Bitcoinové futures odrážajú averziu k riziku, ale spotový trh je z dlhodobého hľadiska býčí

Futures Friday je týždenný prehľad štvrťročných bitcoinových futures na OKEx.

Bitcoin (BTC) začal tento týždeň so vzrastajúcou dynamikou a vzrástol z úrovne 13 000 dolárov na 13 800 dolárov podľa ceny indexu OKEx BTC. Po tom, čo cena BTC v tomto roku dosiahla nové maximum – v skorých ranných hodinách stredy ráno – sa kúpna sila zjavne znižovala a na ukazovateli RSI štvorhodinového grafu sme zaznamenali medvediu divergenciu, ako sme si všimli v stredajšom denníku Crypto Market Daily. Potom sa bitcoiny prepadli v tandeme s americkým akciovým trhom a pred vstupom do konsolidačnej fázy dosiahli iba 12 870 dolárov. Momentálne sa štvrťročné futures OKEx (BTCUSD1225) obchodujú s prémiovou cenou 240 dolárov nad cenou indexu.

V minulotýždňovom článku Futures Friday sme si všimli, ako obchodné údaje spoločnosti OKEx ukazujú, že účastníci trhu neustále predávajú na dôležitých úrovniach odporu, aby si zabezpečili zisky. Trend tohto týždňa bol do značnej miery rovnaký, pretože pomer dlhých / krátkych akcií bol spravidla opačný ako cenový pohyb. Zvýšenie pomeru požičiavania marží tento týždeň však viac naznačuje dôveru účastníkov trhu v strednodobé a dlhodobé ceny.

Štvrťročné futures na OKTC (BTCUSD1225), 30. októbra o 6:00 UTC Zdroj: OKEx, TradingView

Čítanie obchodných údajov OKEx

Navštívte stránku s obchodnými údajmi OKEx a preskúmajte viac ukazovateľov.

Pomer BTC dlhý / krátky

Volatilita pomeru dlhých a krátkych akcií sa od minulého týždňa znížila a pohybovala sa od 0,74 do 0,92. To by mohlo byť známkou optimizmu trhu po tom, čo sa cena prelomila nad úroveň odporu 13 000 dolárov. Najmä vo štvrtok, keď cena prudko poklesla, retailoví investori otvorili dlho a tlačili dlho / krátky pomer na najvyššiu úroveň v týždni. Zároveň sme sledovali aj to, ako po priblížení sa k 14 000 USD pri štvrťročnej cene futures OKEx, klesal pomer dlho / krátko rýchlejšie. To naznačuje, že retailoví investori neočakávajú, že cena v dohľadnej dobe prerazí hranicu 14 000 dolárov.

S blížiacim sa dňom volieb v USA má trh averziu voči rizikám, čo urýchlilo kroky obchodníkov pri dosahovaní zisku. Budúci týždeň môžeme naďalej sledovať pohyb cien v konsolidačnom modeli, zatiaľ čo nemožno vylúčiť dramatický dopad významných udalostí.

Čas zberu dát: 10/23 6:00 am UTC do 10/30 6:00 am UTC

Pomer dlhá / krátka porovnáva celkový počet používateľov otvárajúcich dlhé pozície a otvorených krátkych pozícií. Pomer je zostavený zo všetkých futures a permanentných swapov a dlhá / krátka strana používateľa je určená ich čistou pozíciou v BTC.

Na trhu s derivátmi je vždy, keď je otvorená dlhá pozícia, vyvážený krátkou pozíciou. Celkový počet dlhých pozícií sa musí rovnať celkovému počtu krátkych pozícií. Ak je pomer nízky, znamená to, že viac ľudí drží trenírky.

BTC základ

Báza medzi štvrťročnými futures a spotmi klesla z nedeľných 350 dolárov, teda 2,7%, na súčasných 140 dolárov, teda 1,8%. To ukazuje, že trh nie je taký optimistický, ako bol tesne po prekonaní ceny cez 13 000 dolárov, podľa ceny indexu OKEx BTC..

