Úvod do základov kryptomeny a bitcoinu pre začiatočníkov

Prehľad kľúčových trhových metrík pre bitcoiny a kryptomeny

S rastúcim záujmom inštitucionálnych investorov sa bitcoiny a kryptomeny začali javiť ako alternatívna trieda aktív, pričom ich ceny tento rok dosiahli nové výšky. Výsledná medializácia spojená so zameraním na ceny kryptomien prirodzene pritiahla do vesmíru viac retailových investorov.

Ako to však bolo v priebehu humbuku okolo roku 2017 okolo počiatočnej ponuky mincí, maloobchodníkom sú k dispozícii tisíce kryptoaktív, ktoré sa však výrazne líšia z hľadiska ich skutočnej užitočnosti a prijatia. V tejto príručke sa zameriavame na predstavenie kľúčových metrík a faktorov, ktoré vedú k bitcoinom a sú relevantné pre väčšinu kryptomien, čo umožňuje nováčikom hodnotiť rôzne projekty a protokoly..

Kľúčové metriky, ktoré sme vybrali, sú rozdelené do troch kategórií:

  • Sieťové metriky
  • Metriky projektu
  • Finančné ukazovatele

Sieťové metriky

Tieto metriky označujú stav blockchainovej siete, pokiaľ ide o jej využitie a zabezpečenie, a zahŕňajú štatistiku transakcií, počet adries a ďalšie súvisiace štatistické údaje uvedené nižšie..

Počet transakcií

Počet transakcií meria počet transakcií v sieti blockchain. Vysoké transakcie vo všeobecnosti naznačujú vysoké využitie. Samotné transakcie však nie sú dobrými indikátormi používania siete, pretože iba počty môžu byť nafúknuté s veľmi malými množstvami prenášanými opakovane medzi rovnakými adresami..

Používatelia môžu prezerať transakcie pre akúkoľvek verejnú blockchainovú sieť pomocou webových stránok ako Blockchain.com, Etherscan atď.

Celkový počet transakcií na bitcoinovom blockchaine prekročil 600 miliónov. Zdroj: Blockchain.com

Hodnota transakcie

Táto metrika nám ukazuje celkovú hodnotu vymenenú v blockchainovej sieti za stanovené časové obdobie. Spravidla ide o spoľahlivejšiu metriku ako počet jednoduchých transakcií, ale dá sa nafúknuť aj cyklovaním aktív medzi peňaženkami.

Hodnota transakcie sa získa vynásobením celkového počtu transakcií v období a transakčnej sumy (mince alebo USD) v každej z nich. Napríklad, ak v sieti Ethereum za deň dôjde k 200 transakciám po 100 USD, celková hodnota transakcie bude 200 x 100 USD = 20 000 USD.

Odhadovaná hodnota transakcie bitcoinu nedávno dosiahla historické maximum 10,835 miliardy dolárov. Zdroj: Blockchain.com

Celková hodnota uzamknutá

Metrika popularizovaná boomom DeFi, uzamknutá celková hodnota meria celkovú hodnotu všetkých digitálnych aktív uzamknutých v inteligentnej zmluve. Zvyčajne sa označuje v USD, ETH alebo natívnom tokene protokolu.

TVL je široko používaná metrika na hodnotenie prijatia protokolov DeFi, pretože meria hodnotu aktív vložených používateľmi. K tejto metrike je prístup cez DeFi pulz alebo DeBank.

Podobným spôsobom suma vsadená do blockchainu dôkazu o podiele meria záujem používateľov o protokol v priebehu času a ich ochotu ho podporovať, na rozdiel od obchodovania s natívnym tokenom.

Trh DeFi nedávno dosiahol dôležitý míľnik, pretože jeho celková uzamknutá hodnota presiahla 40 miliárd dolárov. Zdroj: DeFi Pulse

Aktívne adresy

Ako naznačuje názov, táto metrika označuje celkový počet aktívnych adries v sieti blockchain. Všeobecne platí, že čím vyššie je toto číslo, tým viac používateľov má sieť.

Zatiaľ čo jeden subjekt môže obsahovať viac ako jednu adresu, činnosť aktívnych adries sa klasifikuje na adresy odosielania, prijímania a jedinečné adresy a často sa používa ako všeobecný indikátor prijatia a decentralizácie siete..

Tieto metriky je možné zobraziť pomocou poskytovateľov údajov, ako sú Glassnode a prostredníctvom prieskumníkov blockchainu ako Blockchain.com.

V sieti Ethereum je viac ako 135 miliónov jedinečných adries. Zdroj: Etherscan

Transakčné poplatky

Transakčné poplatky platia používatelia siete a zarábajú ich baníci alebo zúčastnené strany. Táto metrika sa zvyčajne označuje v USD alebo v natívnom tokene siete a je tiež prístupná prostredníctvom vyššie uvedených webových stránok.

