Vysvetlenie blockchainu, vysvetlenie: Zdroj informácií vo svete DeFi

Transparentnosť a spoľahlivosť informácií o cenách sú rozhodujúce pre používateľov, ktorí chcú efektívne obchodovať s kryptomenami na burzách a decentralizovaných finančných platformách. Takáto transparentnosť môže byť zabezpečená pomocou blockchainových Oracle, ktoré umožňujú poskytovateľom údajov tretích strán dodávať informácie o cenách v reálnom čase protokolom DeFi.

V pokračujúcom úsilí spoločnosti OKEx podporovať rast ekosystému DeFi sme spustili verejné Oracle založené na štandarde Open Oracle. Tento článok poskytuje komplexný prehľad o blockchainových Oracle a ich úlohách pri podpore vývoja DeFi.

Čo sú blockchainové Oracle?

Blockchainy a inteligentné zmluvy nemôžu získať prístup k údajom zvonka svojich príslušných sietí. Na vykonanie inteligentnej zmluvy na blockchaine je často nevyhnutné získať prístup k relevantným informáciám z vonkajšieho sveta, pretože samotný blockchain nedokáže zaznamenať cenu tokenu, informácie o počasí mesta alebo iné užitočné údaje bez zdroja. To je miesto, kde vstupujú do hry blockchainové Oracle.

Blockchain oracles sú služby tretích strán, ktoré umožňujú inteligentným zmluvám prijímať externé informácie zvonka blockchainu.

Ako fungujú blockchainové OracleÚloha blockchainového Oracle. Zdroj obrázku: 3commas.io

Samotné veštby nie sú zdrojmi údajov. Namiesto toho sú to vrstvy na zisťovanie a overovanie skutočných udalostí a na odosielanie týchto informácií do inteligentných zmlúv. Ak sa zadané informácie zhodujú s preddefinovanou podmienkou vykonania inteligentnej zmluvy, vykonávanie inteligentnej zmluvy sa spustí na blockchaine.

Rôzne typy blockchainových Oracle

Blockchainové Oracle sa dajú charakterizovať v troch rozmeroch:

  • Zdroj informácií, či už je to softvér alebo hardvér.
  • Smer informácií, či už prichádzajúci alebo odchádzajúci.
  • Miera dôveryhodnosti, či už je centralizovaná alebo decentralizovaná.

Zdroj informácií

Softvérové ​​spoločnosti spracúvajú informácie z online zdrojov, ako sú webové stránky, databázy a servery. Tieto veštby extrahujú príslušné informácie a vložia ich do inteligentnej zmluvy. Informácie o letoch v reálnom čase, výmenné kurzy a ceny digitálnych aktív sú najbežnejšími údajmi spracovávanými softvérovými príkazmi.

Na druhej strane hardvérové ​​Oracle prijíma informácie z fyzických zdrojov a prevádza ich na digitálne hodnoty, ktorým môžu rozumieť inteligentné zmluvy. Medzi tieto fyzické zdroje patria snímače a snímače čiarových kódov. Bežnými prípadmi použitia sú dodávateľské reťazce, keď hardvérové ​​Oracle extrahuje stav tovaru zo senzora a prenáša tieto informácie do inteligentnej zmluvy.

Smer informácií

Prichádzajúci príkazy poskytujú informácie inteligentným zmluvám z externých zdrojov. Napríklad veštec prenáša záznamy teploty pomocou senzora (t. J. Externého zdroja) do inteligentnej zmluvy.

Externé veštby umožňujú inteligentným zmluvám posielať informácie do vonkajšieho sveta. Bežným príkladom je financovanie vkladov. Keď používateľ vloží prostriedky na adresu peňaženky kryptomeny, inteligentná zmluva odošle potvrdzujúcu správu o vklade poskytovateľovi peňaženky. Potom poskytovateľ peňaženky po prijatí správy aktualizuje zostatok kryptomeny používateľa.

Stupeň dôvery

Centralizované veštby dostávajú informácie od jedného poskytovateľa údajov alebo skupiny poskytovateľov údajov kontrolovaných jedinou entitou. To vyvoláva obavy z toho, že existuje jediný bod zlyhania – vďaka ktorému sú centralizované veráty menej odolné voči hackerom a zraniteľnostiam.

