Využitie blockchainových orácles a DeFi: Je na trhu hype alebo substancia?

Nárast vešteckých tokenov a ich úloha na trhu DeFi

Spolu s výbuchom záujmu o decentralizované financovanie alebo DeFi je jedným z najväčších, aj keď pokojnejších, kryptomien úspešných príbehov roku 2020 blockchainový orákulum. Blockchain Oracle je všeobecne služba, ktorá umožňuje inteligentným zmluvám – t. J. Programovateľným zmluvám založeným na blockchaine – prístup k údajom, ktoré nie sú uložené v blockchaine. Tieto údaje môžu byť cena aktíva, výsledky volieb, informácie o dodávateľskom reťazci alebo dokonca to, ktorý tím vyhral futbalový zápas.

Aj keď existuje značný optimizmus v tom, ako inteligentné zmluvy premenia mnoho priemyselných odvetví, bez spoľahlivého zdroja údajov mimo reťazca je ich užitočnosť výrazne obmedzená. V kryptografických kruhoch je tento problém ťažko nový. Jeho úspešné riešenie je však zásadné, ak má mať blockchain a technológia inteligentných kontraktov taký vplyv, aký veľa z nich ver sú schopní.

V tomto článku sa spoločnosť OKEx Insights zameriava na nárast služieb blockchain Oracle a na rýchlo rastúce trhové kapitalizácie platforiem, ktoré ich poskytujú. Aj keď je určite dopyt po decentralizovaných službách Oracle, uvažujeme o tom, či je to skutočné využitie alebo iba špekulácie, ktoré zvyšujú ceny tokenov Oracle Platform – konkrétne Chainlink’s LINK, BandChain’s BAND, Nest Protocol’s NEST a Tellor’s TRB.

Rok veštby?

Teraz s kombinovanou trhovou kapitalizáciou sa blíži k 6 miliardám dolárov, kryptomeny pochádzajúce z aplikácií Oracle Service patria v dnešnom priemysle k tým najviac hovoreným. Vďaka tomu, že za posledných 12 mesiacov napumpoval viac ako 600%, token LINKlink, ktorý je lídrom na trhu, v súčasnosti zaujíma piate miesto z hľadiska trhového stropu na stránke porovnávania kryptomien CoinGecko.

Konkurenčné protokoly Oracle, ktoré boli spustené na trh nedávno, zaznamenali podobné problémy. Hniezda NEST, BAND a TRB vzrástla len za posledných 30 dní o približne 90%, 170% a 240%. S tým, čo sa javí ako takmer každý projekt, ktorý tvrdí, že vyriešil problém blockchainového Oracle s nárastom meteorických cien, je zrejmé, že myšlienka blockchainových Oracle sa zameriava na kryptoinvestujúcu verejnosť.

Stručná história problému s Oracle

Už dávno pred zrodom kryptomeny bola niekomu jasná užitočnosť inteligentných zmlúv. Písanie v roku 1996, vizionársky kryptograf a právny vedec Nick Szabo vymyslel termín. Inteligentné zmluvy definoval ako "súbor sľubov špecifikovaný v digitálnej podobe vrátane protokolov, v rámci ktorých zmluvné strany tieto sľuby plnia."

Rovnako ako Szabo, aj tvorca bitcoinu (BTC) uznal úlohu, ktorú by mohli hrať inteligentné zmluvy v budúcej decentralizovanej ekonomike. V roku 2010 spoznal kryptograf a prvý vývojár bitcoinov Gavin Andresen funkcie kódované do bitcoinu, ktoré potom boli neaktívne. Keď Andresen spýtal sa Satoshi Nakamoto o uvedených funkciách odpovedali:

„Dizajn podporuje obrovskú škálu možných typov transakcií, ktoré som navrhol pred rokmi. Podmienené transakcie, viazané zmluvy, arbitráž tretích strán, podpis viacerých strán atď. Ak sa bitcoiny uchytia vo veľkom, budú to veci, ktoré budeme chcieť v budúcnosti preskúmať, ale všetky museli byť navrhnuté na začiatku, aby uistite sa, že by to bolo možné neskôr. “

O niekoľko rokov neskôr ďalší skorý vývojár bitcoinov zdôraznil budúci význam inteligentných zmlúv. Keď už hovoríme o Bitcoin 2012 Londýn, Mike Hearn uviedol niekoľko príkladov, v ktorých by programovateľné peniaze mohli zvýšiť efektívnosť a znížiť riziko v rôznych procesoch. Zahŕňali automatické vysporiadanie závetu, predaj vozidla bez toho, aby bol sprostredkovateľ alebo predajca fyzicky prítomný, a na veľkú radosť davu budúci finančný systém, v ktorom inteligentné zmluvy nahradili dôveryhodné tretie strany – konkrétne banky.

