Futures piatok: marec 2020 bol najhorším mesiacom pre bitcoiny od novembra 2018

Futures Friday je týždenný prehľad štvrťročných bitcoinových futures na OKEx – našom produkte s najvyšším objemom.

Keďže sa posledný mesiac a štvrťrok chýli ku koncu, stojí za zmienku, že bitcoiny (BTC) sa už dočkali najhoršia mesačná výkonnosť od novembra 2018. Marec 2020 sa tiež ukázal ako najhorší marcový výkon bitcoinu za posledné dva roky.

Vedúca kryptomena klesla o 26,56 percenta mesačne za štvrťročnú cenu futures BTC spoločnosti OKEx, čo znamenalo tretiu štvrtú stratu mince za sebou.

Za posledných pár dní sa bitcoin najskôr vyšvihol na maximum 6 932 dolárov, potom začal spätný ťah a 30. marca stanovil 7-denné minimum na 5 802 dolárov, až potom dnes ráno 3. apríla dosiahol nové maximum 7 327 dolárov. Bitcoin sa momentálne obchoduje v čase tlače okolo 6 900 dolárov.

Štvrťročné futures na OKTC BTC (BTCUSD0626), hodinový graf. Zdroj: OKEx

Čítanie obchodných údajov OKEx

Navštívte obchodné údaje OKEx a preskúmajte viac ukazovateľov.

Pomer BTC dlhý / krátky

Za posledných sedem dní sa ukazovateľ pomeru dlhých / krátkych akcií udržal v rozmedzí 0,67 až 0,97, pričom postupne klesal z piatkového maxima, a v súčasnosti sa pohybuje okolo 0,96, čo znamená, že predajcovia šortiek sú stále pred dlhými. V porovnaní s historickými údajmi je súčasný počet nízky.

Čas zberu dát: 3/27 8:00 – 4/3 8:00 (UTC)

Long / Short Ratio zobrazuje pomer celkového počtu používateľov otvárajúcich dlhé pozície v porovnaní s otváraním krátkych pozícií v určitom časovom období. Pomer je zostavený zo všetkých termínových obchodov a permanentných swapov. Dlhá / krátka strana používateľa je určená jeho čistou pozíciou v BTC.

Na trhu s derivátmi musí byť vždy, keď je otvorená dlhá pozícia, otvorená aj krátka pozícia, aby sa vyvážil. Celkový počet dlhých pozícií sa musí rovnať celkovému počtu krátkych pozícií. Ak je pomer nízky, znamená to, že viac ľudí drží trenírky.

Základ BTC

Za posledný týždeň bola štvrťročná báza futures neustále negatívna až do štvrtka 2. apríla. Negatívna prémia sa za posledný víkend rozšírila na viac ako 80 dolárov. Je to už dlho, čo sme naposledy videli pozitívnu prémiu za štvrťročné kontrakty, ktoré v súčasnosti vykazujú pozitívnu prémiu 20 dolárov. Táto skutočnosť svedčí o obnovení dôvery na trhu.

Čas zhromažďovania údajov: 3/27 8:00 až 4/3 8:00 (UTC)

Tento ukazovateľ zobrazuje štvrťročnú budúcu cenu, cenu spotového indexu a tiež základný rozdiel. Základ konkrétneho času sa rovná štvrťročnej cene futures mínus cena spotového indexu.

Cena futures odráža očakávania obchodníkov od ceny podkladového aktíva, v tomto prípade bitcoinu. Ak je základ kladný, znamená to, že trh je optimistický. Ak je základ negatívny, znamená to, že všeobecný trh je pesimistický. Základ štvrťročných futures môže lepšie naznačiť dlhodobý trhový trend. Ak je základ vysoký (pozitívny alebo negatívny), znamená to, že existuje viac priestoru na arbitráž.

Otvorený úrok a objem obchodovania

Otvorený úrok (OI) vzrástol v sobotu 28. marca na maximum 4,5 miliardy a potom sa posunul na zhruba 4 miliardy. OI zostáva v čase tlače na minimálnej hodnote 4,06 miliardy, čo je zhruba na rovnakej úrovni ako minulý piatok. Obdobia silného obchodovania boli vo štvrtok a v piatok sprevádzané poklesom OI. V porovnaní s historickými údajmi je súčasný OI nízky.

