Čo je trvalá strata v DeFi? Prehľad APM a rizík ťažby likvidity

Vysvetlenie trvalej straty a jej fungovania pri poskytovaní likvidity protokolom DeFi

DeFi alebo decentralizované financovanie je v kryptomene módnym slovom od roku 2019, ale v roku 2020 sa stalo hlavnou témou, pretože protokoly a platformy DeFi zaznamenali zvýšenú popularitu. Ekosystém poháňaný blockchainom Ethereum tiež hral rozhodujúcu úlohu pri oživení záujmu maloobchodu o väčší krypto priestor. V skutočnosti sú to dnes dokonca aj tradičné bankové inštitúcie uznanie potenciál DeFi, zatiaľ čo sme videli, že hodnota aktív viazaných na protokoly DeFi stúpla z 1,2 miliárd dolárov na viac ako 60 miliárd dolárov za posledných 12 mesiacov.

Ľudia, ktorí sú dokonca mierne oboznámení s priestorom DeFi, môžu poznať koncept poskytovania likvidity na získanie pasívneho príjmu alebo výnosu prostredníctvom protokolov DeFi. Takzvané poľnohospodárstvo výnosov – nazývané aj ťažba likvidity – v DeFi bolo jadrom explózie trhu, ktorú viedli protokoly automatizovaného vytvárania trhu. Projekty ako Uniswap, SushiSwap a Balancer sú známe ako decentralizované burzy a spoliehajú sa na také protokoly AMM. Ich platformy umožňujú obchodníkom ľahko zamieňať tokeny úplne decentralizovaným a bezproblémovým spôsobom.

To je možné vďaka takzvaným poskytovateľom likvidity, t. J. Používateľom, ktorí vkladajú na platformu konkrétne kryptomeny, čím zaisťujú likviditu pre ďalšie aktíva, ktoré sa majú vymeniť. LP sú motivovaní vložiť alebo uzamknúť svoje aktíva, pretože získavajú transakčné poplatky generované obchodníkmi zamieňajúcimi tokeny na danej platforme. Z pohľadu LP – tých, ktorí blokujú svoje tokeny do protokolu DeFi – sú transakčné poplatky, ktoré zarobia, ako výnos. Hodnota výťažku kolíše, pretože závisí od využitia a objemu protokolu.

V tomto článku sa nebudeme podrobne venovať tomu, ako poskytovanie likvidity funguje, ale ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si nášho sprievodcu zarábaním pasívnych príjmov pomocou OKEx Earn. Tu vysvetlíme koncept nestálych strát, ktoré je dôležité pochopiť pre používateľov, ktorí už poskytujú likviditu APM, alebo o tom uvažujú..

Aby sme pochopili tento koncept, potrebujeme mať prehľad o tom, ako fungujú fondy likvidity v protokoloch AMM.

Ako fungujú fondy likvidity AMM

Aby si používatelia protokolu založeného na AMM mohli zamieňať tokeny, musia mať k dispozícii zásoby likvidity. Napríklad, ak chce obchodník predať 1 ETH za USDT, musí existovať skupina likvidity, ktorá môže vziať 1 ETH a dať 1 000 USDT (a pre zjednodušenie povedzme, že 1 ETH sa obchoduje za 1 000 USDT a my neuvažujem o poplatkoch) a naopak. S nárastom objemov obchodov rastie aj potreba takejto likvidity, a práve tam prichádzajú tí, ktorí chcú byť LP. Títo používatelia môžu vložiť dve digitálne meny páru – v tomto prípade ETH a USDT – do protokolu príslušné skupiny vo vopred určenom pomere, ktorý je často 50/50.

Napríklad, ak si LP s 10 ETH želá pridať likviditu do fondu ETH / USDT s pomerom 50/50, bude musieť vložiť 10 ETH a 10 000 USDT (stále za predpokladu 1 ETH = 1 000 USDT). Ak združenie, ku ktorému sa zaviažu, má celkovo aktíva v hodnote 100 000 USDT (50 ETH a 50 000 USDT), ich podiel sa bude rovnať 20 000 USDT / 100 000 USDT x 100 = 20%.

Je dôležité uvedomiť si percento podielu LP v danom fonde, pretože keď LP prostredníctvom inteligentnej zmluvy zaviaže alebo vloží svoje aktíva do fondu, automaticky sa im vydajú tokeny LP. Tieto žetóny oprávňujú LP kedykoľvek vybrať svoj podiel na fonde – 20% z fondu v našom príklade vyššie.

Tu vstupuje do hry koncept trvalej straty. Pretože LP majú nárok na svoj podiel na fonde, a nie na konkrétny počet tokenov, sú vystavení ďalšej vrstve rizika – trvalej strate – ak cena ich vložených aktív výrazne vzrastie.

Výpočet trvalej straty

V našom príklade bola cena 1 ETH v tom čase 1 000 USDT, ale povedzme, že sa cena zdvojnásobí a 1 ETH sa začne obchodovať za 2 000 USDT. Keďže je skupina upravovaná algoritmicky, používa na správu aktív vzorec. Najzákladnejším a najbežnejšie používaným je konštantný vzorec produktu, popularizovaný platformou DEX Uniswap.

