Odraz BTC nedokáže zaujať, ale vybrané altcoiny zaznamenávajú pozoruhodné zisky

Market Watch Weekly je prehľad kryptotrhov a vývoja každý týždeň.

Za posledný týždeň zaznamenal bitcoin pozitívne výnosy počas piatich obchodných dní, zatiaľ čo cena sa zvýšila z úrovne 33 000 USDT na maximum 40 950 USDT, potom v nedeľu klesla späť na približne 38 000 USDT podľa spotovej ceny OKEx. Líder na trhu dosiahol týždenný výnos 19%, ale nedokázal sa udržať nad úrovňou 40 000 USDT.

Spotová cena BTC spoločnosti OKEx, k 8. februáru 12:00 UTC. Zdroj: OKEx, TradingView

Aj keď účastníci trhu privítali minulotýždňové zhromaždenie, sentiment ísť dlho nebol výrazný. V minulom článku o futures piatku sme videli, že pomer dlhých / krátkych akcií sa pohyboval okolo 1,2 a sadzby financovania večných swapov neboli prehriate.

Na trhu s opciami jednomesačný a trojmesačný skreslenie minulý týždeň takmer nikdy neprekročili hranicu 0% na osi y, a to aj napriek tomu, že stúpali smerom nahor, čo znamená, že ceny opcií sú pesimistické a obchodníci môžu nakupovať puty na zaistenie rizika poklesu. Súčasný opatrný sentiment na trhu by sa však mohol zvrátiť, ak bude bitcoin pevne stáť nad hranicou 40 000 USDT.

Jednomesačný a trojmesačný implicitný výkyv volatility BTC. Zdroj: OKEx

DOGE a ADA upozorňujú

Ether (ETH) minulý týždeň prekonal bitcoiny, pretože protokol inteligentných kontraktov začal svoj vzostupný pohyb z 1300 USDT a prelomil predchádzajúce maximá, aby v piatok stanovil nové historické maximum 1762 USDT podľa okamžitej ceny OKEx ETH. ETH však nebol schopný udržať rýchly pohyb a potom stiahol späť takmer 15% a týždeň uzavrel s 10% návratnosťou.

Spomedzi hlavných altcoinov boli vrcholom týždňa Dogecoin (DOGE) a Cardano (ADA). Vďaka opakovaným tweetom Elona Muska propagujúcim DOGE, čo viedlo k masívnemu nákupu zo strany retailových investorov, sa jeho cena za týždeň zdvojnásobila. Od nedeľňajšej záverečnej ceny DOGE prekonal litecoin (LTC) na siedmom mieste z hľadiska trhovej kapitalizácie.

ADA tiež vykázala veľké zisky, v jednom bode sa vyšplhala nad 0,7 USDT a skončila s týždenným výnosom 96%. Naposledy bola spoločnosť ADA taká drahá počas býčieho trhu v januári 2018. Dôvodom tohto nárastu bude pravdepodobne úspešné nasadenie aktualizácie Mary do verejnej testnetovej siete, ktorá spoločnosť Cardano priblížila k tomu, aby sa stala platformou inteligentných kontraktov pre viac aktív. Ak vylúčime USDT, ADA je teraz na treťom mieste z hľadiska trhovej kapitalizácie.

Medzi ďalšie významné altcoiny s týždenným ziskom viac ako 20% patria Polkadot (DOT) a Stellar’s Lumen (XLM). XRP, na druhej strane, bol jediný hlavný altcoin so záporným týždenným výnosom, pokles o 12%.

Týždenné výnosy hlavných altcoinov, 2/1 až 2/7. Zdroj: TradingView


DeFi sa po prudkom zatiahnutí vráti späť

Celková hodnota uzamknutá v protokoloch DeFi zaznamenala za posledných sedem dní extrémne rýchly nárast a hlavným dôvodom je zdraženie tokov DeFi. TVL v piatok vyskočila na takmer 50 miliárd dolárov, potom ustúpila na súčasných 48,5 miliárd dolárov, podľa údajov DeBank.

Aktuálnymi tromi názvami z hľadiska TVL sú výpožičný protokol Maker (MKR), výpožičný protokol AAVE (V1 + V2) a token viazaný na BTC WBTC.

