Trh s futures na bitcoiny je po korekcii vďakyvzdania $ 3 000 stále optimistický

Futures Friday je týždenný prehľad štvrťročných bitcoinových futures na OKEx. 

Bitcoin (BTC), ktorý rástol sedem po sebe nasledujúcich týždňov, zaznamenal svoju prvú veľkú korekciu tesne pred sviatkom vďakyvzdania. Popoludní 25. novembra cena BTC najskôr dosiahla nedávne maximum okolo 19 500 dolárov, podľa ceny indexu OKEx BTC, ale potom začala prudký pokles, keď stratila dôležité krátkodobé a strednodobé podpory vo výške 18 900 dolárov a 17 400 dolárov do roku na konci dňa.

Masívny pokles spustil najväčšie denné likvidácie na trhu s derivátmi od 12. marca – spolu 1,335 miliardy dolárov na hlavných burzách. V pasci boli aj všetci obchodníci, ktorí za posledných osem dní nakúpili na spotovom trhu.

Zatiaľ čo BTC index v súčasnosti predstavuje 16 800 dolárov, OKEx Quarterly Futures (BTCUSD1225) sa obchodujú okolo úrovne 17 050 dolárov s prémiou 250 dolárov, čo je zhruba 1,45%, nad cenou indexu. 

V minulotýždňový Futures piatok článku sme si všimli, ako trh očakával stiahnutie späť a obchodníci vrecovali zisky. Ale aj keď cena BTC tento týždeň poklesla o 3 000 dolárov, zdá sa, že optimizmus trhu nie je ani zďaleka zdrvený.

Pomer dlhých / krátkych úrokových sadzieb BTC a pomer požičiavania marží sú trendy vyššie, čo naznačuje vzostupnú tendenciu maloobchodu. Otvorený záujem CME je navyše po korekcii prvýkrát pred ostatnými burzami, čo naznačuje, že inštitucionálni investori tiež vsádzajú na budúcnosť bitcoinu.

Štvrťročné futures na OKTC (BTCUSD1225), 27. novembra o 8:00 UTC Zdroj: OKEx, TradingView

Čítanie obchodných údajov OKEx

Navštívte stránku s obchodnými údajmi OKEx a preskúmajte viac ukazovateľov. 

Pomer BTC dlhý / krátky

Pomer dlhých / krátkych BTC dosiahol nedávne maximum 1,12 po tom, čo cena indexu v utorok prerazila cez 19 000 dolárov, a potom do 24 hodín prudko poklesla na 0,95, čo naznačuje, že obchodníci vstúpili na krátke pozície, aby chránili svoje zisky.

Ďalším postrehom je, že keď cena vo štvrtok klesla na 17 000 dolárov, pomer dlhých / krátkych akcií náhle vzrástol na 1,12, čo odráža nápor maloobchodníkov k nákupu dipu. Výsledkom bolo, že cena sa krátko odrazila na 17 400 dolárov, kým druhé stiahnutie späť nedosiahlo iba 16 200 dolárov.

Dlhý / krátky pomer sa stále pohybuje okolo 0,95 – a v porovnaní s historickými údajmi za posledných pár týždňov to naznačuje, že maloobchodný sentiment je stále prevažne býčí.

Čas zberu dát: 20.11. 6:00 UTC do 27.11. 6:00 UTC

Pomer dlhá / krátka porovnáva celkový počet používateľov otvárajúcich dlhé pozície a otvorených krátkych pozícií. Pomer je zostavený zo všetkých futures a permanentných swapov a dlhá / krátka strana používateľa je určená ich čistou pozíciou v BTC.

Na trhu s derivátmi je vždy, keď je otvorená dlhá pozícia, vyvážený krátkou pozíciou. Celkový počet dlhých pozícií sa musí rovnať celkovému počtu krátkych pozícií. Ak je pomer nízky, znamená to, že viac ľudí drží trenírky.

BTC základ

Optimizmus trhu sa odráža v prémii za štvrťročné futures. Po tom, čo sa ceny v stredu prelomili nad 19 200 dolárov, prémia dosiahla nedávne maximum 400 dolárov alebo 2%. Keďže decembrové štvrťročné futures vypršia za menej ako mesiac, je táto prémia relatívne veľmi vysoká.

Nadmerná úroveň poistného je však tiež indikátorom blížiaceho sa zvratu na trhu. BTC báza je teraz späť na 250 $ alebo 1,4%, čo je v podstate rovnaké ako minulý piatok, čo naznačuje, že optimizmus trhu je stále nedotknutý.