Je pozoruhodné, že transakčné poplatky majú tendenciu stúpať, keď je blockchainová sieť preťažená, či už je to bitcoin alebo ethereum. Je to tak preto, lebo v obdobiach vysokej aktivity ťažiari prirodzene uprednostňujú transakcie s vyššími poplatkami. V dôsledku toho používatelia ponúkajú vyššie poplatky za overenie svojich transakcií, aby sa tak vyhli dlhým čakacím dobám.

Celkové poplatky za transakcie v bitcoinovej sieti dosiahli vrchol počas humbuku na trhu ICO v roku 2017. Zdroj: Blockchain.com

Hash rate

Hash rate je jedným z najbežnejších ukazovateľov na hodnotenie zdravotného stavu blockchainov overených prácou. Všeobecne platí, že čím viac výpočtového výkonu má sieť PoW, tým vyššia je jeho hodnota hash, tým bezpečnejšia a menšia je pravdepodobnosť 51% útoku..

Blockchainové siete s nízkou hašovacou rýchlosťou sú zraniteľné voči zlým aktérom, ktorí môžu konkurovať existujúcim ťažiarom v sieti a narušiť ich pokusy o overenie nových blokov.

Siete, ktoré obľubujú ťažiari, ako napríklad bitcoin, majú zvyčajne vysoké hodnoty hash. Keď sa noví ťažiari pripoja k sieti, hodnota hash sa zvýši, zatiaľ čo ťažiari zo siete odídu, metrika klesne.

Hašovacia rýchlosť bitcoinovej siete dosiahla 9. februára historické maximum 165 miliónov TH / s. Zdroj: Blockchain.com

Distribúcia a veľké podiely

Od času písania článku, BitInfoCharts ukazuje, že adresy s minimálne 1 000 BTC obsahujú 42,96% celkových BTC v obehu. Všeobecne sú distribučné metriky dobrým indikátorom toho, či je podkladový token alebo minca dostatočne distribuovaný alebo nie, v porovnaní s niekoľkými entitami, ktoré majú kontrolnú ponuku.

Nárast peňaženiek s menšími holdingmi tiež naznačuje rastúci záujem a adopciu maloobchodu.

Existujú tri adresy bitcoinu, ktoré vlastnia 2% z celkovej ponuky bitcoinu. Zdroj: BitInfoCharts

Metriky projektu

Metriky projektu sú svojou povahou kvalitatívne a väčšinou odrážajú víziu a rozvojové ciele tímu stojaceho za protokolom. Medzi kľúčové príklady patrí biela kniha, tímové štruktúry, tokenomika a ďalšie.

Dokumenty k projektu

Čítanie dokumentácie k projektu je pre používateľov nevyhnutné na základné porozumenie protokolu, jeho dizajnu, použiteľnosti a natívnej kryptomene. Pri hodnotení dokumentu by mali používatelia všeobecne zvážiť:

  • Zdôvodnenie a vízia projektu
  • Prípady použitia s jasne definovanými cieľovými zákazníkmi
  • Kľúčové technické vlastnosti projektu, napríklad použitý mechanizmus konsenzu
  • Podrobný plán projektu
  • Tokenomika s využitím a distribúciou tokenov

Okrem bielej knihy o projekte môžu používatelia nájsť zhrnutie projektu v rámci jednej stránky. Technické biele knihy, ktoré sa bežne vyskytujú vo verejných blockchainových protokoloch, umožňujú používateľom získať podrobné technické pochopenie projektu.

Tím

Predtým, ako zvážite investovanie, je dôležité sa dozvedieť o zakladateľoch a tíme, ktorý stojí za projektom. Transparentnosť, kvalifikácia a predchádzajúce skúsenosti sú zjavnými faktormi, ktoré treba hľadať.

Webové stránky a kanály sociálnych médií

Správna webová stránka spojená s aktívnou prítomnosťou na sociálnych sieťach je dobrým indikátorom popularity projektu. Kanály ako Telegram a Discord sú tiež vynikajúce pre to, aby sa stali súčasťou komunity a pozorne sledovali projekt z hľadiska komunikácie a pokroku tímu..

Github príspevky

Github je webová stránka, na ktorej môžu používatelia sledovať pokrok vo vývoji. Počet predložených záväzkov je bežnou metrikou na sledovanie projektu.

Používatelia sa môžu obrátiť na server Github Stars, kde sa dozvedia viac o kľúčových vývojároch a návrhoch v projekte kryptomeny. Prispievatelia, ktorí získajú najviac hviezdičiek, sú zvyčajne kľúčovými vývojármi protokolu a úložiská s najväčšími hviezdami sú kľúčové návrhy prerokované medzi komunitou vývojárov.

Tokenomika

Tokenomika v bielej knihe projektu odráža navrhovaný distribučný mechanizmus a ekonomiku tokenu projektu. Niektoré z kľúčových štatistík zahŕňajú celkovú ponuku, mieru vydávania, akékoľvek záväzky spätného odkúpenia a pridelenie tokenov tímu projektu a pokladnici..

