Cena BTC robí tento týždeň nové maximá po stiahnutí, čo prinúti trh oddialiť

Futures Friday je týždenný prehľad štvrťročných bitcoinových futures na OKEx 

Futures Friday image

Bitcoin dnes urobil zvrat v tvare písmena V a podľa ceny indexu OKEx BTC dosahuje nové maximá nad 41 000 dolárov. Pred týmto krokom čelila popredná kryptomena silnému predajnému tlaku a vo štvrtok 7. januára klesla na minimum 36 638 dolárov. Táto rýchla korekcia zlikvidovala celkovo 1,4 miliardy dolárov pozícií na burzách derivátov za posledných 24 hodín, podľa Bybtove údaje. Toto je druhá veľká korekcia po obrovskom stiahnutí 7 000 dolárov v pondelok 3. januára, ktoré zlikvidovalo 2 miliardy dolárov za jediný deň.

Počas minulého týždňa sme videli, ako sa maloobchodníci ponáhľajú, aby zachytili cenový nárast, a snažili sa dostať von počas poklesov. Toto správanie spojené s využitím vysokej finančnej páky je dôvod, prečo sú opravy počas býčích trhov zvyčajne razantnejšie. To znamená, že prudké stiahnutie a nútené znižovanie pákového efektu umožňujú, aby trh rástol udržateľnejším spôsobom pre dlhodobý rast.

Údaje spoločnosti OKEx ukazujú, že nedávno prehriaty sentiment na trhu sa po dvoch veľkých návratoch do istej miery ochladil. Výrazne poklesol najmä pomer požičiavania marží BTC, pričom sadzby financovania večných swapov BTC sú tiež späť v normálnom rozmedzí. Na druhej strane nepretržitý pohyb otvoreného záujmu nahor naznačuje, že nadšenie trhu nekleslo.

V čase písania tohto článku sa štvrťročný kontrakt BTCUSD0326 – ktorého platnosť končí koncom marca – obchoduje s prémiou 2 140 USD alebo 5,15% nad cenou indexu. 

Štvrťročné futures na OKTC BTC (BTCUSD0326), 8. januára o 11:00 UTC. Zdroj: OKEx, TradingView

Čítanie obchodných údajov OKEx

Navštívte stránku s obchodnými údajmi OKEx a preskúmajte viac ukazovateľov. 

Pomer BTC dlhý / krátky

Medzi predchádzajúcim víkendom a pondelkom, keď sa ceny rýchlo pohybovali hore, sme zaznamenali extrémny nárast pákového efektu. Pomer dlhých / krátkych BTC rýchlo stúpol z 0,92 na 1,55 pred prvým prepadom o 7 000 dolárov 4. januára. Potom pomer klesol na 1,06 a pred druhým stiahnutím vo štvrtok 7. januára sa opäť posunul nahor na 1,42..

V obidvoch týchto prípadoch jasne vidíme, že maloobchodníci prenasledovali cenové skoky, čo dokazuje rastúci pomer dlhých / krátkych cien. Pomer je v súčasnosti okolo 1,25, čo je pomerne mierne a umožňuje priestor pre ďalší rast.

Čas zberu dát: 1/1 6:00 ráno UTC do 1/8 6:00 ráno UTC

Pomer dlhá / krátka porovnáva celkový počet používateľov otvárajúcich dlhé pozície a otvorených krátkych pozícií. Pomer je zostavený zo všetkých futures a permanentných swapov a dlhá / krátka strana používateľa je určená ich čistou pozíciou v BTC.

Na trhu s derivátmi je vždy, keď je otvorená dlhá pozícia, vyvážený krátkou pozíciou. Celkový počet dlhých pozícií sa musí rovnať celkovému počtu krátkych pozícií. Ak je pomer nízky, znamená to, že viac ľudí drží trenírky.

BTC základ

Poistné pri štvrťročných zmluvách sa najskôr v pondelok vyšplhalo z víkendového minima na 3,5% na maximum 5,8%. Potom sa stabilizoval na hodnote okolo 4,5% a v posledných hodinách vystrelil. Sadzby financovania neustálych swapov s BTC sa dnes vrátili k normálu, čo zvyčajne naznačuje, že trh je pripravený na to, aby sa cena mohla uberať smerom.