Okrem toho sme v stredu pozorovali, že cena BTC perpetual swap bola tlačená nahor, keď miera financovania presiahla 0,1%. Keď vezmeme do úvahy 0,01% až 0,03% ako bežné rozpätie mier financovania, stredajšie číslo ukazuje, že maloobchodníci prenasledovali cenovú rally.

Čas zberu dát: 20.11. 6:00 UTC do 27.11. 6:00 UTC

Tento ukazovateľ zobrazuje štvrťročnú cenu futures, cenu spotového indexu a tiež základný rozdiel. Základ konkrétneho času sa rovná štvrťročnej cene futures mínus cena spotového indexu.

Cena futures odráža očakávania obchodníkov od ceny bitcoinu. Ak je základ kladný, znamená to, že trh je býčí. Ak je základ negatívny, znamená to, že trh je na vzostupe.

Základ štvrťročných futures môže lepšie naznačiť dlhodobý trhový trend. Ak je základ vysoký (pozitívny alebo negatívny), znamená to, že existuje viac priestoru na arbitráž.

Otvorený záujem a objem obchodovania

V stredu otvorený záujem dosiahol historické maximum 1,3 miliardy dolárov. Po obrovskom stiahnutí ceny, ktoré nasledovalo, však trhy s derivátmi krvácali a OI za dva dni poklesol o 200 miliónov dolárov.

V súčasnosti bol OKI spoločnosti OKEx vo výške 1,1 miliardy dolárov prekonaný o 1,16 miliardy dolárov podľa CME skresliť údaje, a to do istej miery ukazuje, že inštitucionálni investori po korekcii stále držia dôveru v trh. 

Čas zberu dát: 20.11. 6:00 UTC do 27.11. 6:00 UTC

Otvorený úrok je celkový počet nesplatených futures / swapov, ktoré neboli uzavreté v daný deň.

Objem obchodovania je celkový objem obchodov s futures a permanentnými swapmi za určité časové obdobie.

Ak bude otvorených 2 000 dlhých zmlúv a 2 000 krátkych zmlúv, otvorený úrok bude 2 000. Ak objem obchodov vzrastie a otvorený úrok poklesne v krátkom časovom období, môže to znamenať, že veľa pozícií je uzavretých alebo bolo prinútených k likvidácii. Ak sa zvýši objem obchodovania aj otvorený záujem, znamená to, že sa otvorilo veľa pozícií.

Pomer požičiavania marže BTC

Pomer požičiavania marže BTC ukázal postupný nárast z 8,0 na minulý piatok z 10,0 na 10,6. Pomer požičiavania k dozabezpečeniu pokračoval v raste, aj keď cena klesla, čo naznačuje, že maloobchodníci sa domnievajú, že dno je blízko.

Čas zberu dát: 20.11. 6:00 UTC do 27.11. 6:00 UTC

Pomer požičiavania k dozoru sú údaje o obchodovaní na spotovom trhu, ktoré ukazujú pomer medzi používateľmi, ktorí si požičiavajú USDT, a požičiavajú si BTC v hodnote USDT za dané obdobie. 

Tento pomer tiež pomáha obchodníkom skúmať sentiment na trhu. Obchodníci, ktorí si požičiavajú USDT, sa všeobecne snažia kúpiť BTC a tí, ktorí si požičiavajú BTC, sa snažia ich skrátiť.

Ak je pomer požičiavania s dozabezpečením vysoký, znamená to, že trh je na vzostupe. Ak je nízka, znamená to, že trh je na vzostupe. Extrémne hodnoty tohto pomeru historicky naznačujú zvraty trendov.

Pohľad obchodníka

Robbie, investičný analytik OKEx

Cena BTC môže v krátkodobom horizonte vstúpiť do fázy konsolidácie kvôli štvrtkovej korekcii o 3 000 dolárov. Predchádzajúca obchodná zóna od druhého novembrového týždňa – teda 15 800 až 16 400 dolárov – poskytne určitú podporu pre BTC. Na druhej strane sa minulotýždňová strednodobá podpora vo výške 17 400 dolárov obrátila k odporu.

Ak sa cena nemôže čoskoro vymaniť z rozpätia 17 400 až 17 600 dolárov, trh môže slabnúť, najmä preto, že veľryby údajne opäť ukladajú na burzy vysoké sumy BTC. Zdá sa však, že v polovici obdobia si účastníci trhu – inštitucionálny aj maloobchod – stále veria, ako bolo zdôraznené vyššie.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map