Bitcoinové futures odrážajú obnovený optimizmus trhu po kúpe Tesly za 1,5 miliardy dolárov

Futures Friday je týždenný prehľad štvrťročných bitcoinových futures na OKEx.

V obrovskom týždni pre bitcoiny sme videli, že Tesla oznamuje nákup za 1,5 miliardy dolárov, po ktorom nasleduje rad býčích noviniek, ktoré posúvajú poprednú digitálnu menu nad hranicu 40 000 USDT, aby sa dnes dostali na maximum 49 000 USDT podľa OKEx Spotová cena BTC. Zatiaľ čo sa cena odvtedy upravila, testujúc úrovne 46 800 USDT, BTC sa teraz obchoduje okolo 47 300 USDT.

Minulý piatok sme diskutovali o optimizme trhu a o tom, ako sa štvrťročný futures kontrakt BTC BTCUSD0326 – ktorého platnosť vypršala koncom marca – obchodoval okolo 39 000 dolárov. V čase písania tohto článku sa rovnaká zmluva obchoduje za 49 339 dolárov, čo je presne 2 000 dolárov nad cenou BTC spotového indexu 47 339 dolárov.

Podobne, podľa údajov futures na OKEx, tento týždeň naďalej rástol otvorený záujem, ktorý stúpol z približne 2,17 miliárd dolárov na viac ako 2,48 dolárov, zatiaľ čo súčasná báza je okolo 4% a pomer dlhých / krátkych akcií je 1,53. Keď sa k tomu pridá skutočnosť, že sadzby financovania večných swapov, aj keď sú vysoké (0,08% pre BTCUSD a 0,105% pre BTCUSDT), nie sú úplne prehriate, dáva bitcoinu priestor na rast.

OKEx BTC štvrťročné futures (BTCUSD0326), od 12.00 UTC 12. februára. Zdroj: OKEx, TradingView

Čítanie obchodných údajov OKEx

Navštívte stránku s obchodnými údajmi OKEx a preskúmajte viac ukazovateľov.

Pomer BTC dlhý / krátky

Pomer dlhých / krátkych akcií sa tento týždeň pohyboval s cenou, ale do veľkej miery zostal temperovaný, až na to, že sa včera 11. februára dotkla hodnoty 1,80, keď BTC prekročil hodnotu 48 500 USDT. Pretože išlo o prehriate úrovne, nasledovala korekcia a pomer sa v súčasnosti pohybuje okolo 1,53, čo je stále jedna z najvyšších hodnôt tohto týždňa.

Pomer pohybujúci sa k cene naznačuje, že maloobchodníci prenasledovali rally, a hoci je súčasný pomer relatívne vysoký, ponecháva priestor na ďalší pokus o 50 000 USD.

Pomer dlho / krátko OKTC BTC medzi 5. februárom a 12. februárom

Pomer dlhá / krátka porovnáva celkový počet používateľov otvárajúcich dlhé pozície a otvorených krátkych pozícií. Pomer je zostavený zo všetkých futures a permanentných swapov a dlhá / krátka strana používateľa je určená ich čistou pozíciou v BTC.

Na trhu s derivátmi je vždy, keď je otvorená dlhá pozícia, vyvážený krátkou pozíciou. Celkový počet dlhých pozícií sa musí rovnať celkovému počtu krátkych pozícií. Ak je pomer nízky, znamená to, že viac ľudí drží trenírky.

Základ BTC

Podobne ako minulý týždeň, štvrťročná prémia na futures na BTC zostala tento týždeň na zdravých úrovniach a pohybovala sa prevažne medzi 4% a 5%. Najnižší bod bol 7. februára, predtým ako sa dostali správy o nákupoch spoločnosti Tesla. Potom dosiahol až 5,54% a potom ustúpil na súčasnú úroveň okolo 4,50%.

Je zrejmé, že trh po kúpe Tesly opäť získal optimizmus a je pravdepodobné, že v strednodobom horizonte zostane pozitívny.

