Druhý útok upírov spoločnosti SushiSwap testuje mechanizmy riadenia komunity Uniswap

Tlak je vyvíjaný na Uniswap a správu jeho komunít, keď sa poľnohospodári zaoberajúci sa výnosmi presúvajú ku konkurencii – Crypto Market Update

Včera sa skončila ťažba likvidity na Uniswap. Celková hodnota uzamknutá na poprednej decentralizovanej burze vyvrcholila 14. novembra na 3,068 miliardy dolárov a do konca distribúcie odmeny za ťažbu klesla na 2,718 miliardy dolárov. Potom 18. novembra rýchlo klesol takmer o polovicu na 1,452 miliardy dolárov údaje z DeFi Pulse

Keď stimuly vyschnú na Uniswape, poľnohospodári zaoberajúci sa výnosmi hľadajú ďalšie produktívne miesta na zabezpečenie likvidity. Najväčším príjemcom bol primárny konkurent SushiSwap, ktorého TVL stúpla z 24 miliónov dolárov 8. novembra na súčasných 1,027 miliardy dolárov. Ostatné decentralizované burzy zaznamenali rýchly rast TVL, napríklad Curve a Balancer.

TVL v Uniswap klesla, keď stúpala v SushiSwap. Zdroj: DeFi Pulse

Pretože ťažba likvidity Uniswap mala jasný harmonogram ukončenia, umožnilo to jej primárnemu konkurentovi byť dobre pripravená na prilákanie likvidity. SushiSwap včera spustil rovnaké bazény ako Uniswap s vylepšenými odmenami – vrátane ETH / USDT, ETH / USDC, ETH / DAI a ETH / WBTC. Poskytuje tiež a "Migrovať" rozhranie na uľahčenie prevodu likvidity jedným kliknutím z Uniswap – čo mnohí v priemysle nazývajú druhý útok upírov.

SushiSwap predtým spôsobil rozruch poskytnutím 10-násobných odmien SUSHI za ťažbu likvidity a nakoniec dosiahol likviditu 1,43 miliardy dolárov na svojom vrchole 12. septembra. Zároveň klesla likvidita Uniswapu z 1,82 miliardy dolárov na zhruba 400 miliónov dolárov. Spustenie svojho tokenu UNI spoločnosťou Uniswap 16. septembra však otočilo stoly a spôsobilo, že TVL spoločnosti SushiSwap rýchlo poklesla.

Spoločnosť SushiSwap sa potom rozhodla obmedziť dodávky svojich natívnych tokenov na 250 miliónov tokenov a znížiť denné emisie, čo spôsobilo, že niektorí poľnohospodári sa rozhodli pre opt-out z dôvodu znižovania výnosov. Stanovila tiež šesťmesačné obdobie výluky pre dve tretiny výnosov z ťažby v snahe znížiť krátkodobý tlak na predaj. Okrem toho SushiSwap implementoval cieľový obchodný model Uniswap – konkrétne distribúciu šestiny poplatkov za príjemcu (alebo 0,05% z celkového objemu obchodov) účastníkom xSUSHI. Tieto opatrenia viedli k obnoveniu trhových očakávaní, pokiaľ ide o cenu spoločnosti SUSHI, pred skončením stimulov spoločnosti Uniswap. Po dlhom poklese cena SUSHI v novembri vzrástla o viac ako 90%.

Cena spoločnosti SUSHI po dlhom poklese klesla na dno. Zdroj: TradingView

Aj keď sa likvidita presunula na SushiSwap, Uniswap je stále oveľa vyšší, pokiaľ ide o skutočný objem obchodov. Ukončenie ťažby likvidity nemusí nevyhnutne ohroziť jej pozíciu najvyššej decentralizovanej burzy. Podľa webovej stránky Krypto poplatky, Aktuálne priemerné sedemdňové poplatky spoločnosti SushiSwap sú spolu 125 876 ​​dolárov, čo je iba 16% z ceny spoločnosti Uniswap. Dôležitejšie je, že počet používateľov sa veľmi líši. Na Uniswape za posledných 24 hodín bolo viac ako 25 000 používateľov, zatiaľ čo SushiSwap prilákal iba 607 používateľov. 

Dôležitosť motivačného systému pre decentralizované výmeny možno jasne pozorovať za posledné dva mesiace, ale súčasné správanie používateľov je najväčšou bariérou, ktorej čelí SushiSwap – prvé meno, ktoré mi príde na myseľ, keď väčšina používateľov vymieňa tokeny na DEX, je stále Uniswap.

Uniswap je stále najpopulárnejšia decentralizovaná burza. Zdroj: DeBank

Môže však byť potrebné, aby spoločnosť Uniswap podnikla okamžité kroky na udržanie svojej výhody – predovšetkým pokiaľ ide o výzvy správy a riadenia komunity. Komunita Uniswap je diskutovať motivačný plán na pokračovanie v odmeňovaní UNI so zníženou sadzbou 5 miliónov UNI tokenov mesačne pre poskytovateľov likvidity, čo je 50% jeho fázy vzniku. 

Asi najväčším problémom je, že Uniswap stanovil požiadavky na predloženie návrhu a kvórum príliš vysoké. V súčasnosti vyžaduje 10 miliónov UNI na predloženie návrhu a 40 miliónov UNI na jeho úspešné absolvovanie v priebehu nasledujúcich siedmich dní. Predchádzajúce dva návrhy neboli prijaté. 

Druhým problémom je nekonzistentnosť záujmov medzi držiteľmi tokenov. Nie je zjavný dôvod hlasovať o obnovení ťažby likvidity ako držiteľa maloobchodu, pretože ďalšie emisie by mohli znížiť cenu UNI. Tímy a skorí investori však môžu byť ochotnejší tak urobiť. 

Tretie vydanie si vyžaduje čas. Plán si vyžaduje zložitý proces a hlasovanie. Môže to byť až 4. decembra, kým sa oficiálne začne nové kolo ťažby likvidity. Zjavné problémy s rýchlosťou a mobilitou v súčasnosti brzdia program Uniswap a ešte sa uvidí, či to bude alebo nebude brániť ďalšiemu rastu v konkurenčnom boji..

Časový harmonogram a proces riadenia navrhnutý spoločnosťou Uniswap môžu trvať týždne. Zdroj: gov.uniswap.org

Aj keď sa riadenie komunity často považuje za ideálne pre krypto projekty, je stále vo veľmi ranom štádiu. OKEx Insights bude v nasledujúcich týždňoch pokračovať v boji medzi Uniswap a SushiSwap.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map