Decentralizované veštby získavajú informácie od viacerých poskytovateľov údajov a prenášajú ich do inteligentných zmlúv. V porovnaní s centralizovanými veštidlami sa decentralizované veštice spoliehajú na viac zdrojov – čo zvyšuje spoľahlivosť informácií poskytovaných inteligentným zmluvám.

Blockchainové predsudky v DeFi

Decentralizované financovanie zaznamenalo v roku 2020 pozoruhodný rast, pričom celková hodnota sa udržala na približne 4,58 miliárd dolárov, od 12. augusta.

Tokeny Oracle si získali popularitu v komunite DeFi vďaka potenciálu tokenov prekonať návratnosť investícií BTC v roku 2020. Decentralizovaní poskytovatelia Oracle, Chainlink (LINK) a Band Protocol (BAND), majú skúsený medziročná návratnosť 452%, respektíve 3 296%, doposiaľ v roku 2020 – v porovnaní s návratnosťou bitcoinu od začiatku roku 65%.

Blockchainové veštby hrali pri vývoji DeFi inštrumentálnu úlohu, pretože zvyšujú spoľahlivosť a presnosť dát v rôznych protokoloch DeFi. Rôzne protokoly DeFi spustili cenové ponuky s cieľom ponúknuť používateľom transparentné údaje o cenách. Napríklad protokol peňažného trhu Zlúčenina oznámil v auguste jej decentralizovaný cenový Oracle, Open Price Feed. V OPF môžu reportéri cien – napríklad burzy kryptomien, protokoly DeFi a OTC obchodné stoly – predkladať údaje o obchodovaní s maržami a cenami za požičiavanie pomocou známeho verejného kľúča. Používatelia môžu načítať nahlásené údaje o cenách pomocou prístupu k verejnému API reportérov cien. Cenový Oracle je decentralizovaný, pretože zadávanie a prístup k cenovým údajom je možné vykonávať bez použitia infraštruktúry zloženého protokolu.

Rastúca popularita decentralizovaných Oracle platform – predovšetkým Chainlink – podporila nedávny rast DeFi. Spoločnosť Chainlink ponúka decentralizované firmy, ktoré získavajú a poskytujú finančné údaje o derivátoch a pôžičkách. Napríklad Chainlink tvrdil jeho prízraky načítali údaje o viac ako 90% objemu predvolených nastavení požičiavania derivátov medzi verejnými blockchainmi. Tieto údaje preberajú poskytovatelia derivátov DeFi, ako sú Synthetix, Nexus Mutual a MCDEX.

Spoliehaním sa na decentralizované platformy Oracle môžu protokoly DeFi ušetriť čas a zdroje a zároveň podporovať inovácie v iných oblastiach decentralizovaného financovania..

Budúcnosť blockchainových veštcov

Zatiaľ čo reťazce blockchainu slúžia ako most medzi blockchainmi a externými poskytovateľmi údajov, bezpečnosť zostáva kľúčovým problémom pri skúmaní toho, či blockchainové reťazce môžu alebo nemôžu ísť do hlavného prúdu.

Pretože sú blockchainové Oracle vylúčené z konsenzuálnych mechanizmov blockchainu, nie sú chránené bezpečnostnými mechanizmami uvedeného blockchainu. Toto urobilo z blockchainu oracles cieľ pre hackerov, ktorí chcú využiť chyby v tvorbe cien, čo dokazujú bezpečnostné incidenty Synthetix a bZx.

Útok typu man-in-the-middle, pri ktorom zlomyseľný aktér získa prístup k toku údajov medzi Oracle a inteligentnou zmluvou, je ďalším bezpečnostná hrozba pre blockchainové Oracle. Herec potom upraví alebo sfalšuje údaje, čo zníži kvalitu údajov poskytovanú reťazcami blockchain.

Bez blockchainových orákul majú inteligentné zmluvy obmedzené prípady použitia – pretože sa môžu spoliehať iba na informácie vo svojich vlastných blockchainových sieťach. Zázraky umožňujú spojenie medzi inteligentnými zmluvami a externými poskytovateľmi údajov, čo zvyšuje spoľahlivosť a transparentnosť údajov decentralizovaných finančných protokolov. Výsledkom je, že blockchainové veštby slúžia ako most medzi protokolmi DeFi a spoľahlivými externými poskytovateľmi údajov.

Postupujte podľa OKEx

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map