Bitcoinové futures naznačujú, že maloobchodníci si nie sú istí smerovaním trhu napriek novému ATH

Futures Friday je týždenný prehľad štvrťročných bitcoinových futures na OKEx. 

Minulý piatok znamenal obrat po bitcoine (BTC) po korekcii vďakyvzdania, pretože vedúca digitálna mena rástla tri po sebe nasledujúce dni a v utorok dosiahla nové historické maximum 19 912 dolárov, podľa ceny indexu OKEx BTC. Krátko nato však došlo k prudkému ústupu 1 800 dolárov, po ktorom sa BTC začalo konsolidovať.

Zatiaľ čo BTC index v súčasnosti predstavuje 19 500 dolárov, OKEx Quarterly Futures (BTCUSD1225) sa obchodujú okolo úrovne 19 700 dolárov a s prémiovou cenou 220 dolárov, čo je zhruba 1,14%, nad cenou indexu. 

V minulotýždňovom článku Futures Friday sme si všimli, že retailoví aj inštitucionálni investori vsádzali na vzrastajúcu bitcoinovú tendenciu – to sa odrazilo na tom, ako tento týždeň cena dosiahla nové maximum. Úrovne 19 900 dolárov sa však ukázali ako náročné a cena odvtedy nedokázala otestovať kritický odpor 20 000 dolárov.

Pomer dlhých / krátkych kontraktov BTC a pomer požičiavania marží tento týždeň ukazujú, že maloobchodníci boli uväznení veľkými výkyvmi cien – skratom pred odrazom ceny a prenasledovaním zhromaždenia pred veľkým návratom. V druhej polovici týždňa sa však niekoľko pomerov vrátilo na strednú úroveň, čo naznačuje, že maloobchodníci nemajú jasný postoj k cenovému trendu.

Štvrťročné futures na OKTC (BTCUSD1225), 4. decembra od 6:00 UTC. Zdroj: OKEx, TradingView

Čítanie obchodných údajov OKEx

Navštívte stránku s obchodnými údajmi OKEx a preskúmajte viac ukazovateľov. 

Pomer BTC dlhý / krátky

Pomer dlhých / krátkych transakcií skutočne klesol počas cenovej rally od konca minulého víkendu do pondelka a klesol z približne 1,08 na iba 0,78. To naznačuje, že retailoví investori boli prichytení nepripravení na oživenie a boli uväznení ako predajcovia cenných papierov.

Pomer potom stúpol, keď cena indexu BTC prerazila na 19 000 dolárov, pričom za pouhých šesť hodín vzrástla z 0,78 na viac ako 1,0, čo naznačuje, že retailoví investori v tom čase stíhali cenovú rally. Následné stiahnutie peňazí vo výške 1 800 dolárov však mohlo tiež spôsobiť, že sa títo obchodníci dostali z pozície.

Pretože cena bitcoinu naďalej dráždi psychologickú hranicu 20 000 dolárov, obrovská volatilita predstavuje pre obchodníkov novú výzvu. Od stredy pomer dlhých / krátkych cien opäť klesol a momentálne sa pohybuje okolo 0,9. Tento údaj sa nachádza v strednej zóne nižšie uvedeného grafu a ukazuje, že účastníci trhu si nie sú istí budúcim smerovaním trhu.

Čas zberu dát: 11/27 6:00 am UTC do 12/4 6:00 am UTC

Pomer dlhá / krátka porovnáva celkový počet používateľov otvárajúcich dlhé pozície a otvorených krátkych pozícií. Pomer je zostavený zo všetkých futures a permanentných swapov a dlhá / krátka strana používateľa je určená ich čistou pozíciou v BTC.

Na trhu s derivátmi je vždy, keď je otvorená dlhá pozícia, vyvážený krátkou pozíciou. Celkový počet dlhých pozícií sa musí rovnať celkovému počtu krátkych pozícií. Ak je pomer nízky, znamená to, že viac ľudí drží trenírky.

BTC základ

Počas cenového rastu na konci minulého týždňa nenadviazala báza BTC medzi štvrťročnými futures a indexom. V kombinácii so skutočnosťou, že v danom období došlo k negatívnym mieram financovania BTC perpetuum swap, je možné dospieť k záveru, že retailoví investori nemali z rally výhody..

Potom, čo cena indexu vstúpila na úroveň 19 000 dolárov, došlo k náhlemu zvýšeniu základne BTC a mier financovania – báza BTC vyskočila z úrovní 200 na 300 dolárov, zatiaľ čo sadzby financovania stúpli nad 0,2%. To naznačuje, že retailoví investori prenasledovali rast cien s vysokou pákou, čo vysvetľuje následný prepad o 1 800 dolárov. Trh väčšinou ničí obchodníkov s vysokou pákou. 

