Bitcoiny a širšie trhy zostávajú nepredvídateľné, pričom stávky na Wall Street budú veľké

Market Watch Weekly je prehľad kryptotrhov a vývoja každý týždeň.

Trh s kryptomenami bol počas minulého týždňa volatilný kvôli vonkajším faktorom súvisiacim s trhmi všeobecne a dráme okolo Wall Street stávky. Aj keď pohyb spôsobil, že niektoré akcie zhodnotili na cene, priniesol na trh cenných papierov aj všeobecnú nestabilitu s poklesom modrých čipov.

Fenomén WSB sa prehnal aj trhmi s kryptomenami, pretože spôsobil, že slávna meme coin, DOGE, vyletela v priebehu dvoch dní raketovo cez 1 000%. V piatok navyše Elon Musk zmenil svoj životopis na Twitteri na "#bitcoin," tlačí cenu bitcoinu za pár hodín o 20%. Líder na trhu však vrátil takmer všetky "Elonská rally" zisky cez víkend.

Za týždenné podmienky zaznamenal bitcoin veľký výkyv takmer 10 000 USDT a vytlačil dlhý horný tieň, čím uzavrel týždeň ziskom 2,58%, podľa spotovej ceny OKEx. Bitcoin sa v súčasnosti obchoduje blízko úrovne 34 600 USDT po miernom pondelňajšom skoku.

Aktuálny cenový pohyb ukazuje, že piatkový humbuk bol veľmi krátkodobý, najmä keď štvrťročná kontraktová prémia – ukazovateľ optimizmu trhu na konci marca – poklesla o 4% z úrovne 6% v polovici januára. Okrem toho sme si všimli, že po piatkovom Elonovom tweete sa prémia spoločnosti Grayscale Bitcoin Trust zmenila na negatívnu, čo bol predtým nepozorovaný jav.

OKEx BTC štvrťročná prémia na futures, 1/11 až 2/1. Zdroj: OKEx

XRP sa stáva vrcholom trhu

Hlavné altcoiny minulý týždeň vo všeobecnosti dosiahli horšiu výkonnosť ako bitcoiny. Ether (ETH) síce v polovici týždňa dosiahol v jednom bode nedávne maximum 1 475 USD, ale opäť klesol na takmer 1 300 USD, čo je za týždeň pokles o 9,54%. Podobné poklesy okolo 10% zaznamenali aj spoločnosti Polkadot (DOT), Chainlink (LINK) a Litecoin (LTC). 

Okrem DOGE je ďalším altcoinom, ktorý prudko vzrástol na pozadí horúčky proti založeniu, XRP. Minca minulý týždeň vzrástla o 74% a stúpajúci trend pokračoval v pondelok bez spomalenia, keď vzrástol o ďalších 30% na dotyk 0,65 USDT. 

Týždenné výnosy hlavných altcoinov, 1/25 až 1/31. Zdroj: TradingView

The Altcoinový sezónny index minulý týždeň prekonala hranicu 50, a hoci sa medzičasom napravila, zdá sa, že index je nastavený na vysoké nové krátkodobé maximá. Hlavným dôvodom tohto správania je nárast tokov DeFi. 

Altcoinový sezónny index v januári prudko vzrástol. Zdroj: blockchaincenter.net


Vďaka obchodovaniu bez povolení sa DeFi líši od Robinhood

Protokoly DeFi bez povolení a dôvery môžu zaznamenať zrýchlené prijatie, pretože Robinhood v priebehu týždňa opakovane zastavil bežné obchodovanie. Akákoľvek veľká migrácia z takto povolených platforiem pravdepodobne ešte viac podporí priestor DeFi.

Počas bočnej fázy bitcoinu zasiahlo množstvo tokenov DeFi aj nové najvyššie hodnoty všetkých čias, najmä v sektore decentralizovaných búrz. Uniswap (UNI) minulý týždeň zlomil v jednom bode hranicu 20 USDT a uzavrel s týždenným ziskom 37,59%. 1INCH zaznamenal počas víkendu ďalší tlak na 5,55 USDT – rozvíjajúci sa DEX vzrástol o 500% oproti januárovému minimu 1 USDT. Tokenlon (LON), na druhej strane, dosiahol historické maximum 10 USDT, čo je 10-násobný výnos z jeho kótovacej ceny 1 USDT 22. decembra..

