Sprievodca obchodovaním s kryptomenami pre začiatočníkov

Komplexný úvod do obchodovania s bitcoinmi a kryptomenami

Keďže objemy obchodov s celkovým objemom 24 hodín v tomto roku dosahujú priemerne 50 miliárd dolárov a často presahujú 100 miliárd dolárov, trhy s kryptomenami od ich raných rokov významne vzrástli. Medzi účastníkov kryptotrhu dnes patrí zmes maloobchodných a inštitucionálnych obchodníkov a digitálne aktíva – vedené bitcoinmi (BTC) – sa všeobecne považujú za alternatívnu investičnú triedu..

Ak ste na trhoch s kryptomenami nováčikom, táto príručka vás oboznámi so základmi obchodovania s kryptomenami, čo vám umožní začať obchodovať s kryptomenou s istotou.

Úvod do obchodovania: nakúpte nízko, predajte vysoko

Obchodovanie vo svojej podstate spočíva v nákupe a predaji aktíva v snahe dosiahnuť zisk. Zatiaľ čo obchodovanie dnes zahŕňa rôzne, pomerne komplikované nástroje (futures, opcie, swapy atď.) A stratégie (hedging, shorting, arbitraging atď.), Základný princíp nákupu nízkych a vysokých predajov zostáva relevantný po celú dobu.

Primárnym cieľom obchodníka je kúpiť nástroj za určitú cenu a potom ho predať za vyššiu cenu (v prípade, ktorá sa označuje ako dlhý obchod), pričom rozdiel sa dá do vrecka ako zisk. Poradie transakcií sa môže meniť – ako je to v prípade krátkeho obchodu, v ktorom sa obchodník pokúša najskôr predať vysoko a neskôr kúpiť nízko – cieľ je však rovnaký.

Aj keď to teoreticky znie ako jednoduchý koncept, v praxi to spočíva v hodnotení trhovej ceny nástroja a toho, či je v danom okamihu podhodnotený alebo nadhodnotený. Koniec koncov, nástroj môžete predať za vyššiu cenu, iba ak niekto iný verí, že má väčšiu hodnotu, a je ochotný zaň zaplatiť.

Realizované a nerealizované zisky a straty

Vstup do obchodu – či už idete na dlho alebo na krátko – je tiež známy ako zaujatie pozície a môže byť vzrušujúce sledovať, ako vaša pozícia prináša zisk, keď sa trh pohybuje vo váš prospech. Akékoľvek zisky, ktoré oproti svojej pozícii uvidíte, však sú "nerealizované" (taktiež známy ako "papierové zisky"), kým skutočne neopustíte pozíciu. Opustenie pozície znamená buď predaj nástroja, ktorý držíte (proti dlhému obchodu), alebo jeho spätný nákup (proti krátkemu obchodu)..

Napríklad, ak ste počas krachu v marci 2020 kúpili 1 BTC za 5 000 dolárov v očakávaní budúceho zhodnotenia, šli ste skutočne dlho. Ak stále držíte túto mincu, ktorej cena je v súčasnosti zhruba 18 250 dolárov, máte nerealizovaný zisk 13 250 dolárov (t. J. 18 250 – 5 000 dolárov).

Ak však cena bitcoinu v priebehu nasledujúcej hodiny klesne na 17 000 dolárov, zníži sa tiež váš potenciálny zisk na 12 000 dolárov. Tento príklad ukazuje, že váš skutočný zisk bude dosiahnutý iba vtedy, keď predáte túto mincu a opustíte svoju dlhú pozíciu. Do tej doby sa môžete pozerať iba na potenciálne alebo nerealizované zisky.

Podobne vedú k nepriaznivým cenovým pohybom "papierové straty" ktoré sa tiež realizujú, až keď opustíte pozíciu. V obidvoch prípadoch je ako obchodníkovi dôležité pamätať na rozdiel medzi nerealizovanými a realizovanými ziskami a stratami alebo&L. Zisky a straty sú skutočné iba vtedy, keď sú realizované.

Obchodovanie alebo investovanie

Obchodovanie a investovanie sú dve rôzne činnosti, aj keď sú ich ciele trochu zosúladené. Investori aj obchodníci hľadajú zisky, ale ich myslenie, stratégie a záväzky sú veľmi odlišné.

