Cena bitcoinu zaznamenáva zdravé stiahnutie po štyroch po sebe nasledujúcich týždňoch ziskov

Cena BTC včera klesla okolo 10 000 dolárov, keď volal prehriaty sentiment na trhu – tu je naša analýza havárie.

Obrázok zrútenia ceny bitcoinu

Bitcoin sa včera, 22. februára, prepadol o viac ako 10 000 USDT pod vplyvom rôznych faktorov a poklesol o 18% z maxima 58 318 USD v nedeľu večer na minimum 47 668 USDT podľa spotovej ceny OKEx BTC. Pokles nastal hneď potom, čo líder na trhu zaznamenal štvrtý týždeň po sebe nasledujúcich ziskov.

V tom, čo sa stalo ďalším "Čierny pondelok" na trhu s kryptomenami boli okolnosti podobné ako 11. januára. Americké pokladnice sa začiatkom týždňa naďalej rozpredávali, čo spôsobilo prudký nárast výnosov. Rastúce výnosy dlhopisov potom vyvíjali tlak na akciový trh, kde sme videli pokles indexu Nasdaq za takmer štyri mesiace, keď akcie Apple poklesli o 3% a akcie spoločnosti Tesla v pondelok poklesli o viac ako 8%..

Výnos štátnej pokladnice sa zotavil z maxima v marci a potlačil stúpajúci trend rizikových aktív. Zdroj: CNBC

Odchýlením sa od trhového správania 11. januára ceny zlata včera neklesli a naopak získali maximum, ktoré mali za sedem týždňov. Ceny ropy tiež dosiahli 13-mesačné maximá, čo odráža skutočnosť, že investori začínajú ceniť v rastúcich inflačných očakávaniach. Pretože trhová kapitalizácia bitcoinu za posledných pár mesiacov naďalej rástla, korelácia s úrokovými mierami a makroekonomikou sa stala ešte silnejšou.

Navyše, americká ministerka financií Janet Yellonová varoval včera bol bitcoin vysoko špekulatívnym majetkom a je "neefektívne" spôsob vykonávania peňažných transakcií. Jej slová tiež dostali tlak na trh s kryptomenami.

Veľký zásah pre býčích prenasledovateľov

Pred náhlym pondelkovým prepadom dosiahol bitcoin vo februári mesačný výnos viac ako 80% a jeho celková trhová kapitalizácia prekročila hranicu 1 bilión dolárov. Vedúce postavenie na trhu poháňali rôzne novinky vrátane veľkého nákupu BTC spoločnosťou Tesla, ponuky dlhov spoločnosti MicroStrategy na nákup ďalších bitcoinov a uvedenia prvého bitcoinového ETF v Severnej Amerike..

Sentiment na trhu bol zjavne prehriaty, čo sa prejavilo na miere financovania, ktorá sa dlhšiu dobu pohybovala okolo 0,1%, a na historickom maxime vo výške 19 miliárd dolárov v otvorenom záujme 21. februára. Tento cyklus založený na udalostiach sťažoval trh sa bude organicky pohybovať hore, čo pripraví cestu pre nápravu.

Otvorený záujem BTC dosiahol 21. februára rekord 19 miliárd dolárov. Zdroj: Bybt.com

Včerajší pokles tiež viedol k panickému predaju na Coinbase a burza mala doteraz najväčšiu negatívnu prémiu z dôvodu nedostatočného nákupu na objednávke. Prémie Coinbase dosiahli včerajšie výpredaje historické minimum záporných 1020 dolárov, podľa údajov z CryptoQuant.

Z pohľadu technickej analýzy navyše vzostupná hybnosť preukázala vyčerpanosť po najnovšom historickom maxime, keď indikátor indexu relatívnej sily vykázal po sebe idúce medvedie odchýlky na hodinových a štvorhodinových grafoch. To sa stane, keď RSI uverejní príspevok "prekúpené" čítanie – v reakcii na nižšie maximá v cene – ktoré sa zhoduje s hodnotami z predtým vytvorených vyšších maxím.