Čas zberu dát: 3/27 8:00 – 4/3 8:00 (UTC)

Otvorený úrok predstavuje celkový počet nesplatených futures / swapov. Objem obchodovania je celkový objem obchodov s futures a permanentnými swapmi za určité časové obdobie.

Ak bude otvorených 2 000 dlhých zmlúv a 2 000 krátkych zmlúv, otvorený úrok bude 2 000. Ak objem obchodov vzrastie a otvorený úrok poklesne v krátkom časovom období, môže to znamenať, že veľa pozícií je uzavretých alebo bolo prinútených k likvidácii. Ak sa zvýši objem obchodovania aj otvorený záujem, znamená to, že sa otvorilo veľa pozícií.

Kúpa / predaj objemu odberateľa

Za posledných sedem dní bol objem predaja (Sell Taker Volume) mierne vyšší v prvých dvoch dňoch a aktívny objem nákupu sa objavil vo štvrtok. Aktívny objem nákupu môžeme vidieť aj dnes, ako ukazuje nasledujúci graf.

Čas zberu dát: 3/27 8:00 – 4/3 8:00 (UTC)

Odberateľ označuje obchody, ktoré sa plnia okamžite, známe tiež ako trhové objednávky. Toto sa stavia proti Makerovi, čo je termín používaný na označenie Limit objednávok, keď obchod vstúpi do knihy objednávok s konkrétnou cenou a čaká na jej porovnanie.. 

Buy Taker Volume je aktívny objem nákupu za určité časové obdobie, ktorý označuje prílev. Objem predaja príjemcu: aktívny objem predaja za určité časové obdobie, ktorý označuje odlev.

Ak je objem nákupu vysoký, znamená to, že trh je býčí. Ak je objem predaja vysoký, znamená to, že trh je na vzostupe. Všeobecne platí, že maloobchodníci majú tendenciu robiť viac objednávok. Objem nákupu a predaja možno považovať za indikátor predikcie trhu od maloobchodníkov.

Názory obchodníkov

Xuanhaimmoer, Autor TradingView

Dnes 3. apríla stále vidím agresivitu býkov, pretože cena bitcoinu sa neustále zvyšuje. Včera zóna 6 950 dolárov pravdepodobne odmietla býkov, keď sa pokúsili zájsť príliš ďaleko. Reakcia medveďov okamžite posunula cenu bitcoinu späť na 6 650 dolárov.

Aj napriek tomu signály na veľkých rámoch stále podporujú býkov a dnes sa naďalej snažia stúpať nad psychologickú zónu 7 000 dolárov.

Ak bitcoiny prekonajú región 7 000 dolárov dokonale a úplne, cena sa priblíži k cieľu 7 500 – 7 900 dolárov. Ak však medvede potlačia býkov, je vysoko pravdepodobné, že bitcoin uvidíme na 5 800 – 6 100 dolárov.

Robbie, investičný analytik OKEx

Cena bitcoinu vo štvrtok stúpla nad 7 000 dolárov, nepodarilo sa jej však prelomiť silnú úroveň odporu 7 200 dolárov. Pri veľkom predajnom tlaku nad 7 000 dolárov je ľahké predstierať únik. Cena bitcoinu testovala trikrát za sebou 7 000 dolárov, ale nepodarilo sa jej preraziť, takže sa musíme vyhnúť slepému naháňaniu smerom nahor.

Ale býčí vzor v mini-cykle ešte nekončí. Predaj nakrátko je možnosťou, ak sú zjavné príznaky medvedej divergencie blízko 7 200 dolárov.

Pri pohľade späť má apríl tendenciu byť pozitívnym mesiacom návratnosti BTC, a to až sedem z deviatich prípadov za posledných deväť rokov. Je skutočne zaujímavé sledovať, či sa bitcoin tento rok bude riadiť týmto vzorom.

Zrieknutie sa zodpovednosti: Tento materiál by sa nemal brať ako základ pre prijímanie investičných rozhodnutí, ani by sa nemal interpretovať ako odporúčanie zapojiť sa do investičných transakcií. Obchodovanie s digitálnymi aktívami predstavuje značné riziko a môže viesť k strate vášho investovaného kapitálu. Mali by ste sa ubezpečiť, že plne chápete príslušné riziko, a vziať do úvahy svoju úroveň skúseností, investičné ciele a v prípade potreby vyhľadať nezávislé finančné poradenstvo.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map