Zatiaľ čo Hearnov príklad dedičstva určite používal istý druh Oracle (v prípade dedkovho smrti by sa inteligentná zmluva odvolávala na národný register úmrtí), mnohé nuansy, ktoré by dominovali v neskoršej diskusii, zostali neadresné. Dostali by sa však do popredia okolo spustenia Etherea v roku 2015.

The Éterický papier uznal potrebu Oracle pri poskytovaní neblokovaných údajov blockchainovým aplikáciám. Postúpila však, že „dôveryhodný zdroj je stále potrebný“ na poskytovanie informácií, ktoré nie sú pôvodné v žiadnom blockchaine.

Ako je vysvetlené v článkoch poprední vývojári v tom čase – rovnako ako spoluzakladateľ spoločnosti Ethereum, Vitalik Buterin – spoliehanie sa na takýto zdroj informácií by bolo spojené s bezpečnostnými problémami. Medzi obavy patril potenciál jediného Oracle, ktorý by konal zlomyseľne pre finančný zisk, alebo skutočnosť, že decentralizované aplikácie prestanú fungovať, ak by zdroj údajov ukončil svoju službu.

Z diskusie vyplynulo niekoľko počiatočných snáh o vyriešenie problému Oracle. Boli medzi nimi Reality.eth, Orisi a Counterparty – rovnako ako skorá iterácia Chainlink, aj keď sa navrhované riešenie materskej spoločnosti SmartContract.com spoliehalo na centralizované zdroje údajov poskytovať údaje blockchainovým aplikáciám až o niekoľko rokov neskôr.

V roku 2017 začal SmartContract.com pracovať na decentralizovanej službe Oracle, ktorá bude slúžiť ako most medzi blockchainmi a svetom mimo nich. Spoločnosť získala v počiatočnej ponuke mincí v septembri 2017 32 miliónov dolárov na financovanie vývoja toho, z čoho sa stane Chainlink. Mainnet Chainlink, ktorý bol postavený na sieti Ethereum, bol uvedený do života v júni 2019. Jeho následný úspech inšpiroval ďalšie projekty Oracle, vrátane spomínaných BandChain, Nest Protocol a Tellor.

Vyriešenie problému s Oracle je veľká vec

Veľká časť potenciálu platforiem inteligentných zmlúv, ako je Ethereum, sa spolieha na dostupnosť dôveryhodných údajov z vonkajšieho sveta. Napríklad trh s predikciami cien je málo užitočný, ak cenové vstupy neodrážajú realitu.

Ethereum a jeho cieľ podporovať celý rad decentralizovaných aplikácií prilákali v roku 2017 nesmierne špekulácie. Investori sa nahromadili na trh inšpirovaní sľubmi o budúcnosti, v ktorej inteligentné zmluvy umožnia sprostredkovanie bezplatných služieb zdieľania jázd, automatizované poistné produkty a nemenné dodávky. -reťazcové údaje. Cena Etheru (ETH) bola 14. januára 2017 iba 9,70 USD. Presne o rok neskôr dosiahol vrchol okolo 1 470 dolárov za mincu.

Tento rast cien ešte viac podporil a prinajmenšom čiastočne súvisel s vierou investorov v budúcu užitočnosť Ethereum. Bol to boom fundraisingu prostredníctvom počiatočných ponúk mincí, ktorý sa všeobecne označuje ako bublina ICO z roku 2017. Ak bude Ethereum domovom decentralizovaných aplikácií budúcnosti, vývoj takýchto platforiem si vyžadoval financovanie. Výmenou za financovanie danej platformy – často s ETH, ktorá ďalej zvyšovala dopyt po minciach – dostali investori žetóny tejto platformy. Mnoho ICO bolo pravdepodobne motivovaných hlavne špekuláciami investorov o tom, že cena tokenu stúpa, ako sa príslušná platforma vyvíjala v priebehu času.