Čas zberu dát: 1/1 6:00 ráno UTC do 1/8 6:00 ráno UTC

Tento ukazovateľ zobrazuje štvrťročnú cenu futures, cenu spotového indexu a tiež základný rozdiel. Základ konkrétneho času sa rovná štvrťročnej cene futures mínus cena spotového indexu.

Cena futures odráža očakávania obchodníkov od ceny bitcoinu. Ak je základ kladný, znamená to, že trh je býčí. Ak je základ negatívny, znamená to, že trh je na vzostupe.

Základ štvrťročných futures môže lepšie naznačiť dlhodobý trhový trend. Ak je základ vysoký (pozitívny alebo negatívny), znamená to, že existuje viac priestoru na arbitráž.

Otvorený záujem a objem obchodovania

Napriek obrovským likvidáciám v dvoch nedávnych stiahnutiach sa otvorený záujem stále neustále zhodnocuje, keď stúpol z 1,64 miliárd dolárov z minulého piatku na súčasných 1,88 miliárd dolárov. Rastúca cena bitcoinu jasne inšpirovala nadšenie trhu a neustály príliv nových peňazí podporoval pohyb OI smerom nahor. Väčší otvorený záujem však znamená aj vyššiu volatilitu.

Čas zberu dát: 1/1 6:00 ráno UTC do 1/8 6:00 ráno UTC

Otvorený úrok je celkový počet nesplatených futures / swapov, ktoré neboli uzavreté v daný deň.

Objem obchodovania je celkový objem obchodov s futures a permanentnými swapmi za určité časové obdobie.

Ak bude otvorených 2 000 dlhých zmlúv a 2 000 krátkych zmlúv, otvorený úrok bude 2 000. Ak objem obchodov vzrastie a otvorený úrok poklesne v krátkom časovom období, môže to znamenať, že veľa pozícií je uzavretých alebo bolo prinútených k likvidácii. Ak sa zvýši objem obchodovania aj otvorený záujem, znamená to, že sa otvorilo veľa pozícií.

Pomer požičiavania marže BTC

Trend zaznamenaný tento týždeň v pomere požičiavania BTC marží je veľmi zaujímavý. Pomer sa rýchlo posunul na extrémne vysokú hodnotu 25, po ktorej dal trh v pondelok obchodníkom s nadmerným využívaním zdrojov tvrdé ponaučenie, ako už bolo spomenuté vyššie. Potom, keď vo štvrtok došlo k ďalšiemu stiahnutiu, trh prinútil obchodníkov znížiť svoju páku a videli sme pokles pomeru z 21 na súčasnú úroveň okolo 15.

Toto vynútené znižovanie pákového efektu je zdravé počas býčích zhromaždení, pretože umožňuje udržateľnejší rast cien namiesto špekulácií, ktoré pomerne rýchlo vyprchajú..

Čas zberu dát: 1/1 6:00 ráno UTC do 1/8 6:00 ráno UTC

Pomer požičiavania k dozoru sú údaje o obchodovaní na spotovom trhu, ktoré ukazujú pomer medzi používateľmi, ktorí si požičiavajú USDT, a požičiavajú si BTC v hodnote USDT za dané časové obdobie. 

Tento pomer tiež pomáha obchodníkom skúmať sentiment na trhu. Obchodníci, ktorí si požičiavajú USDT, sa všeobecne snažia kúpiť BTC a tí, ktorí si požičiavajú BTC, sa snažia ich skrátiť.

Ak je pomer požičiavania s dozabezpečením vysoký, znamená to, že trh je na vzostupe. Ak je nízka, znamená to, že trh je na vzostupe. Extrémne hodnoty tohto pomeru historicky naznačujú zvraty trendov.

Pohľad obchodníka

Robbie, investičný analytik OKEx

Nedávny nárast volatility bitcoinu spôsobil, že obchodovanie s ním je veľmi náročné a zdá sa, že znižovanie pákového efektu a sledovanie vzostupného trendu je v súčasnosti najprudentnejšou stratégiou. Zatiaľ čo udržateľnosť parabolických behov, ako je táto, zostáva otázna, akékoľvek pokusy o skrat vnímaného vrcholu zostávajú vysoko rizikové.

Aby sme to uviedli na správnu mieru, bitcoin od začiatku tohto roka vzrástol o viac ako 30% a každý týždeň pokračoval v nastavovaní nových rekordov. Pokiaľ bude tento súčasný trend pokračovať, čoskoro sa možno dočkáme testu 50 000 dolárov, aj keď nie bez niekoľkých prudkých stiahnutí.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map