Pasívne zárobky v kryptomene: požičiavanie DeFi a účasť v ekonomike s nulovým úrokom

Kryptovanie a požičiavanie DeFi

Vypuknutie COVID-19 malo výrazný dopad na globálnu ekonomiku. Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS), ktorý monitoruje úrokové sadzby centrálnej banky v 39 ekonomikách, uviedol, že 29 z nich mal znížiť ich sadzby vírus sa začal šíriť v januári 2020.

Zatiaľ čo Federálny rezervný systém USA znižoval úrokové sadzby na nulu v marci výnosy splatností štátnych dlhopisov na celom svete rýchlo klesli, pričom niekoľko z nich oficiálne vstúpilo do eurozóny záporná úroková sadzba rozsah.

Globálny záujemSúčasné úrokové sadzby centrálnych bánk. Zdroj: globálne sadzby, OKEx

Klesajúce výnosy majú zásadný vplyv na tých, ktorí hľadajú pasívny príjem prostredníctvom úspor, pretože kapitál na parkovanie v bankách nedodáva veľa spôsobom návratov. Šetriči zvyčajne kupovali dlhopisy, vložené peniaze na sporiace účty alebo priamo požičané peniaze na úrok. Avšak s ubúdajúcimi tradičnými príležitosťami má kryptopriestor potenciál objaviť sa so životaschopnými alternatívami, ktoré získajú trakciu a všeobecne podporia širšie prijatie digitálnych aktív..

V tomto článku predstavuje OKEx Insights požičiavanie a stávkovanie kryptomien ako ponuky, ktoré môžu potenciálne prilákať nových používateľov hľadajúcich pasívne výnosy a zvýšiť globálne prijatie digitálnych aktív a finančných systémov založených na blockchaine..

Možnosti pasívneho príjmu v kryptopriestore

Bitcoin (BTC) popularizoval koncept byť vlastnou bankou. Zatiaľ čo BTC vydláždil cestu pre rozpoznávanie digitálnych aktív ako takých, iným, novším protokolom sa podarilo diverzifikovať prípady použitia kryptomien a uľahčiť celé ekosystémy. Jedným z nich je decentralizované financovanie (DeFi) priestor, postavený na vrchole Ethereum (ETH) sieť.

DeFi v podstate predstavuje širokú kategóriu finančných aplikácií postavených na verejných blockchainoch. Kombinuje protokoly, tokeny a inteligentné zmluvy, aby poskytla finančnú dostupnosť jednotlivcom (väčšinou) bez potreby tradičných bankových kanálov..

Niektoré zo služieb, ktoré sa v súčasnosti ponúkajú v priestore DeFi, zahŕňajú spracovanie platieb, depozitné služby, zabezpečené pôžičky a pôžičky / pôžičky. Vzhľadom na decentralizovanú povahu týchto finančných služieb a produktov majú za cieľ byť bez povolení (ktokoľvek ich môže používať), transparentné a odolné voči cenzúre. Použitie technológie blockchain a inteligentných zmlúv tiež významne znižuje riziko protistrany.

Zatiaľ čo požičiavanie vašich kryptomien v rámci ekosystému DeFi je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako využiť svoje mince a žetóny na pasívny príjem, stávkovanie je ďalšou metódou, najmä pre tých, ktorí sú technicky zdatní a chcú sa podieľať na udržiavaní blockchainových sietí, ktoré používajú..

Vytyčovanie je proces aktívnej účasti na overovaní transakcií na a Proof-of-Stake (PoS) blockchain. Na rozdiel od typických Protokol Proof-of-Work (PoW) (podobne ako bitcoiny), v mechanizme konsenzu PoS, držitelia minimálneho požadovaného zostatku konkrétnej kryptomeny môžu overovať transakcie a získavať za to odmeny.

V súčasnosti podľa Vkladanie odmien dát, existuje 14 protokolov PoS, ktoré podporujú stávkovanie, so sieťovou hodnotou viac ako 100 miliónov dolárov.

Vysvetlenie pôžičiek DeFi

Rovnako ako v prípade tradičných financií, pôžičky zostávajú najjednoduchšou metódou pasívneho zarábania v krypto priestore. Služby DeFi, ktoré podporujú požičiavanie a požičiavanie, umožňujú investorom dosahovať stabilné výnosy využívajúce svoje digitálne aktíva namiesto toho, aby ich nechali nečinné v peňaženkách.

DeFi ako to fungujeAko funguje DeFi. Zdroj: FT

Podľa štatistík poskytnutých používateľom DeFi Pulse, celková hodnota zamknutá – alebo zadržaná – v aplikáciách DeFi v súčasnosti predstavuje 1,01 miliárd dolárov, z čoho 769,9 milióna dolárov, teda viac ako 75 percent, je zamknutých v pôžičkových službách.