Keďže záujem o ICO vyvrcholil v roku 2017, investori vložili peniaze do takmer každého projektu s bielou knihou zameranou na módne slová a nejakou veľkolepou decentralizovanou víziou zajtrajška. Ako sa ukázalo, veľa z nich projekty zlyhali už v nasledujúcom roku.

Ako v septembri 2018 zdôraznil John Adler, bývalý vývojár softvérovej spoločnosti ConsenSys zameranej na Ethereum, na zabezpečenie použiteľnosti blockchainu s inteligentným kontraktom je potrebná adekvátna technológia škálovania – takáto platforma by našla iba spoľahlivé služby Oracle skutočná užitočnosť. Bez dôveryhodného zdroja údajov mimo reťazca by sa použitie inteligentnej zmluvy obmedzilo na aplikácie vyžadujúce iba informácie o konkrétnom blockchaine, na ktorom bola aplikácia postavená..

Keďže spoločnosť Ethereum ťažko fungovala vo veľkom rozsahu, poskytla riešenie problému Oracle a bola silne nafúknutá špekuláciami s ICO, cena Etheru sa zrútila o 94% za 11 mesiacov od maxima v januári 2017. Je zrejmé, že základná hodnota platformy sa nezhodovala s nafúknutou trhovou cenou ETH. Samotný nárast však preukázal, že trh videl veľkú hodnotu v tom, čo si Ethereum stanovilo dosiahnuť, aj keď nebol pripravený ho dodať v roku 2017.

Je zrejmé, že dôveryhodné Oracle, ktoré sú schopné poskytnúť zdroj spoľahlivých údajov bez neoprávnenej manipulácie, budú súčasťou vývoja kryptomeny. Vďaka sérii projektov, ktoré majú v súčasnosti poskytovať práve toto, sa zdá, že technológia inteligentných kontraktov urobila ďalší krok k skutočnému použitiu, ktoré inšpirovalo veľa špekulácií z roku 2017.

Prípady použitia Oracle rýchlo nájdu

Kryptomeny spojené s Oracle nie sú jedinými projektmi, ktoré v posledných mesiacoch dostali obrovský príliv kapitálu. Rastie tiež využitie aplikácií DeFi, postavených na inteligentných blockchainoch s podporou kontraktov. Na začiatku roku 2020 bolo v takzvaných aplikáciách DeFi len 681 miliónov dolárov. Rýchly posun vpred o osem mesiacov a celkový súčet, podľa DeFi Pulse, dosiahol historické maximum asi 6,8 miliárd dolárov.

Nárast vešteckých tokenov a používanie DeFi sú, samozrejme, spojené. DeFi sa spolieha na údaje o cenách z rôznych trhov. Keďže tieto údaje o cenách nie sú k dispozícii na samotných blockchainoch, musia sa získavať odkiaľkoľvek. Niektoré decentralizované finančné aplikácie si problém s Oracle vybrali sami a iné túto úlohu zverili externým poskytovateľom Oracle „middleware“, ako sú Chainlink a ďalší..

Táto skorá aplikácia decentralizovaných orákul určite prispieva k nedávnemu cenovému výkonu takzvaných Oracle tokenov, ako sú LINK, BAND, TRB a ďalšie. Napríklad LINK, sa používa platiť jednak mimoreťazcové dátové kanály, jednak slúžiť ako záruka pre tých, ktorí poskytujú údaje, aby sa zabezpečila kvalita informácií a spoľahlivosť informačných kanálov. Ak chce projekt použiť predzvesť Chainlink, potrebuje prístup k LINK tokenom.

Podobne BandChain používa svoje vlastný natívny token, BAND, ako kolaterál, ako platobný prostriedok a ako súčasť svojho modelu riadenia. Tellor’s Tribute Token, TRB, sa tiež používa na platby poskytovateľom údajov a vkladajú ho ťažiari, čo poskytuje základ pre jeho vlastný bezpečnostný model. Zvýšené využívanie týchto služieb by preto malo viesť k zvýšeniu cien natívnych tokenov protokolov.

Zhoduje sa užitočnosť s trhovými stropmi?