Týždenné výnosy hlavných tokenov DeFi, 1/25 až 1/31. Zdroj: TradingView

Celková hodnota uzamknutá v protokoloch DeFi dosiahla historické maximum 39,84 miliárd dolárov, podľa údajov z DeBank. Podľa jednotlivých TVL bol na prvom mieste rebríčka poskytovateľ pôžičkových protokolov (MKR) so 4,7 miliardami dolárov, za ktorým nasledovala 3,4 miliardy dolárov spoločnosti Uniswap.. 

Celková hodnota uzamknutá v DeFi. Zdroj: DeBank

Inštitúcie boli dobre pripravené na vrátenie prostriedkov vo výške 6 000 dolárov

CME aktualizovala svoje najnovšie (k 26. januáru) bitcoinové futures údaje o polohe 30. januára. V tomto vykazovanom období zaznamenali bitcoiny prudké stiahnutie späť vo výške 6 000 dolárov a v rovnakom čase klesli pod hranicu 30 000 dolárov pred odrazom. 

Počas tejto doby otvorený záujem ďalej klesol z 11 945 na 10 787 a po dvoch po sebe nasledujúcich týždňoch znižovania sa OI teraz vracia na 15-týždňové minimum stanovené pred mesiacom.

Najdôležitejšie je, že účty správcov aktív zaznamenali pokles ich dlhých pozícií zo 639 na 308, čo je nové 18-týždňové minimum. Zatiaľ čo krátke pozície sa takmer zdvojnásobili zo 123 na 225, čo bolo nové maximum od týždňa 18. augusta minulého roku.

Na účtoch pákového efektu sa tiež znížili ich dlhé pozície z 3 911 na 3 605, zatiaľ čo krátke pozície sa znížili z 9 119 na 7 991. Toto zníženie v oboch smeroch tiež ukazuje znepokojenie zo strany správcov fondov. Celkovo inštitúcie ďalej zvyšovali svoje krátke pozície, čo by malo znieť alarmom pre retailových investorov.

Údaje o futures na bitcoinové bitcoiny CME – počet dlhých a krátkych účtov správcu aktív. Zdroj: Quandl

Do budúcnosti tento týždeň

Od minulého piatku viac ako 70% S&Zisk spoločností kótovaných na burze prekonal očakávania trhu vo štvrtom štvrťroku 2020, ale prvé tri americké akciové indexy sa minulý týždeň prepadli a všetkých 11 hlavných S&P sektory sa zatvárajú nižšie. Index volatility Cboe, VIX, v stredu prudko stúpol a prelomil sa zo svojho rozsahu takmer trojmesačného konsolidačného trojuholníka, čo oslabilo ceny rizikových aktív.

Technicky to bude obzvlášť dôležité pre S&P, aby si v budúcom týždni udržal 50-dňový kĺzavý priemer. Ak index nedokáže udržať túto úroveň, trh vstúpi do rozhodujúceho obdobia korekcie, čo pravdepodobne vytvorí tlak aj na ceny bitcoinu.

S&Index P sa prepadol, zatiaľ čo VIX prelomil klesajúcu trendovú čiaru. Zdroj: TradingView

V kryptopriestore CME spustí ETH futures 8. februára. Pred tromi rokmi CME uviedla futures kontrakt BTC, ktorý sa zhodoval s vrcholom posledného bitcoínového býčieho trhu. Obchodníkom sa odporúča, aby po uvedení na trh neustále sledovali, ako si futures vedú.

V súčasnosti sa hodnota otvoreného úroku BTC spoločnosti CME nahromadila na 1,59 miliardy dolárov, čo je tretie miesto na všetkých burzách podľa skresliť údaje, čo naznačuje prevalenciu inštitucionálneho záujmu.

Nie ste obchodníkom v OKEx? Naučte sa, ako začať obchodovať!

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map