Pokles ceny BTC: Vybalenie prvého významného stiahnutia bitcoinu z roku 2021

Pohľad na to, čo spôsobilo pokles bitcoinu v pondelok 4. januára o 7 000 dolárov, a poučenie z cenovej korekcie

Bitcoin zaznamenal svoju prvú korekciu v roku v pondelok 4. januára, keď jeho cena skĺzla z nedeľného maxima 34 793 dolárov, podľa ceny indexu OKEx BTC, na najnižší bod 27 793 dolárov okolo 10:00 UTC – pokles o 20% . Zhodou okolností tento prepad vyplnil najväčšiu medzeru v BTC futures skupiny CME do 12 hodín po jej otvorení.

Podľa údajov TradingView sa futures na bitcoiny CME uzavreli minulý piatok na 29 220 USD a v nedeľu večer otvorili UTC na 33 405 USD, čím sa vytvoril rozdiel 4 185 USD. Tieto obchodné medzery sa vytvárajú, pretože skupina CME, ktorá je tradičnou finančnou inštitúciou, funguje iba od pondelka do piatku a nemôže odrážať hroty alebo vrhnutia sa bitcoinu cez víkendy.

Zatiaľ čo medzery v CME bitcoinových futures vyplňované cenovými vrhmi sú zaujímavým pozorovaním, prvé veľké stiahnutie bitcoinu v tomto roku bolo v jadre poháňané maloobchodným trhom "strach z chýbania" a ich túžby po vysokej páke.

CME bitcoinová futures medzera bola vyplnená počas pondelňajšieho prepadu, niektoré medzery z novembra však stále zostávajú. Zdroj: TradingView

Keďže bitcoiny od polovice decembra neustále vytvárajú nové rekordy, trh bol v šialenom stave a pondelňajší prepad ho veľmi zasiahol. Agregovaný otvorený záujem o bitcoinové futures dosiahol v nedeľu historické maximum 10,7 miliárd dolárov, ale obrovská korekcia v pondelok zlikvidovala na burzách závratné 2 miliardy dolárov. Naposledy sme takúto veľkú likvidáciu videli jednodenné vrátenie peňazí vo výške 3 200 dolárov 25. novembra 2020, keď bitcoiny klesli pod 20 000 dolárov.

Pondelkové dlhé stlačenie si vyžiadalo veľkú daň na účastníkoch trhu, ktorí si cez víkend pripisovali svoje dlhé pozície. Takéto rýchle a silné stiahnutia na býčích trhoch však v skutočnosti nie sú nezvyčajné.

Pozície na burzách v hodnote takmer 2 miliárd dolárov boli zlikvidované 4. januára o 20:00 UTC. Zdroj: bybt

Keď sa pozrieme späť na štvrťročný graf futures na OKEx počas býčieho trhu v roku 2017, došlo k mnohým stiahnutiam vo výške 25% alebo viac, vrátane jednodňových výkyvov o 36% a korekcií o viac ako 50% za dva týždne. Týmto sa však nepodarilo zastaviť dlhodobý vzostupný trend bitcoinu.

Býčie trhy nepokračujú plynulo, pretože takmer po všetkých rýchlych fázach rastu nasledujú cenové korekcie. To znamená, že v porovnaní s rozsahom stiahnutí v roku 2017 je súčasný býčí trh oveľa krotkejší. Ako diskutujeme nižšie, v súčasnom scenári sú hlavnými vinníkmi nadmerný pákový efekt a sentiment FOMO.

Stiahnutia na býčím trhu v roku 2017 boli výraznejšie. Zdroj: Tradingview

Údaje OKEx za posledných sedem dní odhaľujú extrémny nárast pákového efektu. Pomer dlhých / krátkych BTC sa rýchlo zvýšil z 0,92 na 1,55 medzi nedeľou a pondelok ráno, zatiaľ čo pomer požičiavania BTC marží na spotovom trhu s pákovým efektom vzrástol zo 14 na 25 v rovnakom časovom období.

Miera financovania neustálych swapov BTC medzitým tiež dosiahla šokujúcich 0,25% alebo viac každých osem hodín. Keď sa retailoví investori pridali k svojim dlhým pozíciám a zaplatili také vysoké poplatky, dalo sa očakávať ďalšie prepadnutie, keď cena začala klesať a nastal nápor na odchod – teda dlhé stlačenie.

Údaje OKEx ukazujú, že maloobchodníci neustále zvyšovali svoje dlhé pozície pridaním pákového efektu. Zdroj: OKEx

Technické ukazovatele signalizovali po nedeľňajšej demonštrácii aj stiahnutie. Na hodinovom grafe OKEx BTC / USDT nižšie môžeme po nedeľňajšom rannom stlačení jasne vidieť medvediu divergenciu na indikátore RSI. Cena na OKExe dosiahla nové maximum 34 786 dolárov, indikátor RSI však už nemohol pokračovať. Okrem toho je tiež možné pozorovať pokles objemu, čo naznačuje, že maloobchodný nákup bol vyčerpaný.

Medvedia divergencia v ukazovateli RSI na hodinovom grafe sprevádzaná poklesom objemu. Zdroj: TradingView

Medzičasom sentiment FOMO medzi retailovými investormi, ktorý vyústil do vysokých pákových efektov, je možné vidieť v grafe Vek nevyužitých transakčných výstupov nižšie.

Indikátor UTXO Age zobrazuje nové peniaze vstupujúce na trh za posledný týždeň. Zdroj: IntoTheBlock

Indikátor UTXO Age meria objem vytváraných transakcií a kategorizuje ich podľa časových rámcov. Nárast krátkodobých UTXO znamená vysoký počet nových transakcií, ktoré sa uskutočňujú. Konkrétne jednodňové až týždenné UTXO nedávno vyskočili o 22,63%, čo naznačuje, že na trh vstupuje viac nových peňazí v porovnaní s predchádzajúcimi časovými rámcami..

Stručne povedané, maloobchodníci, ktorí sa vrhli na používanie vysokej páky po dlhé roky, stratili v tomto odbere najviac. Pondelková cenová akcia slúži ako pripomienka všetkému, že korekcie počas býčích trhov bývajú razantnejšie a nútia znižovať pákový efekt. Od tejto chvíle by sme pravdepodobne mohli očakávať, že bitcoiny vstúpia do fázy krátkodobej konsolidácie, pretože maloobchodným obchodníkom trvá istý čas, kým sa spamätajú zo svojich strát, ale veľká otázka je, či je tento čas skutočne iný.?

Nie ste obchodníkom v OKEx? Naučte sa, ako začať obchodovať!

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map