To, ako sa tento týždeň začnú futures na CME ETH, líši od futures na BTC v roku 2017

Bližší pohľad na uvedenie futures na CME’s Ether a ich potenciálny dopad na cenu ETH

Ether futures uvedené na obchodnú burzu v Chicagu 7. februára 2021. Veľmi očakávaný nástroj je prvý svojho druhu pre natívnu mincu siete Ethereum – pochádza zo zavedenej svetovo známej burzy..

V tejto správe spoločnosti OKEx Insights skúmame nový produkt CME a jeho dopady na trh ETH. Pritom analyzujeme nedávne cenové akcie ETH a porovnávame ich s cenovou históriou BTC pred, počas a po zavedení futures na bitcoiny CME – keďže predchádzajúce trendy v druhom prípade môžu vrhnúť svetlo na možné budúce pohyby cien ETH.

Najprv však krátka poznámka – dnešný priemysel kryptomien sa líši od odvetvia z konca roka 2017. Spoľahlivosť, s akou môže cenová história BTC informovať vlastnú trajektóriu ETH, sa ešte len ukáže.

Bližší pohľad na futures CME Ether

Futures CME na ETH sú novým finančným nástrojom vyrovnaným v hotovosti na základe ceny pôvodnej mince Ethereum. Obchodujú podľa produktového kódu "ETH" od 23:00 do 22:00 UTC, od nedele do piatku. Každá zmluva je za 50 ETH a je uvedená v aktuálnej cene USD / ETH podľa referenčnej sadzby CME CF Ether-Dollar. Dôležité je, že platnosť zmlúv vyprší posledný piatok príslušného zmluvného mesiaca.

CME je najväčšia svetová burza derivátov. Pravidelne vidí denné objemy a otvára úroky v rádoch desiatok miliárd dolárov. Zatiaľ čo OKEx a ďalšie obchodné miesta už nejaký čas ponúkajú svoje vlastné futures kontrakty ETH, vplyv, ktorý CME nesie na tradičných trhoch, určite robí veľa pre legitimizáciu Ethereum pre novú triedu investorov.

Od oznámenia CME sa zvýšila dominancia ETH na trhu

V týždňoch, odkedy CME oznámila futures na ETH 16. decembra, sa cena ETH zvýšila z približne 662 dolárov na nedávne historické maximum viac ako 1 825 dolárov. Takmer každá veľká kryptomena však počas rovnakého obdobia zaznamenala výrazné vlastné cenové zisky. Preto je ťažké odhadnúť skutočný vplyv, ktorý nový nástroj už mal na cenu natívneho aktíva spoločnosti Ethereum.

To znamená, že porovnania medzi celkovou trhovou kapitalizáciou kryptomeny a kapitalizáciou BTC a ETH naznačujú, že súhlasné prikývnutie CME podporilo proporčne viac nákupu ETH. Čo sa týka percentuálnych ziskov medzi prvým oznámením a spustením 7. februára, ETH predstihol širší trh aj BTC.

Keď sa 16. decembra trhová kapitalizácia ETH vyšplhala na niečo viac ako 67 miliárd dolárov, trhová kapitalizácia ETH sa zvýšila na viac ako 192 miliárd dolárov – čo je nárast o zhruba 186,5% – v čase uvedenia futures na ETH na trh. Za rovnaké obdobie vzrástol trh BTC z 365 miliárd dolárov na 725 miliárd dolárov – čo predstavuje nárast zhruba o 98,6%. Celkový trh s kryptomenami sa zvýšil z 574,1 miliárd dolárov na 1,2 bilióna dolárov, čo je zhruba 110%.

Odkedy CME oznámila ETH futures, trhový strop ETH sa zvýšil zhruba o 186,5%. Zdroj: CoinGecko

Rastúca dominancia ETH na trhu v porovnaní so zvyškom odvetvia tiež naznačuje osobitné nadšenie pre ETH po oznámení CME. Celkový podiel ETH na trhu predstavoval 16. decembra 11,64% celého odvetvia kryptomien, a tak dosiahol najvyššiu hodnotu nad 17,5% 5. februára, podľa údajov z TradingView.

"Tentokrát je to iné"

V období pred blížiacim sa začiatkom futbalu ETH mnoho pozorovateľov rýchlo pripomenulo najeuforickejším éterom z debutu BTC na CME. Po ohlásení derivovaného kryptomeny s podobným trendom 31. októbra 2017 sa cena BTC / USD zvýšila z približne 6 500 dolárov.

Vrchol dosiahol tesne pod 20 000 dolárov 16. decembra, deň pred spustením bitcoinových futures CME. Okamžite nasledoval celoročný trh s medveďmi, ktorý do decembra 2018 potlačil ceny BTC na minimá okolo 3220 dolárov.

Cena BTC poklesla medzi decembrom 2017 a decembrom 2018 asi o 83%. Zdroj: CoinGecko

Rovnako ako BTC na konci roka 2017, aj ETH dosiahol nové historické maximum v dňoch bezprostredne predchádzajúcich uvedeniu futures na CME. Širší kontext obklopujúci obe udalosti je však úplne odlišný. BTC futures sa začali obchodovať po niekoľkých mesiacoch parabolických ziskov. Popredná kryptomena prekonala svoje doterajšie historické maximum 4. januára 2017 – takmer rok pred spustením futures na BTC. V decembri zachvátila trh plnohodnotná špekulatívna mánia, ktorá bola čiastočne poháňaná pôvodným šialenstvom ponúkajúcim mince. Všetko, čo sa týkalo blockchainu, bolo prijímanie neprimeraná pozornosť investorov. Humbuk tlačil cenu BTC nad maximum 1 130 dolárov stanovené na konci roka 2013 o viac ako 1 600%. Pri spätnom pohľade bola nevyhnutná odfukovacia doska.

