Stiahnutia cien BTC ponechávajú príliš rozšíreným účastníkom trhu veľké straty

Market Watch Weekly je prehľad kryptotrhov a vývoja každý týždeň.

Po štyroch po sebe nasledujúcich týždňoch rýchlych ziskov a napadnutí psychologickej cenovej hladiny 40 000 dolárov nakoniec v nedeľu večer došlo k veľkému výpredaju bitcoinu a pokles sa naďalej rozširoval smerom k pondelku. Za posledných 24 hodín sa cena bitcoinu prepadla o viac ako 20%, z úrovne 41 000 dolárov na iba 32 250 dolárov, podľa ceny indexu OKEx BTC, a do veľkej miery zahladila zisky z minulého týždňa. Najnovšie stiahnutie bolo zlikvidované 2,68 miliárd dolárov hodnoty pozícií na burzách derivátov. 

Predtým, aj keď bitcoiny prelomili 40 000 dolárov, boli túžby nasýtené a na indikátore RSI bolo vidieť medvedie divergencie v nižších časových rámcoch. Medzičasom pokles objemu obchodovania nedokázal tlačiť ceny na nové maximá.

Naposledy sme zaznamenali 20% stiahnutie späť prvý januárový víkend, keď silný nákup rýchlo stlačil ceny späť na 30 000 dolárov. Za posledných 24 hodín však cena naďalej zaznamenávala nižšie minimá a kúpna sila už nebola taká silná ako naposledy. Vzhľadom na nedávny sentiment na trhu sa to však môže ukázať ako ďalšia dočasná korekcia, kým cena opäť nedosiahne 40 000 dolárov.

Bitcoin zaznamenal za týždeň dva 20% + stiahnutia. Zdroj: TradingView

Niektoré inštitúcie zachytili blížiace sa riziko

Tiež sme poznamenali, že prepad bitcoinu ukazuje určitú koreláciu s tradičnými trhmi. Vďaka 24-hodinovej obchodnej povahe bitcoinu je do istej miery hlavným ukazovateľom reagujúcim pred typickými trhmi. Cena futures na zlato a S&Po otvorení v nedeľu večer UTC futures na P 500 poklesli o 1,5%, respektíve 0,8%. Dôvodom tejto situácie môže byť očakávanie trhu s vyššími úrokovými sadzbami, čo sa prejavilo v skoku termínových obchodov s dolárovým indexom po úvodnom zvonení skoro ráno. Rastúce úrokové sadzby celkovo zasiahnu ceny rizikových aktív aj neúročených aktív, ako je zlato.

Tento makro rizikový faktor mohli využiť niektorí inštitucionálni investori. CME aktualizovala svoje najnovšie (k 5. januáru) bitcoinové futures údaje o polohe 9. januára. Toto vykazované obdobie pokrýva historický úder bitcoinu nad hranicu 30 000 dolárov, ale zahŕňalo tiež hlboké vrátenie približne 7 000 dolárov 4. januára.

Počas tejto doby pákové fondy zvýšili svoje krátke pozície z 8 466 na 9 058 a znížili svoje dlhé pozície z 3 679 na 3 544. To znamená, že pákové fondy vyjadrili v krátkodobom horizonte jasný medvedí postoj.

Naopak, ostatné oznamovateľné účty pokračovali dlho, keď dlhé pozície stúpli z 2 123 na 2 672 a krátke pozície sa zvýšili iba z 235 na 261. Rovnaký krok urobili aj neohlásené účty, keď dlhé pozície vyskočili z 3 165 na 3 343, zatiaľ čo krátke pozície pozícií iba pridaných 54.

Údaje o futures na bitcoinové bitcoiny CME – počet pákového efektu, dlhy vs. šortky. Zdroj: Quandl

Ostré zisky v strede týždňa kompenzovali víkendové straty

Z dôvodu cenového ponoru v pondelok sme vypočítali výnosy hlavných altcoinov od polnoci minulého pondelka do 6:00 UTC tento pondelok. Napriek veľkému poklesu stále existuje veľa altcoinov, ktoré dosiahli pozitívne výnosy vďaka rýchlemu nárastu v prvej polovici minulého týždňa.

Stellar’s ​​Lumen (XLM) vzrástol v prvých troch obchodných dňoch minulého týždňa o 180% a potom začal dramatický ústup, stále si však drží zisk 66,77%. Bitcoin Cash (BCH) a Bitcoin SV (BSV) tiež vykázali kladné výnosy 11,40%, respektíve 5,47%. V rovnakom čase sa Ether (ETH) prepadol na 1 000 dolárov, potom sa mierne zotavil za posledných pár hodín a za týždeň dosiahol miernych 5,23%. 

Týždenné výnosy hlavných altcoinov, 1/4 až 6:00 UTC 1/11. Zdroj: TradingView

Poskytovatelia likvidity vybrali veľké prostriedky zo združení

Maker (MKR) bol bezpochyby najpôsobivejším tokenom DeFi minulý týždeň, pretože jeho zvýšenie prinieslo v sobotu cenu na 1 900 dolárov, kým po širšom trhu nekleslo späť na úroveň 1 300 dolárov, stále sa mu však darí držať hore 88%. Navyše syntetické (SNX) a Loopringové (LRC) boli odolnejšie počas veľkej korekcie a dosiahli týždenný výnos 20,51%, respektíve 14,45%. 

Týždenné výnosy hlavných tokenov DeFi, 1/4 až 6:00 ráno UTC 1/11. Zdroj: TradingView

V sobotu sa celková hodnota uzamknutá v protokoloch DeFi zvýšila na historické maximum 32,8 miliárd dolárov, ale následný pohyb cien tokenov nadol ju podľa údajov DeBank priniesol na zhruba 28,5 miliárd dolárov. Vďaka rýchlemu výberu poskytovateľov likvidity z poolov stúpal aj poplatok za plyn v éteri.

Aktuálnymi tromi menami z hľadiska TVL sú BTC viazaný token WBTC, program výpožičného protokolu a decentralizovaná burza Uniswap (UNI). A všetkých päť najlepších protokolov DeFi zaznamenalo pokles TVL za posledných 24 hodín o viac ako 10%.

Celková hodnota uzamknutá v DeFi. Zdroj: DeBank

Do budúcnosti tento týždeň

Očakáva sa, že keď sa demokratickej strane v USA podarí ovládnuť Snemovňu a Senát, očakáva sa, že sa druhé kolo stimulačného balíka v hodnote biliónov dolárov pohne dopredu. Účastníci trhu musia stále sledovať vplyv možného obratu v dolárovom indexe na akciovom trhu aj na bitcoine.

Nie ste obchodníkom v OKEx? Naučte sa, ako začať obchodovať!

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map