Aktuálny základ BTC na úrovni 140 dolárov zostáva zdravý a udržateľný, ale tiež ukazuje, že sentiment na trhu sa stal opatrnejším.

Čas zberu dát: 10/23 6:00 am UTC do 10/30 6:00 am UTC

Tento ukazovateľ zobrazuje štvrťročnú cenu futures, cenu spotového indexu a tiež základný rozdiel. Základ konkrétneho času sa rovná štvrťročnej cene futures mínus cena spotového indexu.

Cena futures odráža očakávania obchodníkov od ceny bitcoinu. Ak je základ kladný, znamená to, že trh je býčí. Ak je základ negatívny, znamená to, že trh je na vzostupe.

Základ štvrťročných futures môže lepšie naznačiť dlhodobý trhový trend. Ak je základ vysoký (pozitívny alebo negatívny), znamená to, že existuje viac priestoru na arbitráž.

Otvorený záujem a objem obchodovania

Otvorený záujem sa počas celého týždňa pohyboval okolo úrovne 1 miliardy dolárov a v stredu dosiahol vrchol 1,08 miliardy dolárov. Počas stredajšieho prudkého poklesu sme zaznamenali zosilnený objem predaja, ale BTC sa stále obchoduje nad strednodobou hranicou 12 650 dolárov.

Čas zberu dát: 10/23 6:00 am UTC do 10/30 6:00 am UTC

Otvorený úrok je celkový počet nesplatených futures / swapov, ktoré neboli uzavreté v daný deň.

Objem obchodovania je celkový objem obchodov s futures a permanentnými swapmi za určité časové obdobie.

Ak bude otvorených 2 000 dlhých zmlúv a 2 000 krátkych zmlúv, otvorený úrok bude 2 000. Ak objem obchodov vzrastie a otvorený úrok poklesne v krátkom časovom období, môže to znamenať, že veľa pozícií je uzavretých alebo bolo prinútených k likvidácii. Ak sa zvýši objem obchodovania aj otvorený záujem, znamená to, že sa otvorilo veľa pozícií.

Pomer požičiavania marže BTC

Na rozdiel od pomeru dlhých / krátkych transakcií vykazoval pomer požičiavania marže BTC pomalý vzostupný trend z 8,5 na 11,5 bez väčších korekcií. To naznačuje, že obchodníci na spotovom trhu s pákovým efektom sú optimistickejší ohľadom strednodobých cenových pohybov.

Čas zberu dát: 10/23 6:00 am UTC do 10/30 6:00 am UTC

Pomer požičiavania k dozoru sú údaje o obchodovaní na spotovom trhu, ktoré ukazujú pomer medzi používateľmi, ktorí si požičiavajú USDT, a požičiavajú si BTC v hodnote USDT za dané časové obdobie.

Tento pomer tiež pomáha obchodníkom skúmať sentiment na trhu. Obchodníci, ktorí si požičiavajú USDT, sa všeobecne snažia kúpiť BTC a tí, ktorí si požičiavajú BTC, sa snažia ich skrátiť.

Ak je pomer požičiavania s dozabezpečením vysoký, znamená to, že trh je na vzostupe. Ak je nízka, znamená to, že trh je na vzostupe. Extrémne hodnoty tohto pomeru historicky naznačujú zvraty trendov.

Pohľad obchodníka

Robbie, investičný analytik OKEx

Cena BTC zostáva vysoko nad strednodobým prahom 13 000 dolárov podľa štvrťročnej ceny futures OKEx. Aj keď sa zdá, že býčí trend je nedotknutý, zatiaľ sme potvrdili aj 14 000 dolárov ako hornú rezistenciu. Trh sa pravdepodobne v priebehu volebného týždňa dostane do fázy konsolidácie medzi týmito dvoma kritickými úrovňami.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map