Zatiaľ čo DeFi dnes poskytuje dominantný prípad použitia služieb blockchain oracle, trhová kapitalizácia týchto dvoch výklenkov naznačuje, že ceny nie sú založené na samotnom súčasnom použití. Napríklad spoločnosť Chainlink zaznamenala za svoj pomerne krátky čas existencie svoj vlastný trhový strop, ktorý sa zvýšil na viac ako 7,4 miliárd dolárov, pričom vrchol dosiahol začiatkom tohto mesiaca – čo je číslo väčšie ako takmer 7 miliárd dolárov uzavretých v inteligentných zmluvách DeFi dnes..

Bližší pohľad na sieť Chainlink ukazuje, že existuje jasný dopyt po jej službách Oracle. Chainlink Oracle Reputation podrobne popisuje nedávnu aktivitu uzlov v sieti a zvýrazní, ktoré dátové kanály sú aktívne, ako aj úlohy, ktoré dokončili.

Aj keď sú niektoré uzly Chainlink určite aktívne, dostupné dátové kanály z tých uzlov, ktoré dokončili úlohy za posledných sedem dní, poskytujú výlučne ceny aktív. To naznačuje, že použitie mimo DeFi v súčasnosti takmer neexistuje a že skutočné použitie tokenov LINK pre nespeculatívne účely sa stále veľmi spolieha na použitie aplikácií DeFi..

Medzitým, analýza BandChain naznačuje, že skutočné použitie siete je ešte menej významným faktorom nedávneho vývoja ceny jej vlastného tokenu. Zo 79 celkových zdrojov dát, ktoré v súčasnosti fungujú, sa takmer všetky zaoberajú cenami aktív. Zatiaľ sa zdá, že existujú kanály pre obidve počasie a let údajov, v tejto počiatočnej fáze projektu existuje len veľmi málo sieťových aktivít týkajúcich sa akýchkoľvek zdrojov údajov vrátane informačných kanálov cien. Špekulácie o budúcom použití – alebo cene – pásma BAND v súčasnosti zjavne prekonávajú skutočnú užitočnosť.

Nasledujúci graf ukazujúci cenu LINKu v priebehu času strašne pripomína mnoho kryptomien z konca roku 2017. Zatiaľ čo v predchádzajúcom behu býkov mal určite hrať svoju úlohu zásadný vývoj a využitie, rýchle zhodnotenie cien na konci roku 2017 bolo výsledkom čistej špekulácie..

Cena LINKu, 9. novembra 2017 – 24. augusta 2020. Zdroj: CoinGecko

Dnes zaznamenávajú Oracle služby podobný nárast. Rovnako ako boom ICO priniesol ETH skutočný prípad použitia, poskytuje DeFi užitočnosť Oracle službám. Avšak s trhovou kapitalizáciou Oracle projektov pohodlne prevyšujúcich kombinovanú hodnotu uzamknutú v inteligentných zmluvách DeFi sa zdá, že špekulácie predbehli skutočné využitie.

Riziká DeFi sú riziká Oracle

Priláka komplikované požičiavanie a požičiavanie stratégií, ktoré generujú zisky pre tých dôvtipných a bohatých, aby ich mohli efektívne nasadiť, počet používateľov DeFi naďalej rastie. Veľkú časť nedávnej expanzie odvetvia možno pripísať takzvanému „výnosovému poľnohospodárstvu“.

Ako už bolo spomenuté, DeFi v súčasnosti poskytuje dominantné použitie pre Oracle Services ako Chainlink. Kým iná aplikácia technológie inteligentných zmlúv nezíska rovnakú úroveň záujmu, ďalšie používanie služieb Oracle si vyžaduje ďalšie používanie služby DeFi..

To však neznamená, že nebude existovať budúci dopyt z iných priemyselných odvetví. Keď o tom hovoril zakladateľ spoločnosti Chainlink, Sergej Nazarov ETH Denver tento rok sa zmienil o aplikáciách ako decentralizované poistenie, o ktorých obyvatelia jedného dňa poskytnú údaje. Pretože však väčšina prezentácie bola pevne zameraná na DeFi – a takmer všetky súčasné informačné kanály poskytujúce ceny rôznych aktív – je zrejmé, kde je dnes dominantný trh spoločnosti Chainlink.

