Čo znamenajú takmer nulové úrokové sadzby pre stablecoiny a prečo to nebráni ich rastu

Prehľad

Mimoriadne opatrenia pre mimoriadne časy a tiež to môže viesť k mimoriadnym následkom. Aj keď sme videli, že trhy s aktívami sa pôvodne zotavili z výpredaja koronavírusov, pandémia ešte zďaleka nekončí a obavy z globálnej recesie rastú..

Voda, ktorá znesie čln, je rovnaká, ako ju prehltne. Ultraľahké opatrenia prijaté globálnymi centrálnymi bankami a tvorcami politík môžu nejako obmedziť hospodárske škody, ale mohli by tiež spôsobiť ďalšie výzvy.

Tradičný aj kryptotrh zjavne zvyšujú obavy z negatívnych sadzieb v USA. V poslednej dobe sa o tejto téme diskutovalo medzi tvorcami politík oveľa viac. Ak uvidíme negatívne úrokové sadzby v USA, aký vplyv bude mať toto extrémne opatrenie na trh so stabilnýmicoinmi a ich obchodný model a na trh s kryptomenami všeobecne?

Pandemická rýchlosť odosielania sa blíži k nule

Federálny rezervný systém USA a ďalšie centrálne banky prijali odvážne opatrenia na zmiernenie vplyvu koronavírusu na globálnu ekonomiku a finančné trhy. Po dvoch prekvapivých zníženiach sadzieb 3. marca a 15. marca, sadzba vložených prostriedkov je teraz znížená na 0 – 0,25%, čo sú úrovne, ktoré trhy nezažili od globálnej finančnej krízy. Navyše, na 23. marca, Fed oznámil obnovenie kvantitatívneho uvoľňovania bez obmedzenia, čo otváralo dvere nákupu aktív, ktoré „potrebovali na podporu hladkého fungovania trhu."

Obrázok 1: Americké federálne fondy sa zameriavajú na horné a dolné pásmo (Zdroj: Široká škála guvernérov Federálneho rezervného systému; St Louis Fed.)

Reakcie z pokladničných trhov pritiahli pozornosť analytikov. Výnosy USA 1-mesačný a 3-mesačný poklesli v zápornej oblasti. Pokles nastal nie príliš dlho po tom, čo ho urobil Fed "QE nekonečno" oznámenie. Aj keď sa oba mierne odrazili od minima, trhy stále úplne nevylúčili, že by sa výnosy mohli vrátiť do záporných čísel.

Obrázok 2: Výnosy 1M a 3M v USA dosiahli záporné hodnoty (zdroj: Tradingview)

Negatívne úrokové sadzby v USA, reálne?

V dôsledku toho sa zvyšovali diskusie o negatívnom tempe čerpania prostriedkov, trhy a tvorcovia politík zastávali veľmi odlišné názory.

Na tlačovej konferencii 15. marca predseda Fedu Jerome Powell varoval že ekonomický rast USA by pravdepodobne bol "slabý" v 2Q. Napriek tomu centrálna banka „nebude používať negatívne úrokové sadzby na boj proti pandémii koronavírusov“. Powell dodal, že „v Spojených štátoch nevidíme pravdepodobné, že by negatívne politické sadzby boli vhodnou politickou odpoveďou,“

Zdá sa, že niektorí ďalší predstavitelia Fedu k tejto otázke prejavili mäkší postoj. Neel Kashkari, prezident Federálneho rezervného systému Minneapolis, povedal záporné úrokové sadzby sú nepravdepodobné, aj keď nie nemožné.


Prezident Donald Trump sa medzitým javí skôr ako zástanca politiky negatívnych sadzieb. Späť na Svetovom ekonomickom fóre, Trump povedal, „Sme nútení konkurovať národom, ktoré dostávajú negatívne sadzby, niečo veľmi nové, čo znamená, že dostávajú zaplatené za požičanie peňazí, na čo som si mohol veľmi rýchlo zvyknúť. Milujem to."

Len nedávno vydala Federálna rezervná banka v St. Louis Economic Research a štúdium o centrálnych bankách, ktoré majú záporné sadzby, a možnosť amerického Fedu je záporná.

Prejdú teda USA negatívne? Zdá sa, že na to neexistuje krátkodobá odpoveď, aspoň z krátkodobého hľadiska, ale v súčasnej situácii nie je nič skutočne mimo stole. Ako však zareaguje trh so stabilnýmicoinmi zameraný na USD, keď sa v USA objaví prostredie negatívnych sadzieb?

Úrokové sadzby, dolár a stablecoin

Dolár sa v stresových obdobiach dlho považoval za bezpečnú menu a nedávny chaos na trhu, ktorý viedla COVID, je klasickým príkladom. Na pozadí vírusového koncernu sa dolárový index počas vrcholu výpredaja prehnal z horných 94 rúčok do oblasti 102.

Stablecoin nesie podobný koncept, stabilizované coiny USD ako USDT a USDC boli považované za bezpečnejšie kryptomena v porovnaní s ostatnými kryptomenami, keď sa trh prepadá.

Trhová kapitalizácia hlavných stablecoinov v marci výrazne vzrástla. Posilnenie zvýraznilo rizikový sentiment v čase, keď ceny BTC v priebehu týždňa poklesli z 9200 USD na nízkych 3850 USD. Obrázok – rajový dopyt vykreslili aj ďalšie ukazovatele, ako napríklad objem a počet transakcií v reťazci.