Ak je väčšina tokenov pridelená zakladateľom a pokladnici, s cenou tokenu možno ľahko manipulovať a projekt bude pre používateľov riskantnou investíciou. Ak im však bude pridelených príliš málo, nemusí byť dostatok zdrojov ani stimulov na rozvoj ekosystému.

Finančné ukazovatele

Finančné metriky sa týkajú štatistík, ako sú trhová kapitalizácia, likvidita a údaje o dodávkach tokenov.

Trhová kapitalizácia

Trhová kapitalizácia predstavuje celkovú sieťovú hodnotu kryptomeny a počíta sa vynásobením aktuálnej ceny obežnou ponukou tokenu. Táto metrika sa často používa na odhad rastového potenciálu kryptomeny.

Väčšina najlepších zoznamov mincí, napríklad ten, ktorý je na ňom CoinGecko, sú zoradené z hľadiska trhovej kapitalizácie a v čase písania článku sú Bitcoin a Ethereum na prvých dvoch miestach.

Trhová kapitalizácia bitcoinu dosiahla po prvýkrát 14. februára 900 miliárd dolárov. Zdroj: CoinGecko

Likvidita a objem obchodov

Likvidita predstavuje to, ako ľahko sa dá kryptomena na trhu kúpiť a predať. Likviditu kryptomeny je možné posúdiť pomocou faktorov, ako je 24-hodinový objem obchodovania, počet obchodných párov dostupných na trhu a počet aktívnych adries, ktoré sú držiteľom tokenu..

Tether (USDT) je v čase písania článku najčastejšie obchodovanou kryptomenou. Zdroj: CoinGecko

Mechanizmus zásobovania

Maximálna dodávka, obehová a celková dodávka sú kľúčové metriky v mechanizme dodávania tokenu. Maximálna zásoba zahŕňa všetky tokeny, ktoré sú v obehu, ako aj tie, ktoré ešte len majú byť vydané.

Obehová ponuka sa týka počtu mincí alebo žetónov, ktoré sú verejne dostupné a obchodujú na trhu. Štatistiky dodávok sú jadrom väčšiny modelov oceňovania cien a diskusií.

Bitcoin má obežnú zásobu 18 630 100. Zdroj: CoinGecko

Rizikové faktory

Kryptopriestor je vysoko rizikovým prostredím kvôli množstvu výziev, od technických výpadkov až po regulačné obmedzenia a ďalšie bezpečnostné riziká, ktoré si musia používatelia plne uvedomiť..

Právne / regulačné riziká

Kryptomeny môžu podliehať regulačným alebo právnym rizikám v závislosti od ich mechanizmu vydávania tokenov a / alebo prevádzkových jurisdikcií. Napríklad, ak sa tokeny vydávajú prostredníctvom počiatočnej ponuky mincí v Spojených štátoch, môže pre tokeny hroziť potenciálny súdny spor zo strany Komisie pre cenné papiere v USA za neregistrované ponuky cenných papierov..

Nedávnym príkladom regulačných rizík, ktorým kryptové projekty čelia, je Ripple. Spoločnosť, ktorá stojí za šiestou najväčšou kryptomenou, XRP, bola nedávno obvinená americkou komisiou SEC za jej neregistrovanú ponuku cenných papierov v hodnote 1,3 miliárd dolárov v roku 2013.

Inteligentné zmluvy / bezpečnostné riziká

Bez ohľadu na víziu a pokrok projektu sú bezpečnostné udalosti trvalou hrozbou a môžu viesť k strate finančných prostriedkov. Vzhľadom na to, ako môžu vývojári kód ľahko plagovať, by používatelia mali venovať pozornosť projektom, ktoré boli nezávisle skontrolované bezpečnostnými firmami.

Zraniteľnosti inteligentných zmlúv, ako sú útoky na rýchle pôžičky, naďalej prevládajú na trhu s decentralizovaným financovaním a v roku 2021 doteraz spôsobili straty 48 miliónov dolárov.

Obchodné riziká

Pre protokoly kryptomeny predstavuje konkurenčné prostredie ich konkrétnych prípadov použitia pre používateľov obchodné riziko. Napríklad tokeny predstavujúce decentralizovanú kryptoburzu čelia konkurencii iných, možno etablovanejších decentralizovaných búrz a tradičných finančných inštitúcií. Ďalším príkladom by mohli byť platobné tokeny, kde čelia konkurencii tradičných platobných gigantov, ako je PayPal.

Záverečné myšlienky

Bitcoiny a ďalšie kryptomeny si v poslednom období býčích zápasov získavajú na popularite medzi maloobchodníkmi. Používatelia by si však mali pamätať na inherentné riziká a pri hodnotení nových a existujúcich projektov zohľadniť niektoré z vyššie popísaných metrík základnej analýzy..

Používatelia so záujmom o obchodovanie si môžu tiež prečítať nášho podrobného sprievodcu obchodovaním s kryptomenami, ktorý im pomôže začať, a zaregistrovať si účet na OKEx, aby získali 10 dolárov.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map