Aj keď je rast finančných prostriedkov uzamknutých v aplikáciách DeFi určite dobrou správou pre služby Oracle, tento sektor nie je bez rizika. Ak sa zbavíme skutočnosti, že neskúsení používatelia môžu utrpieť veľké straty, samotné inteligentné zmluvy sú lukratívnym cieľom pre hackerov. Každý z nich môže potenciálne zamknúť milióny dolárov, existuje jednoznačný stimul na nájdenie slabých miest v kóde.

Nejde iba o teoretický vektor útoku. Inteligentné zmluvy DeFi boli využívaný predtým, a riziká sú natoľko závažné, aby ich spoluzakladateľ spoločnosti Ethereum varoval používateľov. Keď už hovoríme o Laure Shin’s Nespútaný podcast v júli Buterin odporučil, aby používatelia nepodcenili nebezpečenstvo. Ďalej sa vyjadril k budúcnosti výnosového poľnohospodárstva:

“Je to krátkodobá vec.” Akonáhle lákadlá zmiznú, môžete ľahko vidieť, že miera výnosov klesne späť takmer na nula percent. “

Ešte nedávno Buterin tweetoval podobné obavy:

Spolu s potenciálne klesajúcimi výnosmi a rizikom zneužitia inteligentných zmlúv by sa spoločnosť DeFi mohla stať cieľom regulačných orgánov. Pretože je DeFi ešte len v začiatkoch a predstavuje radikálne nový súbor rizík, finančné regulačné orgány budú určite uvažovať o spôsoboch ochrany investorov. Pri príliš horlivom tlaku na tento sektor by mohlo dôjsť k výraznému poklesu záujmu – ako to bolo v prípade nasledujúcich ICO regulačné preskúmanie. To by tiež dočasne poškodilo hodnotový návrh tých, ktorí našli nástroj, ktorý slúži aplikáciám DeFi.

Repríza z roku 2017? Partnerstvá, zoznamy, humbuk

Zdá sa, že veľa súčasného vzrušenia okolo služieb Oracle je poháňané významnými oznámeniami. V čase písania tohto článku spoločnosť Chainlink údajne partnerský s 258 rôznymi entitami, ktoré pracujú v rôznych priemyselných odvetviach – od videohier až po nehnuteľnosti. V zozname sú zahrnuté názvy domácností, ako sú Google Cloud, SWIFT a Intel niekoľko kórejských bánk a dcérska spoločnosť Deutsche Telekom v oblasti IT, T-Systems.

Azda najpozoruhodnejším z tých, ktorí sa údajne zaujímajú o Chainlink, je nedávno spustená sieť Blockchain Services Network (BSN) v Číne. Vyhlásené prostredníctvom tlačovej správy koncom júna bude možné v dohode vidieť, že spoločnosť Chainlink oracles poskytuje údaje členom BSN. Medzi zakladateľov tejto služby patrí Čínske štátne informačné centrum, China Mobile, China UnionPay a Red Date Technologies.

Historicky správy týkajúce sa vzťahu Číny s blockchainom spôsobili neistotu a optimizmus v priemysle kryptomien. Nedávny príklad pochádza z roku 2019. Čínsky prezident Si Ťin-pching ohlasovanie podpory blockchain technológie spôsobil, že sa kombinovaná kapitalizácia kryptotrhu zvýšila v priebehu niekoľkých dní o viac ako 23%. Správy, že čínsky blockchainový priemysel sa teraz zaujíma o Chainlink, sa pravdepodobne podieľajú na raste cien blockchain Oracle.

Aj keď je to menej pôsobivé, zdá sa, že vývoj v iných službách blockchain oracle vyvoláva aj špekulácie. Sequoia Capital-backed Band Protocol – spoločnosť stojaca za BandChain – videla cenu svojej BAND token pumpy po svojom zaradení ako ponuka počiatočnej výmeny o Binance v roku 2019 a jej doplnok k Coinbase Pro v auguste 2020. Coinbase tiež pridala údaje o cenách NEST v júli a poskytla ďalšie dôveryhodnosť viere, že služby Oracle sú alebo budú pre blockchainový ekosystém životne dôležité..

Keďže je poháňaný čiastočne rastúcim zoznamom vysoko postavených partnerstiev, nie je to len cenový graf LINK, ktorý má podobnosti s chodom Etheru v roku 2017. Február 2017 spustenie aliancie Enterprise Ethereum and následné oznámenia o členstve Zdalo sa, že naštartovala vlnu špekulácií o jeho budúcom použití, ktoré v kombinácii s využitím majetku pri financovaní ICO pomohlo ETH dostať na svoje historické maximum.

