Technická analýza kryptomeny 101

Sprievodca technickou analýzou na trhu s kryptomenami pre začiatočníkov

Aj keď sa technická analýza na trhu s kryptomenami môže javiť ako skľučujúca, tento termín jednoducho odkazuje na štúdium údajov z minulého trhu v snahe projektovať budúce pohyby cien. V podstate nám to umožňuje robiť vzdelané dohady o tom, či sa cena digitálneho majetku v budúcnosti zvýši alebo zníži.

V tomto článku stručne vysvetlíme najdôležitejšie nástroje na vykonávanie základných technických analýz v snahe začať vás na vašej ceste k mapovaniu BTC a iných kryptomien a vylepšeniu vašej kryptoobchodnej hry..

Sviečkové grafy

Aj keď existujú rôzne druhy grafov – napríklad čiarové a stĺpcové grafy, sviečkové grafy sú jedným z najúčinnejších..

Sviečkové grafy, ktoré pochádzajú z Japonska pred viac ako storočím, vizuálne zobrazujú veľkosť cenových pohybov v rôznych farbách – často zelená pre pozitívnu sviečku a červená pre negatívnu sviečku.

Každý svietnik zobrazuje štyri dôležité komponenty pre požadovaný časový rámec:

  • Otvorená cena
  • Vysoká cena
  • Nízka cena
  • Zavrieť cenu

Každý svietnik zobrazuje štyri dôležité informácie, s a "dutý" sviečka označujúca zvýšenie ceny

Tieto komponenty poskytujú nielen množstvo užitočných informácií v ľahko čitateľnom a stručnom formáte, ale tiež umožňujú identifikáciu rôznych vzorov svietnikov. Aj keď existuje veľa vzorov svietnikov, ktoré tu nebudeme podrobne popisovať, niektoré jednoduché zahŕňajú vzostupné a medvedie pohlcujúce vzory.

Býčí vzorec pohlcujúceho svietnika, ktorý ukazuje pozitívne telo sviečky "pohltiť" jedna alebo viac predchádzajúcich negatívnych sviečok

Podpora a odpor

Jednou z najjednoduchších a najefektívnejších metód vykonávania technickej analýzy je identifikovať oblasti podpory a odporu – kde sa očakáva, že cena digitálneho majetku prestane klesať, respektíve prestane stúpať.

Pretože trh s kryptomenami predstavuje iba výmenu medzi kupujúcimi a predávajúcimi, je logické, že dopyt po digitálnom aktíve rastie so znižovaním jeho ceny, a naopak – prinajmenšom teoreticky. Tento základný princíp je do značnej miery zodpovedný za vytvorenie oboch úrovní podpory a odporu. Jednoducho povedané, trh má často záujem o kúpu alebo predaj za určitú cenu, čo vytvára úrovne, ktoré je ťažké prekonať.

Cena BTC sa od konca roku 2017 do konca roku 2018 približne šesťkrát odrazila od úrovne horizontálnej podpory, než nakoniec klesla

Pri plánovaní obchodov môže byť užitočné identifikovať kľúčové úrovne podpory a odporu. Napríklad, koľkokrát sa testuje úroveň podpory alebo odporu, tým slabší býva. Hlavný príklad toho je ilustrovaný vyššie – keď cena BTC nakoniec poklesla cez úroveň podpory, ktorá bola v blízkom roku zhruba 6 000 dolárov, v roku 2018.

Trendové čiary

Ďalším základným nástrojom technickej analýzy, ktorý má zásadný význam, je trendová čiara – čo už z názvu vyplýva, je čiara, ktorá sa používa na identifikáciu trendu..

Sledovaním vrcholov alebo spodkov vzorov svietnikov môže technický analytik identifikovať jasný vzostupný alebo medvedí trend ceny kryptomeny a podľa toho upraviť svoju obchodnú stratégiu..

BTC v druhej polovici roku 2019 po dlhšiu dobu klesal, predtým ako pevne prelomil klesajúcu trendovú líniu – ktorá sa recyklovala ako podpora počas krachu trhu vyvolaného COVID v marci 2020

Kĺzavé priemery

Kĺzavé priemery sú populárnym a ľahko použiteľným zaostávajúcim indikátorom, ktorý vyhladzuje volatilitu cien a poskytuje jasnejší obraz o tom, aká je priemerná cena digitálneho aktíva za stanovené časové obdobie.

Existujú dva hlavné typy kĺzavých priemerov:

  • Jednoduché kĺzavé priemery
  • Exponenciálne kĺzavé priemery

Jednoduché kĺzavé priemery používajú aritmetický priemer súboru cien, zatiaľ čo exponenciálne kĺzavé priemery dávajú nedávnej cenovej akcii väčšiu váhu.

Kĺzavé priemery sa môžu použiť samostatne alebo vo vzájomnej súvislosti. Napríklad často používame stuhu exponenciálnych kĺzavých priemerov na štvorhodinovom grafe sviečok v našich každodenných analýzach kryptomeny. Táto stužka sa skladá z ôsmich EMA, ktoré sa pohybujú od 20 do 55 v prírastkoch po päť – to znamená, že trvá priemer z posledných 20 až 55 svietnikov a kladie väčšiu váhu na nedávnu cenovú aktivitu.

Štvorhodinová páska EMA pre BTC pôsobila počas konca roka 2020 mnohokrát ako podpora a jasne identifikovala býčí trend

Na trendových trhoch sa páska EMA môže ukázať ako užitočná, pretože jasne ilustruje, ktorým smerom je trh trendy a kde možno nájsť oblasti podpory alebo odporu..

Relatívny index pevnosti

Posledným nástrojom, o ktorom budeme v tomto článku diskutovať, je index relatívnej sily, ktorý je indikátorom hybnosti, ktorý sa primárne používa na identifikáciu toho, či je alebo nie je kryptomena prekúpená alebo prepredaná. Hodnoty RSI nad 70 tradične naznačujú, že digitálne aktívum je prekúpené a hodnoty pod 30 naznačujú, že je prepredaný.

Pokiaľ však ide o BTC a ďalšie kryptomeny, RSI nemusí byť najspoľahlivejším indikátorom. BTC preukázal, že je náchylný na predĺžené býčie zápasy, pri ktorých sa jeho cena opakovane stáva prekúpenou a často zostáva. Napriek tomu môže byť užitočné zistiť, kedy by mohlo dôjsť k stiahnutiu.

Počas býčieho obdobia BTC v rokoch 2016 – 2017 sa v týždennom časovom rámci opakovane prekúpila kryptomena na poprednom trhu.

Nie ste obchodníkom v OKEx? Naučte sa, ako začať obchodovať!

Postupujte podľa OKEx

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map