Ak investujete do aktíva, ako je napríklad BTC, zásadne kupujete myšlienku a dokonca aj kultúru, ktorá je za tým. Možno sa zaväzujete držať svoju pozíciu – alebo "hodl" vaše BTC – na roky, ak nie na desaťročia. Naproti tomu, keď obchodujete iba s BTC, nemáte žiadne také záväzky a zaoberáte sa iba krátkodobou trhovou cenou a udalosťami, ktoré ho ovplyvňujú..

Aj keď neexistujú stanovené doby trvania, ktoré by odlišovali obchody od investícií, obchodníci sú všeobecne aktívnejší v kratších časových rámcoch špecifických pre konkrétny cieľ. Napríklad denní obchodníci si držia svoje pozície hodiny za deň, ale skalperi (podmnožina denných obchodníkov) môžu vstúpiť a opustiť pozície v priebehu niekoľkých minút, ak nie sekúnd.

Voľba medzi obchodovaním a investovaním závisí od vašich osobných finančných cieľov a posúdenia ceny, hodnoty a vyhliadok vášho vybraného nástroja z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska.

Porozumenie kryptotrhom

Aj keď obchodovanie nevyhnutne nevyžaduje trh, mať ho má značné výhody. Aj keď teoreticky môžete čokoľvek obchodovať, stačí to kúpiť priamo od predajcu a predať to niekomu inému (povedzme od svojho suseda a potom niekomu známemu), tento scenár nie je škálovateľný.

Trhy, ako sú burzy kryptomien, majú veľa výhod, ale zásadnou výhodou je pravdepodobne schopnosť zabezpečiť likviditu, čo znamená, že obchodníci môžu rýchlo dokončiť súčasné transakcie za pár minút bez toho, aby hľadali alebo čakali na kupujúcich a predávajúcich. Trhová likvidita je pojem, ako ľahko a rýchlo môžete kúpiť alebo predať aktívum za objednávky dostupné na trhu, bez toho, aby váš obchod drasticky ovplyvnil trhovú cenu aktíva.

Všeobecne platí, že likvidné aktívum je také, ktoré mnoho ľudí zaujíma o obchodovanie – čo znamená, že objem obchodovania s týmto aktívom je vysoký a jeho cena sa drasticky nemení od obchodu k obchodu. Trhy, ako sú burzy, zhromažďujú dopyt po danom aktíve na centralizovanom mieste, aby bolo možné ľahšie a rýchlejšie porovnávať kupujúcich a predávajúcich..

Vzhľadom na potrebu likvidity, spoľahlivých cenových indexov, bezpečných transakcií a ďalších funkcií sa takmer všetko obchodovanie s kryptomenami dnes vykonáva na špecializovaných burzách ako OKEx alebo prostredníctvom špecializovaných sprostredkovateľov..

Napríklad s OKEx môžete nakupovať alebo predávať BTC a množstvo ďalších podporovaných kryptomien takmer okamžite, 24 hodín denne a sedem dní v týždni, za veľmi malý poplatok za obchod.

Spot alebo deriváty

Kryptotrhy sa zväčša riadia rovnakými formátmi ako ich tradičné náprotivky a sú rozdelené na spotové a derivátové. Na spotovom trhu môžete okamžite kúpiť alebo predať kryptomenu a získať skutočné mince / žetóny, s ktorými obchodujete. Trh s derivátmi sa zaoberá zmluvami – napríklad futures, opciami a swapmi -, ktoré sledujú alebo odvodzujú ich hodnotu od podkladovej kryptomeny. Obchody zahŕňajúce derivátové zmluvy nie vždy obchodníkovi dodajú skutočné coiny / žetóny.

Deriváty sú svojou povahou sofistikovanejšie obchodné produkty a často zahŕňajú vyššie riziko v porovnaní s spotovým obchodovaním. Aj keď sa táto príručka bude primárne zameriavať na základy spotového obchodovania, väčšina širších princípov je použiteľná aj pri obchodovaní s derivátmi. Môžete sa pozrieť na nášho sprievodcu kryptoderivátmi, kde sa dozviete viac o jednotlivých druhoch a o tom, ako fungujú.