Obrázok 3: Tržná kapitalizácia hlavných stablecoinov do 31. marca (Zdroj: DeFiPrime; Messari)

Stabilné coiny viazané na USD sú svojou povahou citlivé na dopyt po dolároch a je nemožné ignorovať všeobecný pohľad trhu na dolár, úrokovú mieru Fedu a ďalšie súvisiace faktory, keď diskutujeme o stabilných dolároch viazaných na USD.

Keďže stabilnýcoin USD a dolár má hodnotu 1: 1, emitenti stablecoinov Záloha peniaze svojich klientov na tradičné bankové účty pri emisii ekvivalentnej čiastky USD stablecoin. Emitenti profitujú zo zhromažďovania úrokov generovaných týmito peniazmi, čo pre emitentov stabilných peňazí predstavovalo hlavný zdroj výnosov.

Teraz máme Fed, ktorý znížil svoje referenčné sadzby takmer na nulu, čo znamená, že banky tiež znížia ročný percentuálny výnos na sporiacich účtoch, ktorý sa zhoduje s pohybom Fedu. Emitenti stablecoinov teraz pravdepodobne dostávajú nižší príjem z platenia úrokov. Predstavte si, že ak by sa miera vložených prostriedkov dostala do záporných hodnôt, sporitelia by mohli dokonca musieť zaplatiť bankám za to, aby si svoje peniaze nechali, ako napríklad Európa a Japonsko, a emitenti stabilnýchcoinov by z toho nemali imunitu.

Stablecoiny tu zostávajú a zväčšujú sa

Súčasné prostredie s nízkymi úrokovými sadzbami môže tlačiť na emitentov stabilných coinov, aby sledovali ďalšie zdroje výnosov, napríklad vkladať peniaze klientov do investičných nástrojov s nulovým rizikom, zatiaľ čo niektorí ďalší emitenti môžu začať od používateľov vyberať poplatky, ale to neznamená emitentov stabilných coinov v blízkej dobe končia s podnikaním. Môže to byť aj inak.

Inštitucionálny záujem v stablecoinoch zažíva boom, najmä v oblasti pohybu peňazí, platieb v oblastiach transakcií s cennými papiermi. JP Morgan Coin od JP Morgan sú vynikajúcim príkladom významnej investičnej banky, ktorá chcela využiť technológiu blockchain na umožnenie okamžitého prevodu platieb. Je to však len medzi ich inštitucionálnymi klientmi.

Skutočnosť, že nielen bankoví giganti chcú využívať výhody technológie blockchain, centrálne banky prejavili rastúci záujem. PBOC pracuje na digitálnej podobe jüanu a údajne sa k nemu blíži spustenie. Správy tiež naznačujú, že centrálna banka považuje digitálnu menu za „vhodný nástroj na jej nulovú a negatívnu úrokovú sadzbu“. Fed, ECB, BOE a BOJ medzitým zintenzívnili svoje úsilie v tejto oblasti.

Hoci CBDC a stablecoiny nemusia fungovať rovnakým spôsobom, povedomie centrálnych bánk o blockchaine znamená, ako by táto narušujúca technológia mohla zmeniť spôsob riešenia problémov v praktickejšom prístupe, a práve tam prichádza na rad stablecoin.

DeFi môže byť ďalším jasným bodom pre stablecoin. Vo svetle nedávneho dlhu vo výške 4 mil. USD bublina kvôli poklesu ceny na ETH, ktorý takmer spôsobil núdzové vypnutie MakerDAO, rastie hlas centralizovaného kolaterálu v systéme DeFi.

Paolo Ardoino, CTO v Tether, povedal Coindesk to, "Nemôžete mať algoritmické stablecoiny spoliehajúce sa iba na samotné kryptomeny," Ardoino dodal, že centralizovaný kolaterál v USD by mohol poskytnúť a "bezpečná sada ramien" do ekosystému DeFi.

Pretože sa očakáva, že DeFi bude pokračovať v raste, veríme, že okolo toho bude čoskoro pribúdať konverzácií, a to je to, čo si strážcovia stablecoinu nebudú chcieť nechať ujsť.

Záver

Súčasné prostredie takmer nulových úrokových sadzieb môže emitentov stablecoinov stavať do mierne proaktívnej pozície, pokiaľ ide o správu ich rezerv. To však nemusí byť nevyhnutne zlá vec. Z širšieho hľadiska je stablecoin nevyhnutnou súčasťou širšieho krypto priestoru; jeho význam sa rozširuje a bude tak aj naďalej pokračovať. Ako individuálny investor by stablecoin mohol poskytnúť útočisko v drsných podmienkach trhu. V čase, keď je trh so stabilnými hotovosťami čoraz konkurencieschopnejší, môžu obchodníci a investori preskúmať možnosti, ktoré majú v priestore stabilných peňazí. Spoločnosť OKEx nedávno uviedla 10 najlepších kryptomien na páry USDC, vrátane BTC, LTC, ETH a XRP, k uvedeniu došlo po dosiahnutí trhového stropu USDC prekonaný 680 mil. USD na konci marca, v porovnaní s iba 439 mil. USD vo februári.

Sledujte OKEx dňa:

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map