Maloobchod využil minulotýždňový rast BTC, zatiaľ čo sa zdá, že inštitúcie prišli o miesto

Market Watch Weekly je prehľad kryptotrhov a vývoja každý týždeň.

Minulý týždeň bol pre bitcoin historický, pretože jeho cena úspešne prekonala hranicu 20 000 dolárov na všetkých burzách a stanovila nové historické maximum. V nedeľu zverejnil bitcoin zatiaľ svoju najvyššiu cenu 24 302 dolárov, vďaka čomu mala popredná digitálna mena týždenný výnos 24%, podľa ceny indexu OKEx BTC.

Trh vstupuje do najaktívnejšieho obchodovacieho obdobia roka

Spolu s tým, ako bitcoiny dosiahli historické maximá, ich objem rýchlo rastie. Agregovaný týždenný objem BTC futures zasiahol 270 miliárd dolárov na derivátových burzách, čo ukazuje na mimoriadne aktívny stav trhov.

BTC futures – agregované denné objemy. Zdroj: zošikmenie

Otvorený záujem zároveň v sobotu dosiahol historické maximum 8,9 miliárd dolárov, pričom OKEx vedie všetky burzy s 1,6 miliónom dolárov v OI. Aktuálny OI vo výške 8,8 miliárd dolárov je tiež o 22% viac v porovnaní s minulým týždňom.

BTC futures – agregovaný otvorený úrok. Zdroj: zošikmenie

S paralelným nárastom cien bitcoinov a obchodnou horúčkou trhové ceny večných swapov BTC prevýšili cenu indexu a sadzby financovania zasiahli ďalší vrchol po poslednom novembrovom týždni. Nadmerná miera financovania naznačuje rastúci vplyv na trhu.

Miera financovania permanentných swapov BTC. Zdroj: zošikmenie

Navyše, pretože štvrťročný termín vysporiadania futures a opcií sa blíži tento piatok, očakávame, že v najbližších dňoch by mohla bitcoin zaznamenať väčšiu volatilitu. Veľké množstvo možností s uplynutím platnosti môže viesť k posunu ceny smerom k "Max Bolesť," čo je realizačná cena pri najotvorenejších kontraktoch a hovoroch a ktorá by po vypršaní platnosti spôsobila finančné straty pre najväčší počet držiteľov opcií. Momentálne sa cena Max Pain pohybuje okolo 23 750 dolárov, podľa údajov CoinOptionsTrack.

Max Pain pre opčné zmluvy, ktorých platnosť vyprší 25. decembra. Zdroj: CoinOptionsTrack

Inštitucionálni investori tento veľký krok premeškali

CME vydala najnovšie (k 15. decembru) bitcoinové futures údaje o polohe 19. decembra. Toto vykazované obdobie sa skončilo tesne predtým, ako bitcoin dokončil svoje historické prekonanie hranice 20 000 dolárov, čím predstavil pozície rôznych účtov v reakcii na zrýchlený rast trhu..

Otvorený záujem za posledné tri sledované obdobia neustále klesal, z 11 750 na 11 370. To naďalej ukazuje, že inštitucionálni investori dosahovali zisky a že na poslednom zhromaždení do značnej miery prišli.

Dlhé pozície správcov aktív klesli z 544 na 492, zatiaľ čo krátke pozície sa zvýšili z 11 na 26, čo naznačuje ich nesprávny odhad trhového rastu. Dlhé pozície pákového efektu poklesli z 4 365 na 3 946, zatiaľ čo krátke pozície poklesli súčasne z 9 354 na 8 702. Zníženie pozícií v oboch smeroch naznačuje, že takisto nedokázali predvídať prudký nárast cien.

Na účtoch, ktoré sa nepodliehajú oznamovacej povinnosti, sa počas vykazovaného obdobia tiež zaznamenal nárast krátkych pozícií, stále si však udržiavali extrémne vysoký pomer dlho-krátke. Dlhé pozície klesli z 3 403 na 3 134, zatiaľ čo krátke pozície sa ďalej zvýšili z 506 na 606.

