Nedávny pokles BTC bol vyvolaný makro faktormi, ale veľryby sa hromadili ďalej

Prehľad posledného vrátenia bitcoinu, faktorov, ktoré k nemu viedli a spôsobu, akým veľryby nakupovali od maloobchodníkov.

Ceny bitcoinu sa za tri dni prepadli o 27,88%, pričom najväčšia červená sviečka bola zaznamenaná 11. januára 2021 a tradičné médiá začal nazývať štartom medvedieho trhu. V skutočnosti však pokles bitcoinu z historického maxima minulého piatku 41 998 dolárov na včerajších 30 287 dolárov – podľa ceny indexu OKEx BTC – iba vysledoval zisky dosiahnuté až 2. januára, keď sa obchodovalo okolo úrovne 30 000 dolárov.

Medzitým sme od včerajšieho popoludnia európskeho času videli obnovené nákupné akcie a popredná digitálna mena je teraz späť okolo úrovne 33 000 dolárov, čo predstavuje jej zisky od začiatku roka okolo 15%.

V tomto komentári trhu uvedieme viac kontextu s nedávnymi pohybmi cien bitcoinu a budeme diskutovať o tom, ako na ne vplývajú makroekonomické faktory a čo znamenajú pre obchodníkov všeobecne.

Bitcoin je stále v zelenom stave napriek pondelňajšiemu stiahnutiu takmer 30%. Zdroj: OKEx

Je pravdepodobné, že stiahnutie bitcoinu v tomto roku nebude také dramatické

Včerajšie prudké stiahnutie z trhu bolo katastrofou pre trh s derivátmi, keď v pondelok boli pozície v hodnote 2,5 miliárd dolárov zlikvidované podľa údaje bybt. Tento údaj prevyšuje likvidácie v hodnote 1,74 miliárd dolárov 3. januára a 1,87 miliárd dolárov 25. novembra, a hoci má na ňu priamy vplyv cena, odráža to aj nedávny nárast volatility..

Likvidácie dosiahli v pondelok ďalšie rekordné maximum. Zdroj: bybt

Aj keď volatilita vstúpila do fázy stúpajúcej do decembra, je to ešte ďaleko od roku 2017, ako ukazuje nasledujúci graf. V priemere došlo k prepadom okolo 35% každých pár týždňov počas býčieho behu v roku 2017, zatiaľ čo 60-dňová volatilita bitcoinu od júna 2020 neprekročila 4% po dlhšiu dobu..

60-dňová volatilita bitcoinu bola od júna 2020 nižšia ako 4%. Zdroj: Metriky mincí

Keď v minulom roku vstúpilo na kryptotrh viac inštitucionálnych investorov, sme svedkami znižovania volatility a je veľmi pravdepodobné, že návraty v tomto roku budú v porovnaní s predchádzajúcim býčím behom oveľa menej dramatické..

Technické závady na burzách stlačili cenu ďalej

USA regulovaná kryptoburza Coinbase utrpela ďalšiu technická závada počas včerajšieho výpredaja. Mnoho používateľov hlásené nie je schopný vykonať nákupné objednávky. Medzitým tiež Kraken, druhá najväčšia americká kryptoburza narazili na problémy. Pretože niekoľko trhov s bitcoinovými derivátmi používa údaje z oboch búrz ako zložky indexu, viedlo to k ďalšej likvidácii futures a swapov.

Predchádzajúce prémie Coinbase z dôvodu vysokého dopytu v USA počas pondelkového stiahnutia z trhu zmizli. Z dôvodu technickej chyby mala spotová cena spoločnosti Coinbase na jednom mieste negatívnu prémiu okolo 1 000 dolárov v porovnaní s OKEx.

Coinbase zaznamenal zápornú prémiu viac ako 1 000 dolárov kvôli technickej chybe. Zdroj: TradingView

Pokles bitcoinu ovplyvnili tradičné trhy

Celodenné obchodovanie s bitcoinmi z neho robí popredný ukazovateľ reagujúci na meniaci sa apetít na trhu cez víkend. Prepad do bitcoinu je spojený s poklesom ďalších rizikových aktív, ako aj neúročených aktív.