Momentálne sa základňa BTC a sadzby financovania vrátia na svoju normálnu úroveň 200 dolárov a pod 0,3%. Cenové pohyby zodpovedajúce výkyvom týchto dvoch ukazovateľov minulý týždeň môžu byť pre ďalšie obchodovanie veľmi užitočné.

Čas zberu dát: 11/27 6:00 am UTC do 12/4 6:00 am UTC

Tento ukazovateľ zobrazuje štvrťročnú cenu futures, cenu spotového indexu a tiež základný rozdiel. Základ konkrétneho času sa rovná štvrťročnej cene futures mínus cena spotového indexu.

Cena futures odráža očakávania obchodníkov od ceny bitcoinu. Ak je základ kladný, znamená to, že trh je býčí. Ak je základ negatívny, znamená to, že trh je na vzostupe.

Základ štvrťročných futures môže lepšie naznačiť dlhodobý trhový trend. Ak je základ vysoký (pozitívny alebo negatívny), znamená to, že existuje viac priestoru na arbitráž.

Otvorený záujem a objem obchodovania

Otvorený záujem bol minulý piatok 1,1 miliardy dolárov a zvýšil sa na týždenné maximum 1,37 miliárd dolárov predtým, ako cena bitcoinu v utorok dosiahla historické maximum. Po následnej volatilite cien zostáva aktuálny otvorený úrok na úrovni 1,26 miliárd dolárov, čo naznačuje, že trh je stále vysoko aktívny.

Okrem toho sa 1,26 miliárd dolárov v OI tiež umiestnilo na prvom mieste medzi všetkými derivátovými burzami podľa skresliť údaje. Za OKEx nasleduje CME s otvoreným úrokom 1,14 miliárd dolárov. 

Čas zberu dát: 11/27 6:00 am UTC do 12/4 6:00 am UTC

Otvorený úrok je celkový počet nesplatených futures / swapov, ktoré neboli uzavreté v daný deň.

Objem obchodovania je celkový objem obchodov s futures a permanentnými swapmi za určité časové obdobie.

Ak bude otvorených 2 000 dlhých zmlúv a 2 000 krátkych zmlúv, otvorený úrok bude 2 000. Ak objem obchodov vzrastie a otvorený úrok poklesne v krátkom časovom období, môže to znamenať, že veľa pozícií je uzavretých alebo bolo prinútených k likvidácii. Ak sa zvýši objem obchodovania aj otvorený záujem, znamená to, že sa otvorilo veľa pozícií.

Pomer požičiavania marže BTC

Pomer požičiavania marže BTC zostal konzistentný s pomerom dlhá / krátka za posledných sedem dní. Pomer je teraz späť okolo 11,0, čo je obdoba úrovne z minulého piatka. Táto stredná úroveň nám neposkytuje veľa informácií na posúdenie cenového krátkodobého vývoja, ale úrovne 11,0 sú tiež v najvyššom rozmedzí, ak sa pozrieme späť za posledné tri mesiace, čo naznačuje, že trh s využitím dlhu je stále presvedčený o budúcnosti.

Čas zberu dát: 11/27 6:00 am UTC do 12/4 6:00 am UTC

Pomer požičiavania k dozoru sú údaje o obchodovaní na spotovom trhu, ktoré ukazujú pomer medzi používateľmi, ktorí si požičiavajú USDT, a požičiavajú si BTC v hodnote USDT za dané obdobie. 

Tento pomer tiež pomáha obchodníkom skúmať sentiment na trhu. Obchodníci, ktorí si požičiavajú USDT, sa všeobecne snažia kúpiť BTC a tí, ktorí si požičiavajú BTC, sa snažia ich skrátiť.

Ak je pomer požičiavania s dozabezpečením vysoký, znamená to, že trh je na vzostupe. Ak je nízka, znamená to, že trh je na vzostupe. Extrémne hodnoty tohto pomeru historicky naznačujú zvraty trendov.

Pohľad obchodníka

Robbie, investičný analytik OKEx

Pretože cena stále rastie vysoko nad 19 000 dolárov, môžu veľryby využiť vysokú likviditu na to, aby na trh vyhodili toto cenové rozpätie. Rozsah v rozmedzí od 19 500 do 20 000 dolárov podľa indexovej ceny sa tiež v blízkej budúcnosti stal ťažko prelomiteľným. Nakoniec budeme pravdepodobne svedkami bitky medzi veľrybami a maloobchodníkmi, keď sa bitcoin pokúsi otestovať kľúčovú psychologickú úroveň 20 000 dolárov.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map