Obchodné páry

Trhy s kryptomenami, rovnako ako tradičné trhy, majú na obchodovanie uvedené rôzne páry (každý predstavuje trh), ktoré sú označené kombináciou tickerov aktív, ako sú BTC / USDT, ETH / BTC alebo LTC / BTC. Každý trhový pár výstižne odkazuje na dve meny. Nie vždy to sú kryptomeny, pretože niektoré burzy podporujú fiatové obchodné páry – to znamená, že sa obchoduje medzi kryptomenou a fiatovou alebo vládou vydanou menou – napríklad BTC / USD, BTC / EUR alebo BTC / GBP. Tieto páry odrážajú kotácie alebo výmenné kurzy. Prvá mena v páre je "základňa" mena a druhá je "citovať" mena.

Obchodné páry sú spôsobom, ako sa často odrážajú ceny kryptomien, najmä na burzách. Napríklad pár BTC / USDT obchodujúci za 18 250 USDT znamená, že 1 BTC sa rovná 18 250 USDT, čo je zhruba 18 250 USD. Podobne ETH / BTC pri 0,03 znamená, že 1 ETH sa rovná 0,03 BTC, čo je v čase písania článku asi 550 dolárov.

Kryptomena

Ako bolo uvedené vyššie, obchodné páry zahŕňajú základnú a kotovanú menu. Zatiaľ čo základnými menami môžu byť na burze ktorékoľvek z uvedených kryptomien, kótované meny sú zvyčajne obmedzenejšie.

V krypto priestore je BTC vedúcou digitálnou menou a je tiež prevládajúcou kótovanou menou v obchodných pároch kryptomeny. Stabilnýcoin Tether (USDT) a popredný altcoin, Ether (ETH), sú ďalšie bežné meny kotácií. OKEx má svoj vlastný platformový token, OKB, ktorý sa tiež používa ako kótovaná kryptomena na burze.

Označené ako Fiat

Páry denominované na burze Fiat sú v porovnaní s pármi denominovanými v kryptomene intuitívnejšie pre obchodníkov, ktorí vyvážia svoje účty v príslušných fiat menách. Napríklad obchodník pôsobiaci v USD môže uprednostniť obchodovanie s BTC / USD alebo ekvivalentnými pármi, aby zistil cenu BTC kótovanú v USD..

Väčšina kryptomien (vrátane OKEx) však používa namiesto skutočných fiat mien stablecoiny na reprezentáciu fiat denominovaných párov. USDT je ​​zďaleka najbežnejšie používaný stabilný kurz USD zameraný na cenu USD, ale medzi ďalšie patria TrueUSD (TUSD), USD Coin (USDC), USDK a ďalšie.

Voľba obchodného páru

Obchodné páry denominované v kryptomene aj v mene fiat majú svoje výhody a nevýhody a váš výber závisí od vašich obchodných cieľov a zámerov..

Napríklad obchodníci, ktorí si chcú udržať a potenciálne zvýšiť svoje držby BTC (bez ohľadu na to, ako kolíše vlastná cena bitcoinu v dennej hodnote fiat), uprednostňujú páry denominované v BTC. Avšak tí, ktorí nakoniec obchodujú s fiat ziskmi a chcú, aby sa ich zisky nezmenili pohybom kurzov meny, sa rozhodnú pre páry v fiat.

Pochopenie trhovej ceny a aktivity

Teraz, keď sme pokryli obchodné páry a kotácie, budeme diskutovať o tom, ako tieto kotácie – čo sú teoreticky trhové ceny – vznikajú.

Ak je pár BTC / USDT kótovaný na 18 000 USDT, znamená to, že trhová sadzba 1 BTC je 18 000 USDT. V skutočnosti – a najmä pri volatilných kryptotrhoch – však ide o veľmi zjednodušený popis ceny 1 BTC, pretože presná kótovaná cena sa môže meniť a nemusí nutne platiť obidvoma spôsobmi (nie vždy nakupovať a predávať za rovnakú cenu).

Toto číslo (18 000 USD) je iba posledná cena, za ktorú sa na trhu uskutočnil obchod, nech už bol akýkoľvek. Aj keď to z technického hľadiska robí trhovú cenu, je veľmi nepravdepodobné, že to bude cena, ktorú skutočne získate na trhu za svoje objednávky na nákup alebo predaj..

Skutočné cenové ponuky dostupné na trhu sú namiesto toho predstavované symbolom "pýta sa" a "ponuky," kde otázky sú predajné objednávky (t. j. chcem predať BTC za danú cenu) a ponuky sú nákupné objednávky (t. j. chcem kúpiť BTC za danú cenu).

