Výkon algoritmických stablecoinov naznačuje, že musia svoje modely ešte len obhájiť

Trhový prehľad algoritmických stablecoinov a výkonnosti ich rôznych modelov

Algoritmické stablecoiny si v poslednej dobe získavajú veľkú pozornosť, najmä vďaka boomu DeFi a výslednej popularite automatizovaných peňažných trhov a finančných protokolov postavených na technológii blockchain..

Ako sme však diskutovali v našej najnovšej hĺbkovej analýze priestoru stablecoin, súčasné riešenia nie sú ani zďaleka ideálne – a aj keď môžu algoritmické modely na papieri vyzerať solídne, v praxi sa ešte musia dokázať..

V tomto komentári trhu sa bližšie pozrieme na nedávne výkony niekoľkých takýchto stablecoinov a komentujeme ich úspech alebo nedostatok pri dosahovaní cenovej stability v kryptomere..

Stablecoiny pomocou rebase modelu

Ako je vysvetlené v našej podrobnej funkcii, na ktorú sa odkazuje vyššie, úpravou zostatkov tokenov v peňaženkách používateľov zaisťujú rebase stablecoiny, aby si držitelia vždy zachovali rovnaký percentuálny podiel z celej trhovej kapitalizácie.

Ampleforth (AMPL) je dobrým príkladom takéhoto stablecoinu, najmä preto, že pomocou tohto modelu neexistujú žiadne ďalšie pozoruhodné projekty. YAM Finance, projekt DeFi, ktorý bol kedysi mimoriadne populárny, tiež nedávno postihnutý jeho funkcia rebase.

Podľa modelu rebase sa ponuka AMPL upravuje raz za 24 hodín v súlade s objemovo váženou priemernou cenou (VWAP) – a tým sa protokol snaží udržať token na stabilnej cene 1 $..

Prieskum cenovej výkonnosti AMPL za posledných 90 dní však ukazuje výkyvy medzi 0,75 až 1,70 USD. Tieto výkyvy, aj keď nie sú ideálne, ukazujú zlepšenie stability AMPL v porovnaní s výkonom v júli 2020, keď sa krátko obchodovalo nad 2 dolármi.

Zatiaľ čo používatelia, ktorí majú AMPL, sú stále vystavení zmenám v hodnote svojich zostatkov, môžu túto volatilitu ďalej znižovať tým, že venujú pozornosť zmenám ponuky v rôznych fázach, ako je deflácia, inflácia a prudký nárast dopytu vyvolaný udalosťami..

Cena AMPL za posledných 90 dní. Zdroj: CoinGecko

AMPL je jedným z najstabilnejších algoritmických stablecoinov na súčasnom trhu a stále používa model rebase..

Stablecoiny využívajúce model s viacerými tokenmi

V modeli s viacerými tokenmi, známom tiež ako Seigniorage Shares, sa počet skutočných tokenov v peňaženke používateľa nezmení v reakcii na zmeny ceny. Namiesto toho sa mechanizmus cenovej stability prenáša na sekundárne tokeny, ktoré motivujú poskytovateľov a veriteľov likvidity k podpore ceny..

Basis Cash je pomocou tohto modelu stablecoin a funguje asi dva mesiace. Vo svojom protokole má tri typy tokenov: stablecoin (BAC), dividendový token (BAS) a dlhopisový token (BAB). Keď je cena BAC nižšia ako 1 $, BAB sa získa zničením BAC so zľavou a keď je cena BAC vyššia ako 1 $, BAB sa vymení za BAC v pomere jedna k jednej. Ak sú navyše splatené všetky dlhopisy, potom môžu držitelia BAS získať ďalší BAC, keď je cena BAC vyššia ako 1 $.

Aktuálna cena BAC, BAS a BAB. Zdroj: Základná hotovosť

Napriek skutočnosti, že Basis Cash je postavený na takom zložitom mechanizme, pri kontrole cenovej výkonnosti spoločnosti BAC za posledných 30 dní vidíme, že stratila cenovú väzbu 1 $ na viac ako 10 dní. BAC teraz beží pod 0,60 USD a nevykazuje známky silného odrazu.

Dôvodom tejto situácie môže byť veľké vydanie dlhu, ku ktorému došlo potom, čo cena BAC klesla pod 1 dolár. Veľká emisia dlhopisov znamená dlhšie čakacie doby na splatenie, čo ďalej vedie k nadmernej deflácii stabilného coinu.

Nakoniec sa z toho stane cyklus, v ktorom nízka cena BAC znamená, že je potrebné vymeniť viac BAB so zľavou, čo vytvára ďalší tlak na cenu BAC.

Základná hotovosť ešte neprešla celým cyklom a na preukázanie odolnosti svojho mechanizmu potrebuje viac času. Aj keď je možné, že niekedy v budúcnosti znovu vstúpi do inflačnej fázy, zdá sa to v súčasnosti ťažké.

Cena BAC za posledných 90 dní. Zdroj: CoinGecko

Basis Coin, kopírovateľ Basis Cash, sa rúti ešte rýchlejšie. Stabilná hotovosť v tomto protokole, BCC, je k 20. januáru na 0,11 USD a nikdy sa nestabilizovala na hodnote okolo 1 USD viac ako 24 hodín. BCC zjavne zlyhala pri zabezpečovaní cenovej stability a zostáva pod tlakom veľkých splátok dlhopisov, takže je nepravdepodobné, že sa v blízkej dobe vráti k fixácii na 1 dolár.