Hodnota uzamknutá v DeFiCelková hodnota (USD) uzamknutá v úverových aplikáciách. Zdroj: DeFi Pulse

Tvorca, popredná úverová platforma v sieti Ethereum, predstavuje takmer 70 percent z celkovej hodnoty uzamknutej v oblasti pôžičiek DeFi. Inteligentná zmluva MakerDAO umožňuje používateľom požičať si DAI, stabilnýcoin viazaný na 1 $, oproti ETH v hodnote 1,50 $ ako kolaterál. Systém výrobcu to nazýva Collateralized Debt Position (CDP). Používatelia môžu tiež vložiť svoje DAI a získať DAI Savings Rate (DSR) pomocou samostatnej služby s názvom Oasis Save.

Zatiaľ čo Maker je jedinečný vo svojej mechanike, najmä pokiaľ ide o udržiavanie kolíka 1 DAI = $ 1, iné decentralizované výpožičné platformy ako Zlúčenina umožňujú tradičnejšie skúsenosti, pri ktorých veritelia začnú získavať úroky hneď, ako ich kapitál vstúpi do združenia.

Na väčšine platforiem sa úrokové sadzby úverov a pôžičiek určujú algoritmicky podľa ponuky a dopytu. Ak sa požičia veľké množstvo finančných prostriedkov v skupine, úrokové sadzby sa primerane zvýšia, a tým sa zníži dopyt po pôžičkách a prilákajú vklady používateľov na doplnenie skupiny. Naopak, keď sa zníži použitie finančných prostriedkov, úroková sadzba sa zníži s cieľom stimulovať dopyt.

úrokové sadzby pôžičiek DeFiPožičiavanie úrokových sadzieb pre vybrané platformy DeFi od 8. júna. Zdroj: Defirate

Ako ukazuje graf vyššie, veľkoobjemové platformy na poskytovanie pôžičiek DeFi majú vysoký dopyt po stabilných kryptomenách, na rozdiel od bitcoinov a Ethereum (ETH) kvôli ich volatilite. Zatiaľ čo najvyššia sadzba sa v čase písania tohto článku pohybuje okolo 8,58 percenta, v poslednej dobe došlo k všeobecnému poklesu úrokových sadzieb DeFi..

Len minulý štvrťrok, Fulcrum, ponúkala napríklad úrokovú sadzbu 14,33 percenta na pôžičkách DAI, zatiaľ čo spoločnosť Compound ponúkala zhruba 8,5 percenta. Zvýšenie sadzieb bolo výsledkom rozsiahlych pôžičiek a následného nedostatku finančných prostriedkov.

V súčasnosti je najvýnosnejším protokolom o požičiavaní DeFi Nuo, ponuka 8,58 percenta ročne za USD coiny (USDC). Medzitým dosahujú pôžičky DAI najvyššie výnosy od spoločnosti Fulcrum, po ktorej nasledujú dYdX.

V porovnaní s tradičnými bankovými úrokmi ponúkajú pôžičkové projekty DeFi oveľa vyššie výnosy pasívneho príjmu, najmä pre vyspelé krajiny. Nie sú však bez svojich jedinečných výziev a príležitostí, ktoré je potrebné prekonať a realizovať skôr, ako sa dá očakávať adopcia.

Výzvy a príležitosti pre požičiavanie DeFi

Aj keď projekty DeFi ponúkajú atraktívne zdroje pasívneho príjmu, stále existujú nedostatok alkoholuidentita a ešte nie sú z hľadiska bezpečnosti úplne pripravení na boj. Protokoly ako napr lendf.me a bZx boli nedávno predmetom závažných bezpečnostných výpadkov, narušenie dôvery na trhu.

Projekty DeFi navyše nie sú bez prekážok vstupu – najskôr musia byť používatelia kúpiť podporovanú kryptomenu, zvyčajne používajú tradičný bankový účet a burzu, skôr ako budú môcť využívať decentralizované platformy založené iba na kryptomene.

Avšak nedávne prepätie v stablecoinoch, vyvolaných finančnými a geopolitickými krízami na celom svete, naznačuje posun k digitálnym aktívam ako takým potenciál sa realizuje. Vedľajším produktom tohto disku je záujem o možnosti pasívneho príjmu spojené so stablecoinami, ktoré môžu používateľov priviesť k službám a produktom DeFi..

Nakoniec, pri ďalšom prechode na digitálnu ekonomiku produkty DeFi pravdepodobne prilákajú používateľov a potenciálne zlepšia mieru prijatia a prijatia kryptomeny po celom svete..

Vkladanie odmien ako pasívny príjem

Vkladanie je ďalšou populárnou cestou k pasívnemu príjmu v kryptopriestore. Táto metóda je zameraná na získanie väčšej pozornosti, pretože Ethereum, druhá najväčšia kryptomena podľa trhového stropu, sa neskôr v tomto roku presunie k protokolu proof-of-stake (proof-of-stake)..