Ceny bitcoinu zaznamenali po sebe idúce medvedie rozdiely v hodinovom grafe. Zdroj: OKEx

Včerajšie prudké stiahnutie z trhu stanovilo ďalšie maximum rekordov v oblasti likvidácií na trhu s derivátmi. Samotný bitcoin zaznamenal likvidáciu pozícií 3,64 miliárd dolárov na burzách, čím prekonal 2,5 miliardy dolárov na pozíciách likvidovaných 10. januára a 1,74 miliardy dolárov 3. januára.

Likvidácie dosiahli ďalší rekord v ďalší pondelok. Zdroj: Bybt

Reakcie trhu na pokles ceny BTC

Včerajší prepad cien kryptomeny zaznamenal zaujímavé reakcie trhu. Najskôr došlo k prudkému zvýšeniu výmenného kurzu čínskeho jüanu k USDT. Podľa obchodných údajov OKEx sa prémia USDT na trhu P2P včera zmenila z negatívnej na pozitívnu, krátko vystúpila na 1,76%. Tento údaj naznačuje, že existuje veľa obchodníkov, ktorí chcú kúpiť USDT, aby zvýšili maržu svojich pozícií.

Prémia čínskeho jüanu na USDT dosiahla na trhu P2P 1,76%. Zdroj: OKEx

Pokles ovplyvnilo aj éter a jeho ekosystém. Cena éteru (ETH) klesla o 21,68% v najnižšom bode. Podľa Údaje OKLink, 24-hodinový objem obchodov decentralizovaných búrz v sieti Ethereum dosiahol v čase písania tohto článku rekordné maximum 5,09 miliárd dolárov. Najväčší objem za 24 hodín, 1,87 miliárd dolárov, bol zaznamenaný na Uniswap, nasledovaný 1,2 miliardami dolárov na SushiSwap.

Veľký počet poskytovateľov likvidity, ktorí sa pokúšajú odstrániť svoje finančné prostriedky, aby sa vyhli nestálym stratám, a on-reťazcoví veritelia, ktorí plnia rezervu, aby zabránili likvidácii, stlačili náklady na plyn – poplatok za používanie siete Ethereum – na úroveň 1 000 gwei za rok Merač ethereového plynu.

To znamená, že náklady na odstránenie likvidity v Uniswape boli včera takmer 300 dolárov. Aj v takom drahom prostredí na reťazci sa celková uzamknutá hodnota Uniswapu za posledných 24 hodín znížila o 10,8% a TVL spoločnosti SushiSwap poklesla o 8,8%. Ostatné popredné úverové platformy Compound a Maker tiež zaznamenali pokles TVL o 8%. Táto situácia opäť ukazuje na urgentnú potrebu upgradov škálovateľnosti v sieti Ethereum.

Objem transakcií na platforme DEX dosiahol za posledných 24 hodín najvyššiu úroveň v histórii. Zdroj: OKLink

Stále sú v hre základy bitcoinu

Čo sa týka budúcnosti, prílev inštitúcií na trh s kryptomenami zostáva významným faktorom pre stabilizáciu cien bitcoinu. Podstatná volatilita cien bitcoinu ako rozvíjajúceho sa alternatívneho aktíva je v tejto fáze naďalej nevyhnutná, ale rast ceny držiteľov BTC a nákupných kanálov poskytne podporu cene.

Najvyššia kryptomena nateraz zostáva závislá od zmien v makroekonomických ukazovateľoch. Tento týždeň sa trh zameria na prejav predsedu Federálneho rezervného systému Jerome Powella počas pojednávaní v Senáte a Snemovni. Trhy sa obávajú, či je možné udržať holubičiu stratégiu Fedu a či rastúce výnosy americkej štátnej pokladnice predstavujú riziko pre oživenie ekonomiky.

V strednodobom horizonte sa blíži nové kolo masívnych fiškálnych stimulov. Očakáva sa, že Senát pošle nový stimulačný balíček vo výške 1,9 bilióna dolárov prezidentovi Bidenovi do 14. marca. Výsledná bohatá ponuka fiat pravdepodobne zostáva priaznivým faktorom pre rast cien rizikových aktív..

Nie ste obchodníkom v OKEx? Naučte sa, ako začať obchodovať!

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map