Vlastná cena LINKu zaznamenala podobné zisky okolo oznámení. 13. júna 2019 – v deň, keď spoločnosť Chainlink tweetovala pridanie služby Google Cloud ako partnera pre ekosystém – cena LINKu vzrástla o viac ako 65% a za pár hodín stúpla z 1,13 USD na 1,87 USD.

Problémy s mierkou a výroky éteru

Problémy s mierkou, ktoré obmedzili použitie Etherea v roku 2017, sú stále aktuálne aj dnes. Ceny plynu – teda poplatky za transakcie v sieti Ethereum – v súčasnosti stúpajú. Podľa Ethgasstation.info, Samotný Chainlink je teraz ôsmym najväčším používateľom plynu na Etherea. Používatelia služieb Oracle Chainlink len za august údajne utratili takmer 1 milión dolárov za transakčné poplatky.

Ak vysoko postavené partnerstvá spoločnosti Chainlink vyústia do väčšieho využívania siete, zvýšené požiadavky na plyn spôsobia, že poplatky za éter budú ešte vyššie. Kým nebude implementované riešenie problému škálovania, získavanie údajov z decentralizovaných orákul na báze etherea môže byť neúmerne nákladné a môže v konečnom dôsledku obmedziť prijatie.

Škálovanie je jednou z najnaliehavejších tém v priemysle kryptomien. Tento problém vyrieši očakávaný upgrade siete Ethereum na verziu Ethereum 2.0. Ako však Buterin spomenul na Unchained, sharding – prielom, ktorého cieľom je radikálne zvýšiť celkovú kapacitu transakcií siete Ethereum – nie je súčasťou fázy 0 aktualizácie. Namiesto toho sa očakáva v neskoršej fáze generálnej opravy siete.

To znamená, že existujú ďalšie snahy o rozšírenie siete v prácach. Druhá vrstva, alebo takzvaná vrstva 2, technológie ako Optimistické súhrny a ZK-Rollups presunúť niektoré údaje o transakciách mimo reťazca. Pri vysvetľovaní koncepcií začiatkom tohto roka Buterin optimisticky uviedol, že tieto vylepšenia by mali umožniť spoločnosti Ethereum spracovať viac ako 1 000 transakcií za sekundu, a to ešte predtým, ako bude funkčné rozdelenie spustené. Vážny nárast oproti 15 transakcií za sekundu v súčasnosti možné, by také implementácie mali umožniť sieti podporovať väčší počet inteligentných zmlúv bez toho, aby to viedlo k zvýšeniu poplatkov za transakcie. To tiež zvýši základnú hodnotu tých, ktorí im slúžia.

Konkurencia v priestore blockchain oracle

Explózia záujmu o DeFi tento rok priniesla nielen prípad použitia pre Chainlink, ale inšpirovala aj vytvorenie ďalších služieb Oracle. Vývojári čoraz viac hľadajú vlastné riešenia problému s blockchainovým Oracle.

Popredná aplikácia DeFi Compound pracuje na svojom Otvorte informačný kanál cien už viac ako rok. OPF začal fungovať v auguste 2020, pričom Coinbase Pro a Uniswap rýchlo poskytovali správy o cenách.

V tom istom mesiaci spustila spoločnosť OKEx aj svoje vlastné Oracle. Na základe štandardu OPF má služba za cieľ pridať ďalší zdroj spoľahlivých údajov o cenách, ktoré môžu používať aplikácie Compound a ďalšie aplikácie DeFi.

Pri riešení otázky, či konsenzuálne systémy Oracle, ako sú Chainlink, BandChain a ďalšie, môžu konkurovať ťažkým váham v priemysle poskytujúcim podobné údaje, tím za Oracle Oracle uviedol:

"Rôzne typy údajov pochádzajú z rôznych zdrojov údajov a ako také sa objaví široká škála typov a poskytovateľov Oracle. Dôveryhodnosť týchto Oracle sa bude líšiť – miera presnosti ich údajov a doby prevádzkyschopnosti.

