BTC futures odrážajú obnovený optimizmus, ktorý bude pravdepodobne pokračovať aj cez víkend

Futures Friday je týždenný prehľad štvrťročných bitcoinových futures na OKEx.

Napriek tomu, že bitcoin vrátil takmer všetky "Elonská rally" zisky za posledný víkend a opätovne otestoval podporu na 32 000 USD, prvý februárový pondelok, zaznamenal vedúci trh vstup do stúpajúceho trendu. Cena bitcoinu odvtedy vzrástla z 33 000 USD na takmer 39 000 USD za štyri dni, podľa spotovej ceny OKEx BTC. Aj keď je cena stále obsiahnutá pod 40 000 dolárov, rastúci trend bitcoinu spôsobil prudký nárast cien altcoinov, najmä sektoru DeFi. 

V minulotýždňovom futures na piatok sme sledovali, ako sa prémia za štvrťročné futures na BTC znížila o 3% a že býčí sentiment na trhu slabol. Údaje z termínových obchodov OKEx z tohto týždňa ukazujú, že prémia je späť na približne 5%, spolu s otvoreným úrokom stúpajúcim nad 2 miliardy dolárov, čo naznačuje rýchle zotavenie dôvery na trhu. V kombinácii s pomerom dlhá / krátka, ktorý sa pohybuje okolo 1,2 a mierou financovania večných swapov, ktoré sa zatiaľ neprehrievajú, máme dôvod na optimizmus, že bitcoin bude cez víkend pokračovať v silnom trende tohto týždňa.

V čase písania tohto článku sa štvrťročný kontrakt BTCUSD0326 – ktorého platnosť končí koncom marca – obchoduje na úrovni 39 500 USDT s prémiovou cenou 1 800 USD alebo 4,9% nad cenou indexu. 

Štvrťročné futures na OKTC BTC (BTCUSD0326), 5. februára o 8:00 UTC Zdroj: OKEx, TradingView

Čítanie obchodných údajov OKEx

Navštívte stránku s obchodnými údajmi OKEx a preskúmajte viac ukazovateľov. 

Pomer BTC dlhý / krátky

Pomer dlhých / krátkych transakcií mal v priebehu týždňa malé vzostupy a poklesy, pohybovali sa v rozmedzí od 1,07 do 1,53 a napriek skutočnosti, že ceny sa neustále pohybovali vyššie, sa pomer nevrátil na maximum 1,80 z minulého piatka..

Naznačuje to tiež, že návratnosť z minulého víkendu utlmila motiváciu retailových investorov ísť dlho a že nie sú vysoko stimulovaní na stíhanie tohtotýždňového zhromaždenia. Pomer dlhých / krátkych transakcií, ktorý sa momentálne pohybuje na hranici 1,20, je na nedávnej nízkej úrovni, čo by mohlo zvýhodniť ďalšie zisky v cenách bitcoinu.

Čas zberu dát: 1/29 8:00 UTC do 2/5 8:00 UTC

Pomer dlhá / krátka porovnáva celkový počet používateľov otvárajúcich dlhé pozície a otvorených krátkych pozícií. Pomer je zostavený zo všetkých futures a permanentných swapov a dlhá / krátka strana používateľa je určená ich čistou pozíciou v BTC.

Na trhu s derivátmi je vždy, keď je otvorená dlhá pozícia, vyvážený krátkou pozíciou. Celkový počet dlhých pozícií sa musí rovnať celkovému počtu krátkych pozícií. Ak je pomer nízky, znamená to, že viac ľudí drží trenírky.

BTC základ

Štvrťročná prémia na futures dosiahla posledného januárového dňa nedávne minimum 1,84%, čo je 600 dolárov, a potom začala stúpať spolu s cenou. Prémia je momentálne späť na 4,8%, čo je 1 800 dolárov, čo naznačuje, že trh opäť veľmi rýchlo získava dôveru.

Miera financovania perpetuitných swapov, ktoré majú rovnaký trend ako štvrťročná prémia na futures, sa navyše v priebehu týždňa naďalej zvyšovala. Vo štvrtok ráno dosiahla vrchol 0,19% pred poklesom ceny pre krátkodobú korekciu. Aktuálna miera financovania sa pohybuje okolo 0,06%, čo je v normálnom rozmedzí a ponecháva priestor pre pokračovanie v pohybe bitcoinu.. 

