Mesačná správa o trhu s kryptomenami: Nový rok, nové rekordy

Prehľad vývoja a výkonnosti kryptomeny v januári

Kľúčové jedlá

  • Prvý mesiac roku 2021 bol svedkom toho, ako bitcoiny (BTC) a éter (ETH) nastavovali nové maximá všetkých čias a trhová kapitalizácia kryptomeny presahovala 1 bilión dolárov.
  • Očakávania stimulu sa zvýšili po víťazstve demokratov vo voľbách v USA. S očkovaním na vzostupe je ekonomika na dobrej ceste k oživeniu v tvare písmena V, najmä keď Fed naďalej poskytuje podporu.
  • Bitcoin v januári výrazne prekonal globálne aktíva a vykázal väčšiu koreláciu s rizikovými aktívami. Líder na trhu pritiahol aj rastúci inštitucionálny záujem.
  • V januári došlo k výraznej volatilite v dôsledku aktívneho obchodovania, čo malo za následok rekordný celkový objem obchodov na OKEx za mesiac 717 miliárd dolárov.
  • Altcoiny prekonali 14-percentný mesačný výnos bitcoinu, keď meme coin, DOGE, ťažil zo ságy Wall Street Bets.
  • Ether pracoval vďaka solídnym základom a dosiahol 78% mesačný výnos. Tokeny DeFi tiež prudko vzrástli, pretože sa javilo, že trh ich preceňuje vyššími hodnotami.

Rekapitulácia makroprostredia

Ponuka amerického dolára pochoduje na sever od začiatku epidémie. Federálny rezervný systém je odhodlaný pokračovať v nákupoch dlhopisov a úrokové sadzby krátkodobých pôžičiek zostali v januári ukotvené blízko nuly. Trhy veria, že pokiaľ si Fed zachová svoju súčasnú pozíciu, je bezpečné pokračovať v investovaní. Výsledkom bolo, že globálne ceny aktív ťažili z veľkorysej ponuky peňazí.

S nárastom očkovaní bude americká ekonomika pravdepodobne skončiť zotavením v tvare V. Predchodcom tohto oživenia bol americký dolárový index, ktorý v januári zaznamenal protitrendovú rally, a to až o 0,7%. Zatiaľ čo dolárová rally v januári tlačila na rizikové aktíva, následný stimulačný balík Bidenovej administratívy pravdepodobne obmedzí vývoj dolára.

Medzitým výnos štátnej pokladnice vzrástol na 1,10%, čo je úroveň, ktorá sa od pádu vlani v marci nezistila. Strmá krivka je signálom, že investori očakávajú v nasledujúcich rokoch vyššiu infláciu. Toto očakávanie inflácie a nadmerne vysoký kapitál na trhu vytvorili pre bitcoiny skvelú scénu.

Hnutie Wall Street Bets navyše prinieslo na trh na konci januára všeobecnú nestabilitu, keď akcie klesli a index volatility čerpal 27. januára o 60%. Gamestop a AMC sa však do konca januára stiahli späť a zdá sa že sága WSB sa končí.

Historicky si bitcoiny vedú lepšie v obdobiach klesajúcej volatility trhu. Popularita príbehu o založení spoločnosti na sociálnych sieťach však vedie k väčšej pozornosti bitcoinom a decentralizovaným financiám.

Bohatá ponuka peňazí a očakávanie inflácie vytvorili pre bitcoin skvelú scénu. Zdroj: TradingView

Výkonnosť globálnych aktív

Z hľadiska výnosov bitcoiny v januári prekonali globálne aktíva s mesačným výnosom 14,2%, podľa okamžitej ceny OKEx BTC. Spotová cena surovej ropy TWI vyskočila uprostred hospodárskeho oživenia o 7,5% a umiestnila sa na druhom mieste. Zlatá škvrna prešla výpredajom kvôli zvýšenému apetítu na trhové riziko, keď poklesla o 2,7% mesačne.

Akciový trh zaznamenal v januári rozdielnu výkonnosť, keď sa spoločnosť S&Index P 500, ktorý končí o 1% nižšie v dôsledku poklesu modrých čipov uprostred ságy WSB, zatiaľ čo akcie rozvíjajúcich sa trhov zaznamenali pozitívny výnos. Silné výnosy z väčšej Číny prispeli k vynikajúcemu mesačnému výnosu indexu MSCI Asia ex-Japan o 4,1%. Medzitým index MSCI Emerging Markets vzrástol o 3,1%.