„Oracle’s Oracle bude najdôveryhodnejším pre údaje o trhu OKEx. To znamená, že žiadny iný veštec nemôže zaručiť, že pozná ceny našich mnohých trhov lepšie ako my. Služby ako Chainlink môžu naďalej existovať ako metóda agregácie menej spoľahlivých údajov alebo ich poskytovania zálohy v prípade prerušenia služby. Okrem toho môžu dátové typy s nejasnými zdrojmi pravdy slúžiť aj konsenzuálne systémy Oracle, ako je Chainlink (napr. Koľko psov dnes žije v New Yorku?)."

Blockchainové Oracle: Veľa humbuku, ale obrovský potenciál

Je zrejmé, že služby blockchain Oracle majú v určitej podobe alebo podobe budúcnosť. Bez externých údajov je užitočnosť inteligentných kontraktov obmedzená na tie aplikácie, ktoré sa spoliehajú iba na on-chain dáta. Rastúci sektor DeFi už dal prípad existujúcim platformám Oracle. Budúce prijatie inteligentnej kontraktačnej technológie by malo nakoniec vytvoriť obrovský dopyt po Oracle službách aj z iných priemyselných odvetví.

Pri výmene e-mailov so spoločnosťou OKEx Insights spoluzakladateľ spoločnosti Tellor, Michael Zemrose, usúdil, že trh ešte len začína chápať, akú úlohu budú hrať Oracle pri šírení technológie inteligentných zmlúv:

„Myslím si, že rok 2020 bol rokom, v ktorom sa väčšina ľudí prvýkrát dozvedela o veštidlách a ich význame v zabezpečení inteligentných zmlúv ako kľúčovej súčasti kryptoštruktúry. Je logické, že trh tejto hodnote rozumie. “

Jednoznačne však existujú problémy so súčasnými riešeniami. Rastúce ceny zemného plynu v éteri a inherentné riziká samotnej spoločnosti DeFi môžu viesť spoločnosti Oracle k boju o prípad použitia, kým sa nedosiahne škálovanie alebo kým nebudú k dispozícii ďalšie aplikácie pre služby Oracle. Je pravda, že Band Protocol nedávno uviedol na trh svoj BandChain Kozmický blockchain, konkrétne do "vyhnúť sa obavám z preťaženia" na ethereum, podľa generálny riaditeľ projektu. To ho ochráni pred zvyšovaním cien plynu, ale nie pred náhle klesajúcim trhom DeFi.

Aj tie najväčšie projekty DeFi, ako sú Compound a Maker, vyvíjajú svoje vlastné riešenia problému Oracle. Medzitým obrovské priemyselné mená ako OKEx a Coinbase teraz poskytujú svoje údaje priamo decentralizovaným aplikáciám prostredníctvom otvoreného informačného kanála spoločnosti Compound. Vzhľadom na podstatne nižšiu cenu dát sa môžu tie projekty, ktoré v súčasnosti poskytujú poskytovateľom blockchainového „middleware“ základnú hodnotu, jednoducho rozhodnúť pre lacnejšiu alternatívu..

Ako už bolo spomenuté vyššie uvedeným tímom OKEx Oracle, existujú určité obmedzenia, pokiaľ ide o druh dátových kryptoburz, ktoré môžu poskytovať. Aj keď ich ceny zvyšujú bezpečnosť a spoľahlivosť aplikácií DeFi, nefinančné údaje pre nich nie sú k dispozícii. Úsilie ako Chainlink’s, ktorého cieľom je zjednodušiť používanie nefinančných údajov s blockchainovými systémami, môže mať výhodu, keď sa využitie inteligentných zmlúv rozšíri do ďalších priemyselných odvetví.

Znížením technickej prekážky vstupu pre používanie inteligentnej kontraktačnej technológie tieto projekty uľahčujú vývojárom vytvárať inovatívne aplikácie iné ako DeFi bez toho, aby sa sami ujali problému Oracle. To by mohlo viesť k vlne inteligentného prijímania zmlúv v mnohých priemyselných odvetviach, čo by poskytlo nový trh pre služby Oracle, ktoré znižujú závislosť od centralizovaných referenčných bodov údajov..

Orákulum v určitej podobe alebo podobe určite umožní rozšírenie odvetvia kryptomien do nových vzrušujúcich oblastí. Rýchly rast cien tokenov protokolu Oracle, ako sú LINK, BAND a TRB, však naznačuje, že ide skôr o očakávanie budúcej užitočnosti než súčasného použitia, čo je v súčasnosti inšpiratívnou investíciou..

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map