Zjednodušene povedané, vzorec je nasledovný: ETH likvidita x likvidita tokenu = konštantný produkt


Použitím čísel z nášho príkladu vyššie (50 ETH a 50 000 USDT) sa dostaneme: 50 x 50 000 = 2 500 000

Podobne možno cenu ETH v bazéne získať pomocou tohto vzorca: likvidita tokenov / likvidita ETH = cena ETH

Aplikácia našich príkladov nás dostane: 50 000/50 = 1 000 USDT (t. J. Cena 1 ETH).

Teraz, keď sa cena ETH zmení na 2 000 USDT, môžeme pomocou týchto vzorcov zistiť pomer ETH a USDT držaných v skupine:

  • ETH likvidita = druhá odmocnina (konštantný produkt / cena ETH)
  • Tokenová likvidita = druhá odmocnina (konštantný produkt x cena ETH)

Aplikácia údajov z nášho príkladu tu spolu s novou cenou 2 000 USDT za ETH nás dostane:

  • ETH likvidita = druhá odmocnina (2 500 000/2 000) = ~ 35 355 ETH
  • Likvidita tokenu = druhá odmocnina (2 500 000 x 2 000) = ~ 70 710,6 USDT

Presnosť môžeme potvrdiť pomocou úplne prvej rovnice (likvidita ETH x likvidita tokenu = konštantný produkt), aby sme dosiahli rovnaký konštantný produkt 2 500 000: 35,355 x 70 710,6 = ~ 2 500 000 (t. J. Rovnaké ako náš pôvodný konštantný produkt vyššie).

Preto po zmene ceny, za predpokladu, že všetky ostatné faktory zostanú konštantné, bude mať fond zhruba 35 ETH a 70 710 USDT, v porovnaní s pôvodnými 50 ETH a 50 000 USDT.

Ak si v súčasnosti LP želá vybrať svoje aktíva z fondu, vymení svoje LP tokeny za 20% podiel, ktorý vlastní. Keď vezmeme svoj podiel z aktualizovaných súm každého aktíva v skupine, dostanú 7 ETH (t. J. 20% z 35 ETH) a 14 142 USDT (t. J. 20% z 70 710 USD T)..

Teraz sa celková hodnota vybratých aktív rovná: (7 ETH x 2 000 USDT) + 14 142 USDT = 28 124 USDT.

Keby však používateľ jednoducho držal svojich 10 ETH a 10 000 USDT, namiesto toho, aby tieto aktíva vložil do protokolu DeFi, v skutočnosti by získal viac. Za predpokladu zdvojnásobenia ceny ETH z 1 000 USD na 2 000 USDT, neuložené aktíva používateľa by boli ohodnotené na 30 000 USDT: (10 ETH x 2 000 USDT) + 10 000 USDT = 30 000 USDT.

Tento rozdiel 1 876 USDT, ku ktorému môže dôjsť v dôsledku spôsobu, akým platformy AMM spravujú pomery aktív, je známy ako nestála strata..

Záver

V našom príklade LP stratí takmer 2 000 USDT v procese poskytovania likvidity protokolu DeFi. Aj keď sa tento proces nazýva nestála strata, je mierne zavádzajúci. Význam trvalej straty je v skutočnosti veľmi podobný konceptu nerealizovanej straty. Strata by sa mohla teoreticky zvrátiť (ak LP nestiahne svoje aktíva a cena ETH sa vráti na pôvodnú úroveň), ale neexistuje žiadna záruka toho, že k tomu dôjde.

Akonáhle navyše LP stiahne z protokolu likviditu, nestála strata sa skutočne stane trvalou. V prípade, že LP utrpí neustálu stratu a potom vyberie svoje aktíva, jedinou výhodou poskytnutia likvidity protokolom zostávajú obchodné poplatky, ktoré LP inkasoval, zatiaľ čo tam boli uložené ich aktíva. V nestabilných podmienkach je však nepravdepodobné, že samotný rozdiel bude pokrývať najmä poplatky za býčie zápasy.

Na druhú stranu, zníženie ceny ETH od času, keď bol uložený v skupine, by prinieslo ďalší ETH, čím by sa zvýšila držba ETH poskytovateľa likvidity. Vzhľadom na to, ako stabilná strata funguje, je zabezpečenie likvidity počas medvedieho trhu a jednoduché držanie volatilných aktív počas býčieho trhu obe stratégie, ktoré si zaslúžia zváženie.

Ak máte záujem využiť decentralizovanú burzu alebo zabezpečiť likviditu, môžete začať prieskumom OKEx Swap a Farm DApps na OKExChain..

Nie ste pripravení vstúpiť do DeFi? Začnite tým, že sa naučíte, ako funguje kryptoobchod, a začnite obchodovať na OKEx – noví používatelia môžu získavať odmeny za nákup, vklad a obchodovanie s kryptami.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map