Ak chcete zarábať vkladové odmeny / zárobky na blockchaine PoS, musíte "kôl" svoje mince (zvyčajne akúkoľvek sumu) buď ich uzamknutím do peňaženky alebo predplatením výmena, ktorá podporuje stávkovanie. Vkladaním mincí sa zúčastňujete validácie blokov (podobne ako v ťažiari robia pre bitcoin) a ako odmenu získate stanovené percento svojho vkladu.

Zatiaľ čo prechod ETH na PoS je veľmi očakávaný, medzi najlepších 30 kryptomien patrí niekoľko blockchainov, ktoré už podporujú stávkové odmeny, napríklad EOS, Tezos (XTZ), Kozmos (ATOM) a Pomlčka (DASH).

Vkladanie trhových kapacítVkladaná trhová kapitalizácia & Zamknuté v stávkovej hodnote. Zdroj: Vkladanie odmien

Vzhľadom na to, že stávkovanie je staršie ako produkty DeFi, je celkový trhový podiel stávkovania viac ako 18,5 miliárd dolárov, pričom v stávkach je viac ako 9,9 miliárd dolárov od 4. júna, podľa Vkladanie odmien údaje. To je takmer 10-krát viac ako hodnota uzamknutá v DeFi, ktorá stojí na hodnote 1,01 miliárd dolárov v čase písania tohto článku.

Pokiaľ však ide o stávkové odmeny, rôzne mince ponúkajú rôzne výnosy, ako ukazuje nasledujúca tabuľka.

sadzby stávkových odmienVybrané odmeny za vklad PoS. Zdroj: Vkladanie odmien

Vkladové odmeny sa na prvý pohľad zdajú veľmi atraktívne v porovnaní s úrokovými sadzbami pôžičiek DeFi. S tým však súvisia aj inherentné riziká, najmä preto, že budete vkladať mince, ktoré sú cenovo veľmi nestabilné, a dokonca sa za tieto mince vyplatia aj vaše odmeny, čo zvyšuje ďalšie riziko v prípade prepadu trhu..

Navyše, keď sa nové mince razia, ich ponuka sa zriedi, čo vedie k inflácii, ktorá tiež ovplyvňuje skutočné výnosy, ktoré získate (odráža to upravené výnosy v grafe vyššie).

Aj keď je bezpečnejšie vsadiť mince s väčšími trhovými stropmi a nízkou volatilitou, ich výnosy sú zvyčajne oveľa nižšie ako výnosy ponúkané spoločnosťami s malou kapitalizáciou, ale riskantnejšie mince – ako je uvedené v scenároch diskutovaných nižšie.

Prehľad výkonnosti najpopulárnejších vkladacích mincí

Pozreli sme sa bližšie na niektoré z najpopulárnejších mincí na vymeranie, aby sme preskúmali ich výkonnosť za posledný rok. Výnosy sa počítajú na základe denného zloženia s 365 obdobiami ročne.

Tezos má mieru stávkovej odmeny 5,7 ročného percentuálneho výnosu (APY). Pred rokom bola cena XTZ 1,58 USD. Ak by investor vložil do XTZ 1 000 dolárov, kúpil by 630,99 XTZ tokenov. Po jednom roku, na základe APY, by počet mincí v peňaženke investora bol 667,89 – v hodnote 1 799,54 USD, pretože cena XTZ vzrástla na 2,69 USD.

Na základe týchto čísel by investor sledoval ročný zisk 79,9 percenta. Nastalo však obdobie, keď trh upadol, okolo októbra 2019, a celková hodnota podielov XTZ tohto investora bola iba 488,38 dolárov – stratili 511,62 dolárov.

Ako je zrejmé z nižšie uvedeného grafu, zmeny ceny tokenu určujú celú návratnosť tejto investície. Príjmy z vkladu by sa prejavili až v záverečných fázach investície z dôvodu zloženého úroku.

Výkon XTZČistý zisk z vkladu XTZ na 1 rok. Zdroj: OKEx

Na druhej strane, niektoré tokeny, napríklad IOST, majú veľmi vysoké vkladové odmeny. IOST ponúka 10,35 percenta APY, je však vysoko volatilný a za posledný rok prudko oslabil.

Ak by investor pred rokom vložil 1 000 dolárov, keď cena IOST bola 0,013688 dolárov, získal by 73 077 žetónov IOST. Po jednom roku by sa počet mincí nahromadil na 80 999, ale mali by hodnotu iba 361,09 USD, pretože cena IOST klesla na 0,004458 USD.

Tento scenár predstavuje pre investora čistú ročnú stratu 64 percent, aj keď percento stávkových odmien bolo veľmi vysoké a atraktívne.