Bitcoin v januári výrazne prekonal globálne aktíva. Zdroj: OKEx, JPMorgan Chase

Inštitucionálny záujem o bitcoiny stále rastie, pretože digitálna mena vytvára nové rekordy. Spoločnosť MicroStrategy opäť významne investovala do najvýznamnejšej kryptomeny a priniesla celkovú investíciu spoločnosti BTC do viac ako 70 000 coinov. Crypto miner Marathon Patent Group kúpila 150 miliónov dolárov v bitcoinoch počas cenového poklesu v polovici januára a je zjavný trend budovania spoločností Bitcoinové pokladnice

Dokonca aj Ray Dalio, zakladateľ spoločnosti Bridgewater Associates, zmenil svoj postoj ku kryptomene a vyhlásil, že je to bitcoin "sakra vynález." Zvažuje tiež kryptomeny ako investície na ochranu klientov pred znehodnotením fiat mien.

Za zmienku tiež stojí, že 90-dňová korelácia bitcoinu s S.&Index P 500 sa v januári odrazil a zvýšil sa z 0,1 úrovne na 0,21. Počas viacerých obchodných dní zaznamenal bitcoin synchronizované pohyby s akciový trh okolo otvoreného času na akciovom trhu v USA.

Korelácia bitcoinu so zlatom sa naopak znížila z 0,07 na -0,07. To naznačuje, že v tejto fáze sa bitcoin považuje skôr za alternatívne rizikové aktívum ako za bezpečné útočisko.

Korelácia bitcoinu s akciovým trhom sa zvýšila, zatiaľ čo korelácia so zlatom poklesla. Zdroj: Metriky mincí

Januárový obchodný sentiment na OKEx

V prvej polovici januára, keď cena bitcoinu vyskočila z 30 000 dolárov na viac ako 40 000 dolárov, došlo k prehriatiu nálady na trhu. Prémia na štvrťročné futures sa vyšplhala z 3% na 6% a osemhodinové sadzby financovania večných swapov sa opakovane zvýšili až na 0,15% na OKEx.

Prirážka na štvrťročnú budúcnosť BTC plne odráža zmenu nálady na trhu v januári. Zdroj: OKEx

Bitcoin zažil v prvej polovici januára dve hlavné vrátenia. 21% retracement z 3. januára sa rýchlo zmocnil šialenej kúpnej sily a cena pokračovala v pohybe smerom nahor, keď dosiahla nové historické maximum blízko 42 000 dolárov. Druhý návrat okolo 11. januára bol v tandeme s poklesom ostatných rizikových aktív v dôsledku rastúcich výnosov v pokladničných poukážkach a dolárovom indexe. Tento pokles spôsobil, že bitcoin stratil počas troch dní 28% svojej hodnoty a účastníci trhu sa pýtali, či prišiel medvedí trh.

K celkovému utlmenému sentimentu na trhu v druhej polovici januára prispelo aj druhé stiahnutie. Štvrťročné futures prémie klesli späť pod 2%; dlho / krátky pomer a otvorený záujem medzitým rýchlo poklesli.

Rovnako ako sa trh zmenil na pesimistický, Elon Musk 29. januára aktualizoval svoje biografické údaje na Twitteri slovom #Bitcoin. Vedúca kryptomena v reakcii okamžite stúpla o 20%. To tiež slúžilo ako posledné zvýraznenie v januári predtým, ako Bitcoin vrátil väčšinu "Elonská rally" zisky.

Hroty a vrhnutia tlačili mesačný objem obchodov na historické maximum na OKEx. Zdroj: OKEx

Trh naplnený novými maximami a ostrými návratmi umožnil, aby objem obchodov dosiahol v januári rekordné úrovne. OKEx vygeneroval celkový objem 717 miliárd dolárov, z toho futures tvoria 55%. Navyše najobchodovanejším nástrojom na OKEx, štvrťročnou budúcnosťou BTC s mincami, bol 11. január najvyšší jednodňový objem v histórii, a to na 7,2 miliárd dolárov. Objemové skoky v ten istý deň zaznamenali aj ďalšie nástroje. Okrem toho otvorený úrok BTC na OKEx dosiahol 19. januára nové historické maximum 2,42 miliardy dolárov, potom prudko klesol späť pod úroveň 2 miliárd dolárov, pretože býci začali zatvárať svoje pozície kvôli zisku.

