Cena BTC vstupuje do konsolidácie a ocenenia DeFi sa zvyšujú na nové maximá

Market Watch Weekly je prehľad kryptotrhov a vývoja každý týždeň.

Ak sa pozrieme späť na minulý týždeň, cena bitcoinu po pondelňajšom páde zaznamenala postupné oživenie. Popredná kryptomena ovplyvnená tradičnými trhmi poklesla začiatkom minulého týždňa až o 20%. Aj keď sa bitcoiny neskôr zotavili, cena zostala veľmi volatilná – podľa ceny indexu OKEx BTC – sa obchodovala medzi úrovňami 35 000 až 40 000 dolárov a týždeň uzavrela 3,3% v mínuse.

Zdá sa, že bitcoin si našiel základ okolo 35 000 dolárov. Zdroj: OKEx 

Implikovaná volatilita ukazuje na dlhodobý býčí sentiment

Implikované grafy volatility uvedené nižšie ukazujú, ako je krivka krátkodobých opcií, ktorej platnosť končí 29. januára, šikmá vľavo, čo naznačuje medvedie projekcie, zatiaľ čo krivka pre dlhodobé opcie, ktorej platnosť končí 31. decembra, je skreslená vpravo, odrážajúci býčí sentiment.

IV možností vyprší do konca mesiaca v porovnaní s koncom roka. Zdroj: gvol.io

Vybrané altcoiny prekonali bitcoin

Altcoiny zaznamenali počas konsolidácie bitcoinu dobré pohyby. The Altcoinový sezónny index vyskočil z 25 na 37, zatiaľ čo dominancia bitcoinu klesla o 2%, podľa údajov z CoinMarketCap

Altcoinový sezónny index v januári prudko vzrástol. Zdroj: blockchaincenter.net

V sektore hlavných altcoinov sa Polkadot (DOT) za posledný týždeň takmer zdvojnásobil a prekročil hranicu XRP na štvrté miesto v zozname trhovej kapitalizácie. Spoločnosť Chainlink (LINK) bola ďalším najvýkonnejším serverom s výnosom 46% týždenne. LINK predbehol Bitcoin Cash (BCH) a dosiahol ôsme miesto z hľadiska trhovej kapitalizácie. Od prevrátenia litecoinu (LTC) mu chýba iba 300 miliónov dolárov, podľa údajov z CoinGecko.

Mince, ktoré boli historicky viazané na výkonnosť bitcoinu, si za posledný týždeň nedali príliš dobre, pričom LTC, Bitcoin SV (BSV) a BCH dosahovali straty 14% a viac. Zatiaľ čo Ether (ETH) prekonal bitcoiny, vykázal iba marginálne 2% zisky. 

Týždenné výnosy hlavných altcoinov, 1/11 až 1/17. Zdroj: TradingView

DeFi pokračuje v rozmachu

Sektor DeFi sa zotavil z retracementu mimoriadne rýchlo a veľa žetónov zasiahlo posledné maximá po zverejnení reverzov v tvare písmena V. Zdá sa, že trh preceňuje mnoho tokenov DeFi a dáva im vyššie ocenenia na základe pevných základov. Celková hodnota uzamknutá v protokoloch DeFi tiež sledovala vzor V a v nedeľu dosiahla historické maximum 34 miliárd dolárov, podľa údajov z DeBank

Celková hodnota uzamknutá v DeFi. Zdroj: DeBank

Celkový objem obchodov decentralizovaných búrz tento mesiac už prekonal predchádzajúci najvyšší mesačný objem a podľa údajov dosiahol 33 miliárd dolárov Dune Analytics. Uniswap (UNI) je v súčasnosti na prvom mieste s asi 45% z celkového objemu v januári, zatiaľ čo SushiSwap (SUSHI) a Curve (CRV) sú na druhom a treťom mieste. 

Objem obchodov DEX po mesiaci. Zdroj: Dune Analytics

Pokiaľ ide o výnosy, CRV viedla sektor DeFi so týždenným výnosom 130%. Spoločnosti 1inch a SUSHI medzitým tiež zhromaždili zisky okolo 70%. Navyše, po získaní 57% výnosu minulý týždeň sa AAVE teraz umiestnila v top 20 z hľadiska trhovej kapitalizácie a je pravdepodobné, že predbehne spoločnosť EOS, ktorá je na 16. mieste. Syntetické (SNX) a UNI sú v súčasnosti na 21. a 24. mieste a za posledný týždeň zaznamenali 13% a 48% zisky. 

Týždenné výnosy hlavných tokenov DeFi, 1/1 až 1/17. Zdroj: TradingView

Inštitúcie, ktorých neobťažovalo stiahnutie BTC

Keď sa vrátime k bitcoinu, CME aktualizovala svoje najnovšie (k 12. januáru) bitcoinové futures údaje o polohe 16. januára. V tomto sledovanom období dosiahol bitcoin historický prielom na hranicu 40 000 dolárov, potom sa však prudko stiahol späť. Otvorený záujem sa v poslednom sledovanom období ešte zvýšil z 11 296 na 12 039 a stiahnutie späť nenútilo inštitúcie predávať. 

Počas tejto doby sa prostriedky pákového efektu zvýšili oboma smermi. Dlhé pozície odskočili na 4 107 z 3 544 a krátke pozície vzrástli na 9 602 z 9 058. Ak sa pozrieme na historické údaje, tento krok ukazuje, že finančné páky prenasledovali cenovú rally. Medzitým účty správcov aktív zaznamenali nárast dlhých pozícií zo 733 na 793, zatiaľ čo krátke pozície boli zatvorené.

Ostatné účty, ktoré sa majú vykazovať, vykazovali citlivosť na riziká, znížili svoje dlhé pozície z 2 672 na 2 522 a pridali ďalších 112 krátkych pozícií.

Údaje o futures na bitcoiny CME – počet ďalších vykazovaných dlhov vs. šortiek. Zdroj: Quandl

Do budúcnosti tento týždeň

Nový prezident Spojených štátov Joe Biden oznámil, že čoskoro po svojej inaugurácii 20. januára zavedie nový balík ekonomických stimulov. Môžeme očakávať, že trh počká na oficiálne oznámenia týkajúce sa týchto nových opatrení.

Účastníci trhu budú musieť v najbližšom období venovať osobitnú pozornosť smerovaniu amerického dolárového indexu a panického indexu (VIX). Dolárový index dočasne prestal klesať zo svojej takmer päťročnej minimálnej oblasti a ak bude naďalej rásť vyššie, bude vyvíjať tlak na znižovanie rizikových aktív vrátane bitcoinu.

Graf 1M index amerického dolára – 1/18. Zdroj: TradingView

VIX navyše beží od novembra v trojuholníku a v piatok bol veľmi blízko k hornému okraju rozsahu. Bitcoin bude pod tlakom, aby sa rozpadol, keď sa VIX vyšplhá hore, pretože historické údaje ukazujú, že bitcoin zvyčajne rastie rýchlejšie, keď je VIX nízky.

1D graf panického indexu – 1/18. Zdroj: TradingView

Nie ste obchodníkom v OKEx? Naučte sa, ako začať obchodovať!

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map