Maloobchodný nákup BTC posunul štvrťročné poistné vyššie, ale inštitúcie znížili dlhé pozície

Market Watch Weekly je prehľad kryptotrhov a vývoja každý týždeň.

Víkendové zhromaždenie bitcoinu v hodnote viac ako 1 000 dolárov mu umožnilo zotaviť sa z väčšiny strát v strede týždňa. Popredná digitálna mena znížila týždennú stratu na 1,34% po uzavretí na 19 162 USD podľa ceny indexu OKEx BTC. Tento nárast priniesol úľavu býkom po tom, čo BTC počas týždňa dvakrát testovala 17 600 dolárov. 

Silná rally cez víkend sa odráža aj na prémii za futures. Ročná anualizovaná pohyblivá futures na OKT BTC trojmesačná báza teraz dosiahla viac ako 14%, pričom podobné úrovne boli viditeľné 24. novembra, keď sa BTC posunul na úroveň 19 400 USD. To ukazuje, že dôvera trhu v cenový trend nasledujúce tri mesiace zostáva veľmi silná. Táto vysoká štvrťročná prémia navyše poskytuje príležitosti pre arbitrov.

Futures na BTC anualizované kĺzavé tri mesiace. Zdroj: zošikmenie

Hlavné altcoiny neprekonávajú, zatiaľ čo OKB získava 10%

Vďaka stiahnutiu bitcoinu v polovici týždňa takmer všetky hlavné altcoiny nedokázali tento týždeň prekonať najlepší výkon. Ether (ETH) a Litecoin (LTC) poklesli o 2,23%, respektíve 2,52%. Avšak, 

XRP utrpel výpredaj a stratil 17% svojej hodnoty v poslednom týždni po skončení výsadku spoločnosti SPARK pre držiteľov XRP. Jedným z vrcholov medzi hlavnými altcoinmi bol OKB, ktorý za posledných sedem dní získal viac ako 10%. Celkovo sa v hlavných altcoinoch nepodarilo vyvinúť nezávislý trend a dominancia bitcoinu sa príliš nezmenila. 

Týždenné výnosy hlavných kryptomien, 12. 7. – 12. 12.. Zdroj: TradingView

SushiSwap sa stáva najväčším víťazom fúzie yearn.finance

V sektore DeFi dosiahla celková zamknutá hodnota prvýkrát minulý utorok 15 miliárd dolárov, toto číslo však pokleslo v odbere bitcoinu. A zároveň cena mnohých hlavných tokenov DeFi za posledný týždeň klesla.

Celková hodnota uzamknutá v DeFi. Zdroj: DeFi Pulse

Uniswap (UNI) poklesol o 10,23%, aj keď jeho sedemdňový objem stále predstavoval 60% obchodovania DEX podľa Údaje Duny. Trh zostáva na vzostupe v prípade spoločnosti SushiSwap (SUSHI), ktorá minulý týždeň vzrástla o 7,32%, pričom od fúzie s yearn.finance očakáva ďalší rast. Zlúčenina (COMP) tiež v priebehu týždňa vzrástla o ďalších 5%, zatiaľ čo väčšina tokenov DeFi klesla o 5% na 15%. 

Týždenné výnosy hlavných tokenov DeFi, 12. 7. – 12. 12.. Zdroj: TradingView

Inštitucionálni investori výrazne znižujú dlhé pozície

CME vydala najnovšie (k 8. decembru) bitcoinové futures údaje o polohe 12. decembra bitcoiny bežali v úzkom rozmedzí asi 1 000 dolárov, pričom v sledovanom období nemal jasný smer. 

Otvorený záujem ďalej klesol z 11 812 na 11 750 – späť na úroveň spred troch týždňov. Aj keď cena BTC počas vykazovaného obdobia nezaznamenala výrazný pokles, zdá sa, že inštitucionálni investori znížili svoje pozície v oblasti kontroly rizika.

CME údaje o bitcoinových futures – otvorený úrok. Zdroj: Quandl

Dlhé pozície správcov aktív klesli z 626 na 544, zatiaľ čo krátke pozície sa zvýšili z 0 na 11, čo vyjadrovalo nedôveru v BTC a prekonávanie nových maxim..

Údaje o futures na bitcoinové bitcoiny CME – počet správcov aktív, dlhy vs. šortky. Zdroj: Quandl

Dlhé pozície pákového efektu poklesli z 4 509 na 4 365, zatiaľ čo krátke pozície poklesli súčasne z 9 375 na 9 354..

Celkovo možno povedať, že z posledných údajov z vykazovania vyplýva, že preferencia inštitucionálnych investorov využívať zisky a znižovať svoje podiely na konci roka.

Údaje o futures na bitcoinové bitcoiny CME – počet pákového efektu, dlhy vs. šortky. Zdroj: Quandl

Do budúcnosti tento týždeň

Prvé dávky vakcíny COVID-19 vyvinuté spoločnosťami Pfizer a BioNTech budú dodané do Spojených štátov v pondelok, čo by mohlo znamenať bod obratu v pandémii.

Z makroekonomického hľadiska sa trh v súčasnosti zameriava na to, či sa obe strany v Kongrese USA môžu dohodnúť na druhom stimulačnom návrhu zákona. Bude to najväčší faktor neistoty ovplyvňujúci smerovanie širšieho trhu v nasledujúcich dvoch týždňoch. Federálny rezervný systém tento týždeň tiež usporiada svoje posledné zasadnutie FOMC v tomto roku.

V kryptomene je konečný termín na dokončenie plánu kompenzácií pre bývalú horu Mt. Používateľom Goxu je 15. december. Toto je tretie rozšírenie, ktoré zahŕňa celkovo 140 000 BTC. Ak okresný súd v Tokiu dokáže uzavrieť dlho očakávanú horu Mt. Výplata spoločnosti Gox, príjemcovia mohli predať svoje bitcoiny za účelom vyplatenia, čo by vytvorilo tlak na trh.

Nie ste obchodníkom v OKEx? Naučte sa, ako začať obchodovať!

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map