Žiadosti a ponuky, tvorcovia a príjemcovia

Ako bolo uvedené vyššie, medzi poslednou obchodovanou cenou a skutočnou trhovou cenou je rozdiel. Posledná závisí od rôznych faktorov, ako je napríklad rozpätie medzi dopytmi a cenovými ponukami a ich hĺbka.

Jednoducho definované, dopyty sú objednávky na predaj a ponuky sú ponuky na nákup, ktoré sú momentálne uvedené na danom trhu (napríklad na OKEx). Každá ponuka a ponuka obsahuje cenu a sumu. Napríklad dopyt môže požadovať nákup 0,5 BTC za cenu 18 000 dolárov za BTC – to znamená, že celková cena objednávky by bola 18 000 x 0,5 BTC = 9 000 dolárov. Podobne môže byť ponuka za 0,25 BTC na 17 500 USD za BTC, čo znamená, že uchádzač je ochotný kúpiť 0,25 BTC za 4 375 USD (t. J. Celková cena objednávky by bola 17 500 USD x 0,25 BTC = 4375 USD).

K dispozícii sú ponuky aj ponuky, ktoré môže prijať alebo vyplniť ktokoľvek na burze (pokiaľ obchodník pred vyplnením dopyt alebo ponuku nezruší). V obidvoch prípadoch však nemusíte vyplniť celú sumu dopytu alebo ponuky. Môžete zvoliť ľubovoľnú čiastku nižšiu a vyššiu, ako je uvedená suma. Pri pohľade na vyššie uvedené príklady dopytu a ponuky by to znamenalo, že by ste mali rozsah od 0,001 BTC (minimálna obchodovateľná suma BTC na OKEx) do 0,5 BTC pre príklad opýtania a 0,001 BTC až 0,25 BTC pre príklad ponuky..

Pri obchodovaní na akomkoľvek trhu máte dve možnosti. Buď môžete vyplniť, alebo "vziať," ktorákoľvek z existujúcich ponúk a ponúk (ako je vysvetlené vyššie) alebo "urobiť" tvoj vlastný. Pritom sa tiež rozhodnete stať sa "tvorca" alebo a "odberateľ," a za vaše objednávky sa v jednotlivých prípadoch účtujú odlišné poplatky. Tvorcovia sú nabádaní k nižším poplatkom, pretože aktívnym navrhovaním obchodov pridávajú na trhy likviditu, zatiaľ čo príjemcovia platia o niečo vyššie poplatky, pretože likviditu odstraňujú plnením a spotrebovaním existujúcich objednávok (t. J. Tých, ktoré navrhujú výrobcovia).

Napríklad, ak sa pozriete na trh BTC / USDT na OKEx a zistíte, že má najnižšiu požiadavku na 18 050 USDT a najvyššiu ponuku na 17 800 USD, znamená to, že najnižšia cena, ktorú je ktokoľvek na OKEx ochotný predať 1 BTC v tom okamihu je 18 050 USDT a najvyššia cena, za ktorú je ktokoľvek ochotný kúpiť 1 BTC, je 17 800 USDT. Môžete sa rozhodnúť, či jednu z týchto objednávok prevezmete, alebo si vytvoríte vlastnú.

Povedzme, že si zvolíte vlastnú požiadavku (t. J. Predajnú objednávku): Ste pripravení predať svoje BTC (akékoľvek sumy) za cenu 17 000 USD za BTC. V takom prípade by sa vaša objednávka na predaj zobrazila na trhu ako najvyššia dopyt, pretože je ešte nižšia ako predtým prevažujúca dopyt, ktorý chcel 17 050 USD za BTC.

Pokiaľ nikto iný nebude predávať BTC s nižšou sadzbou ako vy (17 000 USD za BTC), vaša požiadavka bude prvá na trhu, ktorá bude na trhu vyplnená.

Vzhľadom na to, ako voľné trhy zahŕňajú kupujúcich a predávajúcich, ktorí kótujú požadované ceny – bez ohľadu na to, aké vysoké alebo nízke – sa trh vyrovnáva výberom najnižšej ceny (tj. Predajcov s najnižšou cenou) a najvyšších ponúk (tj. Kupujúcich s najvyššou cenou). ponuky), pretože predstavujú najvýhodnejšie ceny.

Hĺbka a šírenie trhu

Aj keď sú rozhodujúce pre aktivitu na trhu, dopyty a ponuky samy o sebe neodrážajú celkový obraz. Ako už bolo spomenuté vyššie, dopyt alebo ponuka môže byť v akejkoľvek výške, dokonca aj za 0,001 BTC (v čase písania tohto článku zhruba 18 USD).