Naopak, futures na ETH sa začali živiť tým, čo sa podľa mnohých považuje za začiatok niekoľkomesačného býčieho trhu. Keď CME uviedla tento nástroj na trh tento týždeň, cena ETH mala nedávno prekonaný doterajšie historické maximum okolo 1 450 dolárov. V dňoch od uvedenia na trh druhá digitálna mena podľa trhového stropu skutočne pokračovala v stúpaní – 10. februára dosiahla nové maximum nad 1 825 dolárov..

V prípade ETH môže legitimita, ktorú prináša spustenie CME, doplniť nedávne vyradenie z historického maxima. Po rokoch obchodovania pod vrcholom trhu vedú nové maximá často k väčšiemu rastu – než k rozšírenej korekcii.  

Odvetvie kryptomien je v roku 2021 vyspelejšie

Podporujúcim argumentom pre pokračujúci rast ETH je vyššia splatnosť trhu s kryptomenami v roku 2021. Bull run v roku 2017 bol zameraný na maloobchod. Dôkazy naopak naznačujú rastúci inštitucionálny záujem o BTC a ETH.

Grayscale, najväčší správca digitálnych aktív, v posledných mesiacoch nakupuje obrovské množstvá ETH. Spoločnosť zverejňuje svoje aktíva z 10. februára oznámil Majetok ETH vo výške 5,4 miliárd dolárov.

Alokácia predstavuje viac ako 200% nárast z 1,79 miliardy dolárov, ktoré poskytla vyhlásil v deň, keď CME oznámila svoje futures kontrakty na ETH. Inštitucionálna investičná spoločnosť podporila svoj zvýšený nákup vo februárovej správe podrobne Hodnotová ponuka spoločnosti Ethereum pre klientov.

Analytici sa domnievajú, že potenciál decentralizovaného financovania môže prilákať aj inštitucionálnych investorov ETH. Zatiaľ čo zneužitia založené na protokole a zraniteľné miesta inteligentných zmlúv naďalej predstavujú prekážku vstupu najväčším správcom peňazí na planéte, niektorí komentátori ver že inštitúcie investujú do ETH ako spôsobu ťaženia z rastu stále vysoko rizikového sektoru.

Ako môžu futures na CME ovplyvniť cenu ETH

Napriek tomu, že je vysporiadanie v hotovosti a nevyžaduje si žiadny skutočný ETH na zmenu majiteľa, spustenie futures na Ether sa javí ako doplnok k čoraz silnejšiemu sentimentu okolo Etherea. Aj keď je nepravdepodobné, že by nový produkt spustil viacročný medvedí trh, existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že samotné zmluvy môžu mať vplyv na cenu ETH v kratších časových rámcoch..

Zavedenie termínových kontraktov umožňuje pesimistom staviť na amortizáciu ceny, čo vytvára tlak na zníženie ceny podkladového aktíva. Početné štúdie majú preskúmané vzťah medzi spotovou cenou BTC a obchodovaním s futures. Niektorí skutočne špekulujú, že ponuka futures na bitcoiny CME bola čiastočne snahou kontrola Cena BTC.

Rovnako ako nový produkt ETH spoločnosti CME, aj futures burzy BTC vyprší posledný piatok príslušného zmluvného mesiaca. Analýza BTC a iných trhov poznámky zvýšený objem a volatilita okolo termínov expirácie futures.

Equities.com uzatvára že výpredaje zvyčajne predchádzajú vypršaniu zmluvy, pričom cena BTC sa často odrazí v priebehu 24 hodín nasledujúcich bezprostredne po nej. Podobne aj rok 2019 správa Arcane Research pozoroval priemerný pokles ceny BTC o 2,27%, spolu s prudkým nárastom objemu a volatility, počas dní pred uplynutím platnosti. Pravdepodobnou príčinou takýchto posunutých trhových metrík je náhle preusporiadanie pozícií obchodníkov, keď sa blíži expirácia, spolu so snahou najväčších účastníkov trhu priaznivo posúvať cenu.

Rovnako ako v predprípade uvedenia BTC futures na trh sa zdá, že nový derivát éteru CME už mal pozitívny vplyv na cenu ETH. Prijatie jedným z najväčších obchodných miest planéty podporilo väčšie inštitucionálne nákupy, o čom svedčí rastúca alokácia ETH v odtieňoch šedej..

Avšak vyskytujúci sa v úplne odlišných fázach ich príslušných trhových cyklov sa zdá byť nepravdepodobný predĺžený výpredaj ETH v dôsledku spustenia futures. Zdá sa, že nadšenie pre ethereum – čiastočne podporované rastúcim sektorom DeFi, ktorý podporuje, a čiastočne vzostupnou cenovou akciou BTC, sa však ani zďaleka nevyrovná horúčke na konci roku 2017.

Na konci prvého týždňa obchodovania je príliš skoro na to, aby ste určili, či tieto pozorovania vyvodené z trendov okolo expirácie BTC futures CME budú platiť pre cenu ETH. Avšak vzhľadom na to, že sa zdá, že BTC vykazuje rovnaké všeobecné trendy ako tradičnejšie trhy obklopujúce expirácie futures, je možné spravodlivo dospieť k záveru, že ETH sa bude správať podobne. Dni predchádzajúce poslednému piatku v mesiaci budú určite tie, ktoré sa majú pozerať na tých, ktorí aktívne obchodujú s najdôležitejším altcoinom.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map