Celková hodnota uzamknutá v DeFi. Zdroj: DeBank

Pri pohľade na výnosy boli hlavné tokeny DeFi všetky hore. Je zaujímavé poznamenať, že pred minulým víkendom bol trh DeFi veľmi vyhľadávaným trhom a ohromne vzrástol. Ale v sobotu, keď bitcoiny testovali 40 000 USDT, zaznamenal sektor obrovský útlm z dôvodu získavania zisku, zatiaľ čo dominancia bitcoinu sa odrazila.

AAVE vzlietol z 300 USDT, rýchlo prekonal 500 USDT a na OKEx dosiahol nové historické maximum 542 USDT. Potom však zaznamenal 28% návratnosť, našiel podporu blízko 400 USDT pred uzavretím týždňa na 472 USDT a získal 61% týždenný výnos. Okrem toho UMA, ktorá nie je uvedená v nižšie uvedenom grafe, dosiahla za tento týždeň obrovskú návratnosť 163%, pričom v jednom bode uprostred vzrástla o takmer 300%. Na druhej strane, slabou výkonnosťou bol Yearn Finance (YFI), ktorý utrpel zneužitie s vyčerpaním 11 miliónov dolárov.

Týždenné výnosy hlavných tokenov DeFi, 2/1 až 2/7. Zdroj: TradingView

Inštitúcie nedokázali stíhať zhromaždenie

CME aktualizovala svoje najnovšie (k 2. februáru) bitcoinové futures údaje o polohe 6. februára. V tomto vykazovanom období došlo k bitcoinu "Elonská rally" a vzrástol takmer o 4 000 dolárov.

Počas tejto doby však otvorený záujem ďalej klesol z 10 787 na 9 469, čo bola najnižšia úroveň za posledných 15 týždňov. To ukazuje, že krátkodobý odraz cien nezvrátil medvedí sentiment trhu.

Najdôležitejšie je, že na účtoch správcov aktív sa ich dlhé pozície nezmenili na hodnote 308, zatiaľ čo krátke pozície naďalej výrazne rástli a ďalej stúpali z 225 na 357 – čo je nové maximum za 24 týždňov. Prvýkrát za päť mesiacov krátke pozície predbehli dlhé pozície, čo ukazuje, že správcovia aktív zostávajú pesimistickí aj napriek tomu, že cena sa odrazila.

Údaje o futures na bitcoinové bitcoiny CME – počet dlhých a krátkych účtov správcu aktív. Zdroj: Quandl

Na účtoch pákového efektu sa tiež znížil pokles ich dlhých pozícií z 3 605 na 3 031, a dosiahli tak 17-týždňové minimum. Zatiaľ čo krátke pozície boli znížené z 7 991 na 7 224. Pákové fondy znižovali svoje pozície v oboch smeroch už tretí týždeň po sebe a redukcia na dlhých pozíciách bola výraznejšia ako na krátkych pozíciách, čo dokazuje ich medvedí prístup.

Údaje o futures na bitcoinové bitcoiny CME – počet dlhopisových účtov s pákovým efektom vs. šortky. Zdroj: Quandl

Celkovo inštitucionálni investori vyjadrili koherentne nedôveru k trhu, čo spôsobilo odchýlku medzi ich medvedím sentimentom a odrazom cenovej výkonnosti bitcoinu..

Do budúcnosti tento týždeň

V kryptopriestore je najdôležitejšou udalosťou dnešné spustenie futures na ETH spoločnosti Chicago Mercantile Exchange. Pred tromi rokmi CME uviedla na trh BTC futures, ktoré sa zhodovali s vrcholom posledného býčieho trhu. Je zrejmé, že trh je teraz veľmi odlišný ako pred tromi rokmi a CME sa stala dôležitým východiskom pre inštitucionálnych investorov na udržanie expozície na trhu s kryptomenami. Zoznam CME môže ďalej podporiť prijatie Etheru medzi inštitúciami, jeho krátkodobý dopad na trh sa však ešte len ukáže.

Nie ste obchodníkom v OKEx? Naučte sa, ako začať obchodovať!

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map