Ak niekto chce predať iba 0,001 BTC a za predpokladu, že táto požiadavka bola na vrchole trhu (tj. Pretože ponúka v tom čase najnižšiu cenu za 1 BTC na trhu), potom ak sa pokúsite kúpiť viac než 0,001 BTC, automaticky by ste vzali najvyššiu požiadavku; vaša zostávajúca suma objednávky (nad 0,001 BTC) by však bola vo fronte na vyplnenie ďalším najlepším dopytom, kým nebude vaša objednávka dokončená.

Tu je vhodné spomenúť, že vždy bude existovať rozdiel v cene medzi najnižšou a najvyššou ponukou – ako sme videli v príklade vyššie, kde to bolo 17 000 USD za najnižšiu dopyt a 17 800 za najvyššiu ponuku. Tento rozdiel v cene je známy ako trhový alebo bid-ask spread. Bez tohto rozpätia by neexistovali stimuly pre tvorcov trhu, aby poskytovali likviditu prostredníctvom dopytu alebo ponuky, pretože aj oni chcú nakupovať nízko a predávať vysoko. Na vysoko likvidných trhoch je však toto rozpätie veľmi tesné – čo znamená, že medzi nákupnými a predajnými cenami je malý rozdiel – zatiaľ čo trhy s nízkou likviditou majú často širšie spready..

Po pochopení rozpätia ponuky a dopytu si teraz predstavte, či je väčšina dopytov alebo ponúk na trhu pre veľmi malé sumy, povedzme zhruba 0,002 BTC. Vzhľadom na to, ako sú ponuky a ponuky zoradené vzostupne alebo zostupne, sa vaša nákupná alebo predajná cena stáva menej priaznivou, keď prechádzate niektorým zo stĺpcov (dopytov alebo ponúk), pretože rozpätie ponuky a dopytu sa výrazne rozširuje.

Trh BTC / USDT na OKEx zobrazený v našom základnom režime. Zdroj: OKEx

Screenshot vyššie zobrazuje základný spotový dashboard pre trh BTC / USDT na OKEx. Zelené šípky smerujú k sekcii knihy objednávok, kde uvedené dopyty sú červené a ponuky zelené. Všimnite si, ako najnižší dopyt je 17 920,9 USD za BTC, zatiaľ čo najvyšší viditeľný dopyt (je ich tu viac) je 17 927,0 USD za BTC – rozdiel zhruba 6 USDT.

Podobne, zatiaľ čo najvyššia ponuka je 17 920,8 USD za BTC a najnižšia viditeľná ponuka je 17 916,6 USD za BTC, veľkosť týchto ponúk celkovo nespočítava ani 0,5 BTC. To znamená, že predajca s 0,5 BTC alebo viac nakoniec vyplní všetky tieto ponuky a viac, ale cena, ktorú predajca dostane za svoje BTC, sa zníži, keď sa stĺpec cenových ponúk spotrebuje.

Keď sa vrátime k nášmu predchádzajúcemu príkladu s malými objednávkami (po 0,002 BTC), ak by ste chceli na takomto trhu predať 1 BTC, museli by ste prejsť 500 ponúk (po 0,002 BTC) za rôzne kótované ceny, než bude vaša objednávka k dispozícii. úplne vyplnený. To by nevyhnutne malo za následok, že vaša konečná cena objednávky bude menej priaznivá ako najlepšia cena na trhu, keď ste sa pýtali, pretože rozpätie (alebo rozdiel v cene) medzi týmito 500 cenovými ponukami bol široký.

Toto je však zjednodušený príklad toho, čo sa deje na trhu, ktorý nemá dostatočnú hĺbku. Hĺbka trhu je mierou schopnosti trhu vybavovať veľké objednávky bez toho, aby došlo k výraznému posunu v rozpätí ponuky a dopytu.

Pochopenie týchto konceptov je nakoniec kľúčové pre uskutočnenie vašich obchodných stratégií a pre vybavenie vašich objednávok za požadované ceny.

OKEx, ako jedna z najväčších svetových búrz kryptomien z hľadiska objemu obchodovania, má špičkovú likviditu a hĺbku na trhu – a následne veľmi tesné rozpätia, čo vedie k priaznivým obchodným cenám, a to aj pri veľmi veľkých objednávkach.

