BTC futures odrážajú slabnúci býčí sentiment, keď sa cena pohybuje do strany

Futures Friday je týždenný prehľad štvrťročných bitcoinových futures na OKEx.

Cena bitcoinu tento týždeň oscilovala v širokom rozmedzí po tom, čo sa 17. decembra úspešne prelomila nad 23 000 dolárov. Vedúca digitálna mena v pondelok vyskočila na historické maximum 24 302 dolárov a v ten istý deň ustúpila na svoju najnižšiu týždennú cenu 21 918 dolárov. Cena sa odvtedy dokázala vyšplhať späť nad 23 000 dolárov, v tomto rozmedzí sa však naďalej upevňuje, podľa ceny indexu OKEx BTC.

Správy o vyšetrovaní Ripple, ktoré SEC skúmala, vyvolali v strede týždňa volatilitu trhu, pričom hlavné altcoiny výrazne poklesli. Bitcoin si však udržal svoju cenovú hladinu a zvýšil dominanciu na trhu.

V minulotýždňovom Futures Friday sme si všimli, ako vysoká páka zvyšuje krátkodobé riziko. Miera financovania trvalých zmlúv bola počas minulého víkendu dlhšiu dobu nad 0,05% a čoskoro potom nasledovalo stiahnutie. Tento týždeň sme boli svedkami rýchleho poklesu pomeru dlhých / krátkych transakcií z dôvodu pondelkového poklesu cien a obchodníci na termínových trhoch boli pri otváraní dlhopisov opatrnejší. Otvorený záujem BTC taktiež nedokázal ďalej rásť, pričom 1,6 miliardy dolárov sa stalo krátkodobo najvyšším. Na trhu môže naďalej dochádzať k poklesu objemov kvôli sviatkom.

Posledná štvrťročná zmluva v roku BTCUSD1225 a štvrťročné opcie vypršia dnes a obchodníci si musia byť vedomí trhových rizík. Po dnešnom doručení štvrťročného kontraktu musíme venovať osobitnú pozornosť smerovaniu nálady na trhu.

Zo strednodobého hľadiska je trh stále v optimistickej nálade, keď sa štvrťročný kontrakt BTCUSD0326 – ktorého platnosť končí koncom marca – v súčasnosti obchoduje s prémiou 1150 USD alebo 4,9% nad cenou indexu.

BTC / USDŠtvrťročné futures na OKTC BTC (BTCUSD0326), 25. decembra o 6:00 UTC. Zdroj: OKEx, TradingView

Čítanie obchodných údajov OKEx

Navštívte stránku s obchodnými údajmi OKEx a preskúmajte viac ukazovateľov.

Pomer BTC dlhý / krátky

Keď minulý týždeň ceny vstupovali do fázy konsolidácie po pondelku, pomer dlhých / krátkych spoločností zaznamenal pozvoľný klesajúci trend, ktorý klesol z hodnoty 1,18 minulý piatok na minimum 0,88 a následne sa odrazil na súčasnú úroveň okolo 1,0. To naznačuje spomalenie silne býčieho sentimentu na trhu a že obchodníkom nie je príjemné uzatvárať stávky, že bitcoin bude v krátkodobom horizonte naďalej rásť.

Pomer BTC dlhý / krátkyČas zberu dát: 12/18 4:00 am UTC do 12/25 4:00 am UTC

Pomer dlhá / krátka porovnáva celkový počet používateľov otvárajúcich dlhé pozície a otvorených krátkych pozícií. Pomer je zostavený zo všetkých futures a permanentných swapov a dlhá / krátka strana používateľa je určená ich čistou pozíciou v BTC.

Na trhu s derivátmi je vždy, keď je otvorená dlhá pozícia, vyvážený krátkou pozíciou. Celkový počet dlhých pozícií sa musí rovnať celkovému počtu krátkych pozícií. Ak je pomer nízky, znamená to, že viac ľudí drží trenírky.

BTC základ

Poplatok za štvrťročné zmluvy sa v pondelok zvýšil na 1 400 USD alebo 5,8%. V následnom stiahnutí však rýchlo klesol na 900 alebo 4% a potom sa začal zotavovať na súčasnú úroveň okolo 1 200 dolárov. Úroveň poistného stále plne demonštruje dôveru trhu v strednodobé cenové očakávania.