IOST stávky na výkon1-ročný čistý zisk z vkladu IOST. Zdroj: OKEx

Zatiaľ čo vyššie uvedené príklady demonštrujú inherentné riziká, stávkovanie zostáva atraktívne pre tých, ktorí hľadajú pasívny príjem, a je ním jednoduchšie vysvetliť používateľom mimo kryptomeny, ktorí to môžu porovnať s dividendami z akcií.

Na opačnej strane, kritici veria, že stávky znižujú likviditu trhu, pretože to podporuje "zamykanie" mince, ktoré sa potom stiahnu z trhu, a môžu tiež brániť použitiu decentralizovaných aplikácií, ktoré sú súčasťou DeFi.

Cesta vpred, Ethereum a zvýšená kontrola

Ďalším veľkým míľnikom stakingu a DeFi je nadchádzajúca aktualizácia Ethereum. Ich protokol PoS je už aktívny v sieti testnet a Ethereum 2.0 validátori môžu očakávať, že zarobte medzi 4,6 až 10,3 APY ako odmeny za vsadenie.

História zostatku ETHVkladanie odmien Ethereum 2.0 na testnet. Zdroj: Beaconcha.in

Pre Ethereum 2.0 však musíte mať aspoň 32 ETH, aby ste mohli spustiť uzol alebo stávku validátora. Preto pozorujeme rastúci záujem o akumuláciu ETH v očakávaní prechodu siete na PoS.

Cao Yin, zakladajúci partner nadácie Digital Renaissance Foundation, vyjadril optimizmus ohľadne prechodu siete na PoS a jej dopadu na cenu ETH. Pre OKEx Insights povedal:

“Vytyčovanie môže mať veľký vplyv na cenu Etherea.” Videli sme veľké projekty Staking, ako je Tezos, z hľadiska ceny dosiahli veľmi dobré výsledky. Mechanizmus stávkovania redukuje veľké množstvo žetónov v obehu.

Odhadujeme, že niekoľko miliónov ETH bude uzamknutých v rôznych stávkových uzloch, čo bude mať významný vplyv na ponuku na trhu. V najjednoduchšom zmysle ekonomiky ponuky a dopytu, s klesajúcou ponukou a zvyšujúcim sa dopytom, by cena ETH mala stúpať. “

So zavedením podpory stávkovania ETH sa tiež dočkáme zvýšenia konkurencie medzi pôžičkami DeFi a výťažkami stávkovania, pretože investori majú možnosť zvoliť si najlukratívnejšiu metódu.

Táto zvýšená viditeľnosť a pozornosť však môže tiež urýchliť regulačné obmedzenia. Regulátor Spojených štátov amerických Commodity Futures Trading Commission (CFTC) varoval v minulosti sa s tokenmi PoS mohlo zaobchádzať ako s cennými papiermi v USA.

Jason Williams, partner spoločnosti Morgan Creek Digital, sa tejto možnosti dotkol vo svojich komentároch k OKEx Insights. Riziko stávky prirovnal k bublina počiatočnej ponuky mincí (ICO) ktoré praskli tvárou v tvár regulačnému tlaku:

„Ak sa s tokenmi PoS zaobchádza ako s cennými papiermi, CFTC by vytvoril udalosť ICO 2.0, akoby sme čelili historicky dramatickým zmenám priebehu adopcie. Ak sa s POS tokenmi zaobchádza ako s registrovanými cennými papiermi a prežijeme tento test, mohli by sme s nimi zaobchádzať rovnako ako s DRIPs (reinvestičné plány dividend) z účtovného a daňového hľadiska. “

Vzhľadom na potenciál stávkovania priťahovať bežných používateľov, Proof of Stake Alliance (POSA) berie proaktívne opatrenia zabezpečiť, aby regulačné orgány boli o tomto fenoméne správne informované a poučené. Cieľom POSA je otvorený dialóg s Americkou komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC) s cieľom dosiahnuť vzájomnú dohodu o normách a pravidlách ovplyvňujúcich vesmír. Ak budú dialógy medzi týmito dvoma entitami úspešné, mohli by vyústiť do konkrétnych pravidiel, ktoré by pripravili pôdu pre rast a širšie prijatie kryptomien a ich pridružených ekosystémov..

Zrieknutie sa zodpovednosti: Tento materiál by nemal byť braný ako základ pre prijímanie investičných rozhodnutí, ani by nemal byť interpretovaný ako odporúčanie zapojiť sa do investičných transakcií. Obchodovanie s digitálnymi aktívami predstavuje značné riziko a môže viesť k strate vášho investovaného kapitálu. Mali by ste sa ubezpečiť, že plne chápete príslušné riziko, a vziať do úvahy svoju úroveň skúseností, investičné ciele a v prípade potreby vyhľadať nezávislé finančné poradenstvo

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map