na všetkých burzách tiež dnes dosiahol historické maximum 6,5 miliárd dolárov údaje zo zošikmenia, čo je o 0,4 miliardy dolárov viac ako minulý piatok. OI na CME tiež dosiahol 1 miliardu dolárov, čo znamená, že inštitucionálna aktivita zostala nezmenšená.

Čas zberu dát: 11/13 6:00 am UTC do 20/20 11:00 6:00 UTC

Otvorený úrok je celkový počet nesplatených futures / swapov, ktoré neboli uzavreté v daný deň.

Objem obchodovania je celkový objem obchodov s futures a permanentnými swapmi za určité časové obdobie.

Ak bude otvorených 2 000 dlhých zmlúv a 2 000 krátkych zmlúv, otvorený úrok bude 2 000. Ak objem obchodov vzrastie a otvorený úrok poklesne v krátkom časovom období, môže to znamenať, že veľa pozícií je uzavretých alebo bolo prinútených k likvidácii. Ak sa zvýši objem obchodovania aj otvorený záujem, znamená to, že sa otvorilo veľa pozícií.

Pomer požičiavania marže BTC

Pomer požičiavania BTC marží vykázal pokles, keď ceny rástli, čo môže byť spôsobené ziskom na trhu s okamžitým využitím. Pomer klesol z 12,0 na súčasných 7,7 za tri dni, ale nižšie úrovne pákového efektu tiež znamenajú, že sa trh týmto prehĺbením ceny neprehrieva..

Čas zberu dát: 11/13 6:00 am UTC do 20/20 11:00 6:00 UTC

Pomer požičiavania k dozoru sú údaje o obchodovaní na spotovom trhu, ktoré ukazujú pomer medzi používateľmi, ktorí si požičiavajú USDT, a požičiavajú si BTC v hodnote USDT za dané obdobie.

Tento pomer tiež pomáha obchodníkom skúmať sentiment na trhu. Obchodníci, ktorí si požičiavajú USDT, sa všeobecne snažia kúpiť BTC a tí, ktorí si požičiavajú BTC, sa snažia ich skrátiť.

Ak je pomer požičiavania s dozabezpečením vysoký, znamená to, že trh je na vzostupe. Ak je nízka, znamená to, že trh je na vzostupe. Extrémne hodnoty tohto pomeru historicky naznačujú zvraty trendov.

Pohľad obchodníka

Robbie, investičný analytik OKEx

Po siedmich priamych týždňoch ziskov je zrejmé, že každý začína zvažovať riziko stiahnutia. To by mohol byť tiež jeden z dôvodov, prečo sa obchodné dáta OKEx neprehrievajú po ďalšej pumpe 2 000 dolárov.

Po technickej stránke sekvenčný indikátor TD volá fázovú špičku. TD 9 je predajný signál, ktorý sa ukázal vo štvrtkovom dennom grafe a pravdepodobne sa zobrazí v týždňovom aj mesačnom grafe v pondelok.

Zatiaľ však nie je jasné, či dôjde k hlbokému zvratu alebo nie. Trh odráža býčí beh vo všetkých časových rámcoch a naopak, zóna medzi 16 500 a 17 000 dolárov pravdepodobne poskytne silnú podporu.

Nie ste obchodníkom v OKEx? Naučte sa, ako začať obchodovať!

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map