Objednávajte knihy

Na každej burze sú všetky aktívne ponuky a dopyty na trhu uvedené v knihe objednávok, ktorá sa aktualizuje v reálnom čase a odráža hĺbku trhu a likviditu. K knihám objednávok sú pripojené aj grafy histórie transakcií, ktoré obsahujú zoznam posledných úspešne vykonaných obchodov.

Je však potrebné poznamenať, že ponuky a dopyty, ktoré sa objavia v knihe objednávok, sú obchodníkmi, ktorí ich zverejnili, odvolateľné a nie je zaručené, kým nebudú skutočne vyplnené.

Spoločnosť OKEx umožňuje používateľom prispôsobiť si zobrazenia objednávok dávkovaním objednávok spadajúcich do konkrétnych cenových rozsahov meny ponuky.

Typy obchodných príkazov a ich použitie

Po pokrytí mnohých kľúčových pojmov vyššie sa teraz môžeme sústrediť na zadávanie obchodných pokynov. Zakaždým, keď chcete uskutočniť obchod, musíte odoslať objednávku na trh. Opäť môžete vziať existujúce dopyty a ponuky alebo vytvoriť vlastné.

V závislosti od vašich obchodných cieľov a stratégií môžete na burzách ako OKEx využiť rôzne typy obchodných pokynov. V tejto príručke sa pozrieme na najbežnejšie používané typy objednávok a na to, čo znamenajú pre obchodníkov.

Obmedziť objednávky

Limitná objednávka je najbežnejším typom obchodnej objednávky a je vhodná pre začiatočníkov aj skúsených obchodníkov. Ako už názov napovedá, limitná objednávka vám umožňuje definovať konkrétny cenový limit pre vašu objednávku na nákup alebo predaj a trh sa s ňou vyrovná iba na základe vašej presnej ponuky alebo lepšej ponuky..

Napríklad, ak zadáte limitný nákupný príkaz na 1 BTC na 17 123 dolárov, vyplní sa iba vtedy, ak má trh predajcu, ktorý žiada za 1 BTC 17 123 dolárov alebo menej. Podobne sa limitná objednávka na predaj s rovnakými podrobnosťami vyplní iba vtedy, keď má trh kupujúceho ochotného zaplatiť za váš 1 BTC 17 123 alebo viac dolárov.

Spoločnosť OKEx tiež ponúka pokročilejšiu možnosť limitného príkazu, ktorá sa príznačne nazýva "Pokročilý limitný príkaz," ktorý umožňuje definovať ďalšie parametre alebo podmienky – vrátane "Iba príspevok," "Naplňte alebo zabite" a "Okamžité alebo Zrušiť."

Tieto dodatočné podmienky poskytujú obchodníkom so špecifickými stratégiami väčšiu kontrolu. Umožňujú im odosielať objednávky iba ako tvorcov trhu (tj. Nie príjemcov), zaisťujú, že ich objednávky sú buď úplne vyplnené alebo zabité (na rozdiel od čiastočného naplnenia) alebo sú vyplnené okamžite alebo zrušené (na rozdiel od čakania na príjemcov).

Vzhľadom na to, ako limitované objednávky umožňujú obchodníkom stanoviť si prijateľné minimá, sú to v podstate "ber alebo nechaj tak" ponuky, sú ľahko spravovateľné a umožňujú jednoduchšie výpočty ziskov a strát.

Trhové objednávky

Tam, kde limitné objednávky umožňujú obchodníkom stanoviť si vlastné ceny, aj keď to znamená, že čakajú na vyplnenie pokynov, trhové objednávky sa vyplnia okamžite za akékoľvek sadzby, ktoré je trh ochotný ponúknuť..

Napríklad, ak chcete predať 1 BTC s trhovou objednávkou, burza vašu objednávku vyplní okamžite za najlepšiu dostupnú cenu.

Trhové objednávky sa vzdávajú kontroly nad cenovými špecifikami výmenou za okamžité vykonanie a sú zvýhodňované obchodníkmi, ktorí hľadajú okamžité výmeny, bez ohľadu na odchýlky v cene.

Tu je dôležité poznamenať, že obchodovanie s trhovými príkazmi je extrémne nepravdepodobné, že bude ziskové v kratších časových rámcoch z dôvodu rozpätia ponuky a dopytu. Ak budete neustále nakupovať a predávať za trhové ceny, budete v zásade nakupovať vysoko a nízko a následne stratíte peniaze.