Objem obchodov na OKEx dosiahol v januári 717 miliárd dolárov a vytvoril nový rekord. Zdroj: OKEx

Altcoiny prekonali BTC

Index sezóny altcoinov poskytuje Centrum blockchainu vzrástol zo 14 na 57. To ukazuje, že do konca januára malo 57% z 50 najlepších kryptomien lepší výkon ako bitcoin v porovnaní s poslednými 90 dňami.

Dôležitým javom v januári bol výbuch protiinštitucionálneho sentimentu – vedeného Wall Street Bets -, ktorý otriasol trhom s kryptomenami. Dogecoin (DOGE) vyskočil o viac ako 1 000% za niečo viac ako jeden deň po tom, čo dav WSB údajne načerpal meme coin. Mince pokračovali v trende, pretože Elon Musk sa o nich párkrát zmienil aj na Twitteri a vďaka objemu spotu OKEx sa tak dostal na prvé miesto medzi deviatimi najobchodovanejšími kryptomenami..

XRP a Stellar’s Lumen (XLM) si obľúbili aj redaktori. Čerpadlo vedené WSB umožnilo spoločnosti XRP v januári získať 122% zisk. Pred tým čelila XRP vysokému predajnému tlaku kvôli žalobe, ktorú proti nej podal americký SEC. Medzitým XLM vzrástol o 148%.

Polkadot (DOT) zaznamenal v druhej polovici januára rýchly cenový skok v dôsledku nadchádzajúcich aukcií prevádzkových intervalov. Tieto udalosti jednoznačne krátkodobo zvýšili dopyt po DOT a mesiac sa skončil s 93% návratnosťou.

Stávky na Wall Street dominovali januárovým výnosom altcoinov. Zdroj: OKEx

Vzhľadom na vplyv vonkajších faktorov sa cena DOGE v januári odtrhla od bitcoinu s korelačným faktorom nižším ako 0,25. Podobne ani XRP a XLM nemali koreláciu viac ako 0,5 s inými vyššie uvedenými kryptomenami.

V januári mal DOGE nezávislý trend, ktorý nebol ovplyvnený širokým trhom. Zdroj: OKEx

Éter vykazuje silné základy

Tri roky po rozmachu ICO dosiahol Ether v januári opäť nové historické maximum nad 1 400 dolárov, pričom dosiahol 78% mesačný výnos. Volatilita éteru bola historicky vyššia ako volatilita bitcoinu, čo sa v januári nezmenilo. Obaja lídri na trhu zaznamenali zvýšenie volatility na maximá v polovici apríla. V januári sa však Ether vrátil oveľa menej ako bitcoin a jeho rally bola udržateľnejšia. Prejavilo sa to na skutočnosti, že 30-dňová návratnosť investícií ETH do konca mesiaca príliš neklesla.

Ether v januári vykázal udržateľnejšiu rally a vyššiu volatilitu. Zdroj: Metriky mincí

K 31. januáru celková hodnota uzamknutá v sieti Ethereum dosiahla 28 miliárd dolárov, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nárast o 80%, podľa údajov DeFi Pulse. S pokračujúcim rozmachom trhu DeFi rastie dopyt po éteri súčasne.

Kľúčovou metrikou na meranie používania kryptomien sú celkové transakčné poplatky, ktoré odrážajú skutočný dopyt platiacich používateľov. Zatiaľ čo celkové poplatky za transakcie v bitcoine (30-dňový kĺzavý priemer) boli v januári 2018 päťkrát vyššie ako v prípade éteru, v januári tohto roku sa táto situácia úplne zvrátila, pričom celkové poplatky za transakcie v hodnote 10,7 milióna dolárov boli trikrát vyššie ako v prípade bitcoinu..

Jedinou obavou však je, že počet aktívnych adries Ethera v januári nerástol tak rýchlo ako bitcoiny, čo môže byť výsledkom vysoké poplatky za plyn odrádza retailových investorov malými fondmi.

Celkové transakčné poplatky Etheru boli v januári trikrát vyššie ako bitcoiny. Zdroj: Metriky mincí

DeFi pokračuje v trende

Mnoho popredných tokenov DeFi dosiahlo najvyššie ceny v priebehu januára, pretože trh ich precenil vyššími hodnotami založenými na pevných základoch. Ďalším dôvodom tohto zhromaždenia bolo to, že zverejnil americký úrad kontrolóra meny článok diskutovať "samoriadiace banky" postavené na DeFi protokoloch.