Údaje o futures na bitcoinové bitcoiny CME – počet nepodliehajúcich vykazovaniu, dlhy vs. šortky. Zdroj: Quandl

PoW coiny prekonali trh

Keď sa pozrieme na hlavné výnosy altcoinov minulý týždeň, mince proof-of-work všeobecne prekonali iné kryptomeny a ťažili z prudkého nárastu bitcoinov. Medzi nimi Litecoin vykázal týždenný výnos 44,23%, spolu s 33,79% výnosom z Bitcoin Cash (BCH).

Zatiaľ čo Ether (ETH) tento týždeň získal 9,99%, jeho cena voči BTC neustále klesala. Pozoruhodné je, že derivátová elektráreň, CME Group, je nastavený na spustenie Ether futures 8. februára budúceho roka. Pretože bitcoiny naďalej zostávajú v centre pozornosti, výroba altovej sezóny môže chvíľu trvať.

Týždenné výnosy hlavných kryptomien, 12/14–12/20. Zdroj: TradingView

Celková hodnota uzamknutá v DeFi presiahla 20 miliárd dolárov

V sektore DeFi dosiahla celková uzamknutá hodnota prvýkrát minulú sobotu hranicu 20 miliárd dolárov, čo naznačuje, že rozmach spoločnosti DeFi bude pokračovať až do roku 2021.

Celková hodnota uzamknutá v DeFi. Zdroj: DeBank

Čo sa týka výnosov, Synthetix (SNX) minulý týždeň vzrástol o 31,37% kvôli zaradeniu na burzu Coinbase. A natívne tokeny decentralizovaných búrz prekonali iné odvetvia, keď SushiSwap (SUSHI) a Uniswap (UNI) vyskočili o 19,47%, respektíve 17,44%. Na druhej strane, yearn.finance (YFI) si v porovnaní so širším trhom neviedli dobre, keď týždenne žali iba 1,85%.

Ďalším zvýraznením v DeFi minulý týždeň bol The Graph (GRT). Projekt je decentralizovaný protokol indexovania údajov, ktorý vyhľadáva a ukladá údaje v sieti blockchain. Cena spoločnosti GRT prudko stúpla na 0,78 USD, čo je 25-krát viac ako cena za verejný predaj spred mesiaca.

Týždenné výnosy hlavných tokenov DeFi, 12/14–12/20. Zdroj: TradingView

Do budúcnosti tento týždeň

Demokratickí a republikánski vodcovia dosiahli dohodu o novej úľave od koronavírusov v hodnote okolo 900 miliárd dolárov dnes. To by mohol byť jeden z dôvodov pre tzv "Mikulášska rally" pre rizikové aktíva.

Ekonomická situácia sa bude pravdepodobne postupne zlepšovať, keď sa vakcína začne oficiálne distribuovať. Americký HDP, ktorý však bude ťažko zasiahnutý pandémiou, sa v roku 2020 prudko zníži o 5%. Tento rok sa má ekonomika zhoršiť ešte viac, ako sa to stalo počas finančnej krízy v roku 2009.

Podľa prieskumu FactSet teraz trh očakáva S&Index P 500 dosiahne do konca budúceho roka hranicu 4 000. Veľké investičné banky tiež zverejnili svoje predpovede, pričom JPMorgan Chase stanovil najoptimistickejší cieľ 4 400. Goldman Sachs dal cieľovú úroveň 4 300. Zo štatistík posledných 15 rokov sa však zdá, že analytici trhu sú zvyčajne na strane optimistov.

Nakoniec celkové aktíva súvahy Federálneho rezervného systému presiahli 30 biliónov dolárov. Všeobecný tohtoročný nárast cien rizikových aktív do veľkej miery závisel od nákupu aktív Federálneho rezervného systému a extrémne nízkych úrokových sadzieb. Na spôsob bezpečného výstupu v roku 2021 sa bude sústrediť následná pozornosť trhu a akákoľvek zmena v menovej politike by mohla vyvinúť tlak na trh..

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map