BTC futures na báze OKEx medzi 5. februárom a 12. februárom

Tento ukazovateľ zobrazuje štvrťročnú cenu futures, cenu spotového indexu a tiež základný rozdiel. Základ konkrétneho času sa rovná štvrťročnej cene futures mínus cena spotového indexu.

Cena futures odráža očakávania obchodníkov od ceny bitcoinu. Ak je základ kladný, znamená to, že trh je býčí. Ak je základ negatívny, znamená to, že trh je na vzostupe.

Základ štvrťročných futures môže lepšie naznačiť dlhodobý trhový trend. Ak je základ vysoký (pozitívny alebo negatívny), znamená to, že existuje viac priestoru na arbitráž.

Otvorený záujem a objem obchodovania

Otvorený záujem tento týždeň výrazne vzrástol a pohyboval sa od 2,11 miliárd dolárov až po 2,48 miliárd dolárov. K nárastu opäť zjavne došlo po prepuknutí správy o nákupe spoločnosti Telsa, pred ktorou všeobecne klesli OI aj objemy.

Prudký nárast OI nastal, keď sa BTC zmenil z 39 000 USD na 44 000 USDT, čo z neho robí dôležitú zónu na sledovanie, či sa cena začne rozpadať.

Futures OKEx BTC otvárajú úrok a objem medzi 5. februárom a 12. februárom

Otvorený úrok je celkový počet nesplatených futures / swapov, ktoré neboli uzavreté v daný deň.

Objem obchodovania je celkový objem obchodov s futures a permanentnými swapmi za určité časové obdobie.

Ak bude otvorených 2 000 dlhých zmlúv a 2 000 krátkych zmlúv, otvorený úrok bude 2 000. Ak objem obchodov vzrastie a otvorený úrok poklesne v krátkom časovom období, môže to znamenať, že veľa pozícií je uzavretých alebo bolo prinútených k likvidácii. Ak sa zvýši objem obchodovania aj otvorený záujem, znamená to, že sa otvorilo veľa pozícií.

Pomer požičiavania marže BTC

Pomer požičiavania marže BTC výrazne poklesol z približne 18 na 13,30, keď sa bitcoiny po správach spoločnosti Tesla prvýkrát prudko zvýšili. Pomer potom 9. a 10. februára opäť vyskočil a zhodoval sa s následnými hrotmi BTC.

Tento trend naznačuje, že spotoví pákoví obchodníci vzali zisky počas prvého nárastu a potom opäť využili na prenasledovanie ceny, keď vzrástli z úrovne 45 000 USDT. Pomer posledných pár hodín opäť klesá a v súčasnosti je okolo 15, čo stále naznačuje pozitívny sentiment na trhu.

Pomer požičiavania marže OKEx BTC medzi 5. februárom a 12. februárom

Pomer požičiavania k dozoru sú údaje o obchodovaní na spotovom trhu, ktoré ukazujú pomer medzi používateľmi, ktorí si požičiavajú USDT, a požičiavajú si BTC v hodnote USDT za dané časové obdobie. 

Tento pomer tiež pomáha obchodníkom skúmať sentiment na trhu. Obchodníci, ktorí si požičiavajú USDT, sa všeobecne snažia kúpiť BTC a tí, ktorí si požičiavajú BTC, sa snažia ich skrátiť.

Ak je pomer požičiavania s dozabezpečením vysoký, znamená to, že trh je na vzostupe. Ak je nízka, znamená to, že trh je na vzostupe. Extrémne hodnoty tohto pomeru historicky naznačujú zvraty trendov.

Štatistiky obchodníkov

Michaël van de Poppe

Novinky sú pre bitcoin opäť býčie, takže trend je stále výrazne stúpajúci – a napriek miere financovania môže pokračovať.

Najmä vzhľadom na skutočnosť, že na trhoch je toľko adopcií a kupujúcich, môžeme neustále vidieť, že tlak na nákup tlačí ceny bitcoinu ďalej nahor.

Avšak na druhej strane by som bol radšej, keby bitcoiny konali nad 43 000 dolárov. Ak dôjde k strate 43 000 dolárov, mohli by sme vidieť výrazný pokles späť do nižších rozsahov, čo by tiež narušilo mieru financovania na rovnakú úroveň.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map