Čas zberu dát: 1/29 8:00 UTC do 2/5 8:00 UTC

Tento ukazovateľ zobrazuje štvrťročnú cenu futures, cenu spotového indexu a tiež základný rozdiel. Základ konkrétneho času sa rovná štvrťročnej cene futures mínus cena spotového indexu.

Cena futures odráža očakávania obchodníkov od ceny bitcoinu. Ak je základ kladný, znamená to, že trh je býčí. Ak je základ negatívny, znamená to, že trh je na vzostupe.

Základ štvrťročných futures môže lepšie naznačiť dlhodobý trhový trend. Ak je základ vysoký (pozitívny alebo negatívny), znamená to, že existuje viac priestoru na arbitráž.

Otvorený záujem a objem obchodovania

Úvodný záujem ukázal obrat v tvare V za posledných sedem dní. Najskôr sa OI pohyboval nadol s poklesom cien, potom v utorok ráno rýchlo vyskočil a vrátil sa na úroveň 2,1 miliárd dolárov. Tento údaj tiež naznačuje, že trh je opäť v aktívnej obchodovacej fáze a že ceny môžu zaznamenať ďalšiu volatilitu.

Je zaujímavé, že OI, pomer dlhej / krátkej pozície a miera financovania vyskočili 2. februára okolo 8:00 UTC, čo sa zhodovalo s vývojom ceny na princípe dvojitého dna vo výške 34 500 USDT na mieste alebo 35 600 vo štvrťročných futures . Táto cenová hladina bude v budúcnosti dôležitou podporou.

Čas zberu dát: 1/29 8:00 UTC do 2/5 8:00 UTC

Otvorený úrok je celkový počet nesplatených futures / swapov, ktoré neboli uzavreté v daný deň.

Objem obchodovania je celkový objem obchodov s futures a permanentnými swapmi za určité časové obdobie.

Ak bude otvorených 2 000 dlhých zmlúv a 2 000 krátkych zmlúv, otvorený úrok bude 2 000. Ak objem obchodov vzrastie a otvorený úrok poklesne v krátkom časovom období, môže to znamenať, že veľa pozícií je uzavretých alebo bolo prinútených k likvidácii. Ak sa zvýši objem obchodovania aj otvorený záujem, znamená to, že sa otvorilo veľa pozícií.

Pomer požičiavania marže BTC

Pohyb pomeru požičiavania BTC marží je presne opačný ako vyššie uvedené ukazovatele, ktoré sa počas fázy znižovania cien neustále pohybovali vyššie z 15 na 22 a počas oživenia tento týždeň začali prudko klesať. Znamená to, že spotoví pákoví obchodníci nakupovali na prepade a zatvárali svoje pozície v rally. Za posledných 24 hodín bol pomer plochý a pohyboval sa okolo 15.

Čas zberu dát: 1/29 8:00 UTC do 2/5 8:00 UTC

Pomer požičiavania k dozoru sú údaje o obchodovaní na spotovom trhu, ktoré ukazujú pomer medzi používateľmi, ktorí si požičiavajú USDT, a požičiavajú si BTC v hodnote USDT za dané časové obdobie. 

Tento pomer tiež pomáha obchodníkom skúmať sentiment na trhu. Obchodníci, ktorí si požičiavajú USDT, sa všeobecne snažia kúpiť BTC a tí, ktorí si požičiavajú BTC, sa snažia ich skrátiť.

Ak je pomer požičiavania s dozabezpečením vysoký, znamená to, že trh je na vzostupe. Ak je nízka, znamená to, že trh je na vzostupe. Extrémne hodnoty tohto pomeru historicky naznačujú zvraty trendov.

Štatistiky obchodníkov

Robbie, investičný analytik OKEx

Nálada na trhu sa rýchlo zotavuje vďaka tohtotýždňovej demonštrácii 6 000 USDT. Býčí vzorec sa vytvorí, ak denná uzávierka môže byť nad maximom minulého piatku. Ak sa tak stane, bitcoin pravdepodobne napadne hranicu 40 000 USDT a historické maximum takmer 42 000 USDT.

Úrovne podpory sa momentálne nachádzajú na úrovni 34 500 USD a 32 000 USD. Všetky ukazovatele sa však javia ako zdravé a neexistujú žiadne zjavné príznaky výrazného stiahnutia z krátkodobého hľadiska.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map