BTC futures základČas zberu dát: 12/18 4:00 am UTC do 12/25 4:00 am UTC

Tento ukazovateľ zobrazuje štvrťročnú cenu futures, cenu spotového indexu a tiež základný rozdiel. Základ konkrétneho času sa rovná štvrťročnej cene futures mínus cena spotového indexu.

Cena futures odráža očakávania obchodníkov od ceny bitcoinu. Ak je základ kladný, znamená to, že trh je býčí. Ak je základ negatívny, znamená to, že trh je na vzostupe.

Základ štvrťročných futures môže lepšie naznačiť dlhodobý trhový trend. Ak je základ vysoký (pozitívny alebo negatívny), znamená to, že existuje viac priestoru na arbitráž.

Otvorený záujem a objem obchodovania

Otvorený záujem v polovici týždňa dvakrát prudko stúpol až na 1,6 miliárd dolárov, nasledovaný rýchlym poklesom v obidvoch prípadoch. Aktuálny otvorený záujem je opäť na úrovni okolo 1,5 miliardy dolárov. Ak si cena bude aj naďalej udržiavať tento oscilačný trend, relevantným ukazovateľom by sa mohol stať otvorený úrok vo výške 1,6 miliárd dolárov.

Futures na BTC otvorené úrokyČas zberu dát: 12/18 4:00 am UTC do 12/25 4:00 am UTC

Otvorený úrok je celkový počet nesplatených futures / swapov, ktoré neboli uzavreté v daný deň.

Objem obchodovania je celkový objem obchodov s futures a permanentnými swapmi za určité časové obdobie.

Ak bude otvorených 2 000 dlhých zmlúv a 2 000 krátkych zmlúv, otvorený úrok bude 2 000. Ak objem obchodov vzrastie a otvorený úrok poklesne v krátkom časovom období, môže to znamenať, že veľa pozícií je uzavretých alebo bolo prinútených k likvidácii. Ak sa zvýši objem obchodovania aj otvorený záujem, znamená to, že sa otvorilo veľa pozícií.

Pomer požičiavania marže BTC

Obchodníci na spotovom trhu využívali pákový efekt, keď po pondelkovom rýchlom stiahnutí znížili pákový efekt, pričom miera požičiavania marží sa rýchlo pohybovala nadol z približne 20 na takmer 16. Pomer sa odvtedy zvýšil a v súčasnosti je okolo 18, čo naznačuje, že významné percento obchodníkov na mieste trh si stále požičiavajú bitcoiny a čakajú na zvýšenie ceny.

Pomer požičiavania marže BTCČas zberu dát: 12/18 4:00 UTC do 12/25 4:00 UTC

Pomer požičiavania k dozoru sú údaje o obchodovaní na spotovom trhu, ktoré ukazujú pomer medzi používateľmi, ktorí si požičiavajú USDT, a požičiavajú si BTC v hodnote USDT za dané časové obdobie.

Tento pomer tiež pomáha obchodníkom skúmať sentiment na trhu. Obchodníci, ktorí si požičiavajú USDT, sa všeobecne snažia kúpiť BTC a tí, ktorí si požičiavajú BTC, sa snažia ich skrátiť.

Ak je pomer požičiavania s dozabezpečením vysoký, znamená to, že trh je na vzostupe. Ak je nízka, znamená to, že trh je na vzostupe. Extrémne hodnoty tohto pomeru historicky naznačujú zvraty trendov.

Pohľad obchodníka

Robbie, investičný analytik OKEx

Oscilačný trend bitcoinov tento týždeň zmiernil predtým silné býčie očakávania trhu. Hlavné altcoiny sa medzitým stále zotavujú po tom, čo ich situácia XRP tvrdo zasiahla. Teraz, keď tu máme sviatky, sa môžeme dočkať poklesu objemu a knihy objednávok, ktorá bude klesať, čo ešte viac zvýši neistotu na trhu.

Pokiaľ ide o odolnosť, 24 000 dolárov za indexovú cenu alebo 25 200 dolárov za štvrťročnú zmluvnú cenu zostáva jasný strop. V tejto oblasti existuje možnosť falošného prelomenia pri absencii objemu a keďže sa bitcoiny pohybujú niekoľko dní okolo 23 000 dolárov, ďalší krátkodobý trend môže určovať ďalší pohyb nahor alebo nadol po štvrťročnom vyrovnaní futures..

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map