Cenový graf BCC v logaritmickej podobe od 2. do 20. januára. Zdroj: CoinGecko

Empty Set Dollar (ESD), ďalší algoritmický stabilný protokol, používa a "kupón" mechanizmus na financovanie protokolu dlhu. Kupóny sa kupujú vypaľovaním ESD, čo má za následok zmluvné dodávky. Len čo protokol vstúpi do inflačnej fázy, je možné kupóny uplatniť na ESD.

ESD považuje osemhodinový cyklus za "epocha," čo znamená, že celkový cirkulujúci počet tokenov je upravený v kratšom cykle. Dlh vzniká, keď "epocha" končí a objemovo vážený priemer, alebo VWAP, cena klesne pod 1 $. Ak teda cena ESD klesne pod kotvu pre viac "epochy," dlh sa zväčšuje a medzitým "kupón" zľava sa zvyšuje s cieľom prilákať ľudí k nákupu. Spoločnosť ESD navyše k dlhu pridáva obdobie splatnosti, kedy kupónom vyprší platnosť za 90 rokov "epochy," čo zodpovedá 30 dňom.

Aj keď ESD urobila veľa vylepšení, na papieri sa pri AMPL a BAS, keď sa pozrieme späť na svoju cenu za posledných 30 dní, jasne vidíme, že jej súčasná cena 0,51 USD je ďaleko od fixácie 1 USD. To, či sa ceny ESD odrazia alebo nie, bude teoreticky závisieť od bodu, v ktorom vyprší veľký počet dlhopisov. ESD nateraz potrebuje čas aj na to, aby sa osvedčil.

Cena ESD za posledných 30 dní. Zdroj: CoinGecko

Dynamic Set Dollar (DSD), kópia ESD, sa v niektorých ohľadoch líši, vrátane predĺženia splatnosti kupónov a zníženia počtu rozšírení a kontrakcií tokenov. Spoločnosť DSD tiež vstúpila do deflačnej fázy za posledné dva týždne, ale súčasná cena 0,65 USD sa javí byť pevnejšia ako ESD.

Cena DSD za posledných 14 dní. Zdroj: CoinGecko

Stablecoiny využívajúce čiastočne kolateralizovaný model

FRAX, ktorý bol uvedený na trh zhruba pred mesiacom, je čiastočne zaistený stablecoin a prvý frakcionovaný algoritmický stablecoin na svete. FRAX môže vytvoriť ktokoľvek tým, že poskytne dva tokeny: token kolaterálu (USDT a USDC podporované pri vzniku) a token riadenia, FXS. Aktuálny pomer zabezpečenia je 82,25%, čo znamená, že 1 FRAX je možné vyťažiť s USDT alebo USDC v hodnote 0,8225 USD a FXS v hodnote 0,1775 $.

Teoreticky, keď je 1 FRAX pod 1 $, arbitri kúpia FRAX a použijú ho na vyplatenie USDC a FXS a zisk z predaja FXS. Dopyt po nákupoch FRAX umožní výmennému kurzu opäť dosiahnuť 1 dolár. Keď je 1 FRAX nad 1 $, arbitri budú raziť FRAX s USDC a FXS a potom predávať FRAX so ziskom. Tento predajný tlak spôsobí, že výmenný kurz sa vráti späť na 1 dolár.

FRAX je však stále vo veľmi skorých štádiách a dlhopisy použité na zmiernenie deflačnej fázy, keď sa predáva veľké množstvo tokenov FXS, ešte stále neboli spustené. Ako už bolo povedané, protokol bol za posledný mesiac veľmi stabilný a cena FRAX-u je pevne ukotvená na hodnote 1 dolár. Okrem toho veľkosť trhu FRAX pomaly rastie a celková emisia FRAX nepresiahla 26 miliónov. Stále musíme zistiť, či FRAX zostane ukotvený pri ďalšom znižovaní kolaterálneho pomeru a či sa jeho celková emisia ešte rozšíri.

Cena FRAXu od jeho uvedenia na trh. Zdroj: Frax Finance

Algoritmické stablecoiny majú čo dokazovať

Po preskúmaní všetkých vyššie uvedených algoritmických stablecoinov vidíme, že sa zdá, že použitie dlhopisov a dividend ako stimulov do istej miery funguje. Tieto modely však určite zahŕňajú špekulatívne a vysoko rizikové prvky.

Zatiaľ čo cieľom algoritmických stablecoinov je, aby boli škálovateľnejšie ako stablecoiny so spätným zaistením, nedávne trhové výkony naznačujú, že v praxi nie vždy fungujú dobre a potrebujú viac času a vyspelosti na trhu, aby zostali pevne ukotvené k mäkkému kolíku 1 $.

Bez ohľadu na to je zrejmé, že rozmach DeFi a všeobecný posun smerom k finančným riešeniam založeným na blockchaine povzbudzujú inovácie a experimenty, ktoré v budúcnosti pravdepodobne prinesú pozitívne výsledky a lepšie a robustnejšie protokoly. Do tej doby budú pravdepodobne stabilné coiny s fiat kolateralizáciou populárne.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map