Zastaviť objednávky

Pokročilý typ pokynu, stop príkazy umožňujú obchodníkom definovať podmienky, ako napr "Spúšťacia cena" a "Cena objednávky," ktoré po splnení automaticky zverejňujú objednávky na nákup alebo predaj na trhu. Spoločnosť OKEx podporuje dva typy príkazov na zastavenie, "Podmienené" a "Jeden ruší druhého" alebo OCO stop objednávky.

Aj keď sa začiatočné príkazy na začiatku môžu začiatočníkom zdať ohromne komplikované, sú veľmi užitočné a logické, hneď ako pochopíte ich fungovanie.

Pri zadávaní príkazu na podmienečné zastavenie napríklad začnete definovaním spúšťacej ceny. Ako už názov napovedá, spúšťacia cena je cenová hranica, ktorá spúšťa alebo aktivuje vašu objednávku. Spúšťacia cena však nie je cena, za ktorú bude vykonaná vaša objednávka. Za týmto účelom budete musieť definovať druhý parameter, cenu objednávky, čo je skutočná cena, za ktorú bude vaša objednávka nákupu alebo predaja zaúčtovaná. Prípadne, aby ste zabezpečili okamžité vykonanie, môžete sa tiež rozhodnúť vykonať objednávku za akejkoľvek trhovej ceny, akonáhle je splnená podmienka spúšťacej ceny.

Podmienený stop príkaz na trhu BTC / USDT na OKEx. Zdroj: OKEx

Stop príkaz na OCO funguje rovnakým spôsobom, ale s dvoma množinami podmienok (dve podmienky spúšťania a ceny objednávky), na rozdiel od iba jednej. Tento typ objednávky je užitočný, ak chcete zadávať objednávky pokrývajúce trhové rázy aj poklesy.

Stop príkazu OCO na trhu BTC / USDT na OKEx. Zdroj: OKEx

Napríklad ak sa bitcoin obchoduje za 18 000 dolárov a vaša obchodná stratégia zahŕňa predaj 1 BTC za 19 000 dolárov v prípade rally, alebo jeho predaj za 17 500 dolárov v prípade poklesu, môžete na vykonanie týchto obchodov použiť typ pokynu OCO. Definujete jednu skupinu spúšťacích a objednávkových cien pre zvýšenie a druhú pre pokles. V prípade obchodu s OCO sa vykoná ktorákoľvek z podmienok, ktorá bude splnená skôr, zatiaľ čo druhá bude automaticky zrušená.

Ak vezmeme do úvahy niektoré z konceptov diskutovaných skôr v tejto príručke, môžeme spojiť použitie príkazov s podmieneným zastavením a príkazov na OCO s včasnou realizáciou ziskov, ako aj so znížením rizika včasnou realizáciou strát na vami prijateľných úrovniach..

Aj keď pre používateľov OKEx existuje niekoľko pokročilejších typov objednávok, vyššie uvedené by mali stačiť pre väčšinu začiatočníkov a stredne pokročilých obchodníkov..

Ďalšie kroky: Začnite obchodovať

Účelom tohto sprievodcu je poskytnúť vám užitočný úvod do obchodovania s kryptomenami, po ktorom by ste mali byť schopní začať pozorovať a chápať aktivitu na trhu. Nakoniec sa môžete stať účastníkom trhu – aka, začnete obchodovať a vyskúšate nástroje a stratégie diskutované vyššie.

Poznanie príslušných rizík je však rozhodujúce aj pre začiatočníkov, pretože kryptotrhy sú rizikovejšie a oveľa volatilnejšie ako tradičné trhy. Úspešní obchodníci nemajú vždy pravdu, ale vždy majú plán a stratégie výstupu zosúladené s ich cieľmi a chuťou riskovať.

OKEx má množstvo funkcií zameraných na vzdelávanie a uľahčenie začiatočníkov obchodovania s kryptami. Ak ešte nemáte účet OKEx, zaregistrujte si ho ešte dnes. Môžete tiež spustiť demo obchodovanie – čo znamená, že si môžete vyskúšať obchodovanie na OKEx bez toho, aby ste riskovali stratu akýchkoľvek skutočných peňazí – a pomocou OKEx a vyzvaním ďalších, aby sa pripojili, získať kryptomenu až 80 dolárov.

Postupujte podľa OKEx

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map