Americký akciový trh po pondelkovom poklese po prvýkrát za päť obchodných dní po prvýkrát klesol na historické maximá, ktoré zaznamenali rovnaký trend ako bitcoiny. Ceny ropy takisto zastavili svoju štvordňovú víťaznú sériu, zatiaľ čo spotová cena zlata klesla na šesťtýždňové minimum.

Dôvodom týchto stiahnutí je zvýšenie amerického 10-ročného výnosu štátnej pokladnice po tom, čo demokrati získali dve kreslá v Gruzínsku. Výnos prelomil minulý piatok dôležitú hranicu 1% a po vykázaní najväčšieho týždenného rastu od júna sa pohyboval nad 1,15%. Trh s dlhopismi je tiež pod tlakom v obave, že by Kongres kontrolovaný Demokratickou stranou mohol ďalej uľahčiť fiškálnu politiku a zvýšiť inflačné očakávania.

Trh je v súčasnosti viac znepokojený vyššími výnosmi a následným znižovaním likvidity. Rastové zásoby budú pravdepodobne tiež viac obmedzené nákladmi na pôžičky v dolároch, čo ovplyvňuje bitcoiny, pretože sa v poslednej dobe viac prispôsobili veľkým technologickým akciám, ako je Tesla, ktorá sa v pondelok prepadla o 7,8%..

Rastúci výnos pokladnice a dolárový index stlačili stúpajúci trend u rizikových aktív. Zdroj: CNBC

Dolárový index, ktorý negatívne koreluje s komoditami, sa navyše minulý týždeň posunul vyššie, čo zmiernilo predtým prehriate trhy. Dá sa povedať, že pondelkový výpredaj bol len oneskorený "zdravá korekcia" keďže ceny aktív, ktoré od marca prudko rastú, začali byť čoraz špekulatívnejšie.

Viaceré ukazovatele odrážali prehriaty sentiment

Prehriaty sentiment na trhu sa stal výraznejším, keď bitcoin naďalej dosahoval nové maximá. Miera financovania perpetuitných swapov v minulom týždni vzrástla a bola výrazne vyššia v porovnaní s minulými nárazmi. Tento trend naznačuje, že trh je nadmerne využívaný a obchodníci sú príliš konzistentní vo svojich smeroch stávkovania.

Dve mimoriadne vysoké obdobia financovania v roku 2021 naznačujú prehriaty trh a riziko stiahnutia. Zdroj: bybt

Upravený SOPR (t. J. Pomer vynaloženého výstupu k zisku) poskytuje presnejší signál o skutočných transakciách predaja / nákupu. Tento ukazovateľ dosiahol vrchol v roku 2017 po trojmesačnom zotavení z nulovacieho bodu. Súčasná situácia je podobná a indikátor naznačuje, že k dosiahnutiu zisku môže dôjsť kedykoľvek, hoci dlhodobé vyhliadky zostávajú býčie.

Údaje z reťazca naznačujú, že trh je pod tlakom predaja zameraného na zisk. Zdroj: Glassnode

Slabé ruky predávali bitcoiny veľrybám

Prvý veľký prechod v tomto vzostupnom cykle bol dokončený a priemerné náklady na vstup pre nováčikov vo vesmíre sú vyššie. Cestou nadol sa urgentne predali slabé ruky, zatiaľ čo investori, ktorí sú dlhodobo býčí, nakupovali naďalej. Vidíme, že počet adries so zostatkami nad 1 000 BTC sa neustále zvyšuje a nie je ovplyvnený najnovším návratom.

Veľryby neboli zasiahnuté posledným návratom a naďalej hromadia bitcoiny. Zdroj: Glassnode

Nie ste obchodníkom v OKEx? Naučte sa, ako začať obchodovať!

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map