Spomedzi DeFi tokenov uvedených na OKEx boli bezpochyby najväčšími víťazmi januárové natívne tokeny decentralizovaných búrz. Medzi nimi boli na čele odvetvia Curve (CRV) a Tokenlon (LON), pričom návratnosť každého z nich bola približne 320%. Token zapožičaného protokolu AAVE a protokol syntetických aktív Synthetix (SNX) tiež dosiahli mesačný výnos 245%, respektíve 138%.

Prvých päť výhercov bolo vyradených DEX tokenmi s priemerným mesačným ziskom 295%. Zdroj: OKEx

Podľa Dune Analytics, Uniswap sa umiestnil na vrchole decentralizovaných búrz s mesačným objemom obchodov 25,9 miliárd dolárov, za ktorým nasledoval SushiSwap s 12,2 miliardami dolárov. Curve sa umiestnila na treťom mieste s objemom 6,3 miliárd dolárov.

Uniswap a SushiSwap zostávajú dvoma najväčšími DEX z hľadiska objemu. Zdroj: Dune Analytics

Krivka rastu celkových používateľov DeFi bola naďalej strmá a mesačne vzrástla z 1,18 milióna na 1,32 milióna. Protokoly DeFi bez povolení a dôvery môžu zaznamenať zrýchlené prijatie, pretože platformy ako Robinhood v januári opakovane zastavili bežné obchodné aktivity. V skutočnosti už možno prebieha zmena paradigmy vo finančnom priemysle.

Počet celkových používateľov DeFi v priebehu času udržuje vysoký rast. Zdroj: Dune Analytics

Pozerať sa dopredu

Údaje ukazujú, že február bol pre bitcoiny historicky silným mesiacom, s druhým najvyšším mediánom 21% a priemerom 17% mesačných výnosov. Správy o nákupe bitcoinu v hodnote 1,5 miliardy dolárov spoločnosťou Tesla začiatkom februára podpálili trh a cena sa dostala na nezmapované územie. Obchodníci však musia stále dohliadať na to, či by zisk mohol spôsobiť pokles, ako tomu bolo koncom januára. To znamená, že dlhodobé pozitívne nálady okolo bitcoinu pravdepodobne zostanú nedotknuté.

Historické údaje ukazujú, že február bol pre bitcoiny silným mesiacom. Zdroj: CoinMarketCap, OKEx

Pár rýchlych stiahnutí v januári spôsobilo, že slabé ruky vyhodili svoje mince, zatiaľ čo investori, ktorí sú dlhodobo býčí, nakupovali ďalej. To sa odráža v rastúcom počte adries so zostatkami nad 1 000 BTC, a to aj napriek retrakciám. Podľa údajov spoločnosti Glassnode sa za mesiac v grafe objavilo 201 nových veľrýb, čo je znakom toho, že inštitúcie a veľké firmy môžu začať hromadiť mince. Nákup uskutočnený spoločnosťou Tesla môže mať signalizačný účinok a povráva sa náklady okolo 33 000 dolárov za mincu pravdepodobne vytvoria minimálnu cenu.

Veľryby neustále hromadili mince počas januárových ostrých retrakcií. Zdroj: Glassnode

Baníci v januári upustili od svojich majetkov. Index pozícií minerov (MPI) začal okolo 1,256 a 17. januára sa vyšplhal na historické maximum 12 666. Do konca januára bol tento index späť na 2,79. Keďže baníci v januári odomkli také veľké množstvo mincí, mohlo by dôjsť v krátkodobom horizonte k vyprázdneniu zásob.

MPI v januári vystúpil na historické maximum. Zdroj: CryptoQuant

Inštitucionálna angažovanosť sa navyše otvorila začiatkom ETH futures na CME začiatkom februára. Nedávna správa od CoinShares ukazuje, že prílev kapitálu do ETH bol v posledných týždňoch vysoko koncentrovaný. Najmä Federálna rezervná banka v St. Louis zverejnila a Správa o výskume DeFi, skúmanie inteligentných zmluvných finančných trhov. Všetky tieto skutočnosti nás vedú k presvedčeniu, že trhový sentiment je ohľadom ETH optimistický.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map